Lampart morski (Hydrurga leptonyx)

Nazywany/a też: amfitryta lamparcia

Fot. B.navez, CC/Wikipedia
Lampart morski posiada długość ciała w granicach 2,5 -3,5 m, masa ciała dochodzi do 380 kg. W przeciwieństwie do większości gatunków z rodziny fokowatych, gdzie samiec rozmiarami i wagą wielokrotnie  przewyższa samicę, u lamparta morskiego to samica jest większa od samca. Ciało lamparta morskiego ma kształt cylindryczny, pod skórą znajduje się gruba warstwa tkanki tłuszczowej. Pysk tego zwierzęcia jest wydłużony, zęby ostre i długie. Ubarwienie może być ciemnoszare / czarne na grzbiecie i jasnoszare na brzuchu lub jednolicie jasnoszare z czarnymi plamami. Płetwy są silne i duże. 
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Lampart morski zamieszkuje lody Antarktyki. Zimą wędruje na wody w sąsiedztwie wysp antarktycznych i południowych krańców kontynentu
Czy wiesz, że...Lamparty morskie odznaczają się dużym stopniem agresji. Nierzadko zdarza się, że atakują ludzi. Badacze obszarów antarktycznych muszą zakładać specjalne ochraniacze na pontony, aby uniknąć rozerwania ich przez te zwierzęta. W 2003 r. miał miejsce wypadek, w którym naukowiec nurkujący w pobliżu stacji badawczej został zabity przez lamparta morskiego.

Tryb życia

Lampart morski potrafi szybko pływać, osiągając prędkość do 40 km na godzinę. Może wyskakiwać z wody na wysokość 2 metrów. Na lądzie porusza się powoli i niezgrabnie. Często można spotkać go blisko pływającej kry. Na morzu prowadzi samotny tryb życia lub, w okresie rozrodczym, żyje w rodzinach typu monogamicznego. Rodziny takie można zobaczyć odpoczywające na krach lodowych. 

Odżywianie

Lampart morski jest bardzo zwinnym i skutecznym wodnym drapieżnikiem. Chociaż nie gardzi rybami i krylem, żywi się głównie zwierzętami stałocieplnymi. Jego ofiarami są pingwiny i młode foki. Polując często zaczaja się przy brzegu i czeka spokojnie na wyskakujące z wody pingwiny. Następnie atakuje błyskawicznie i brutalnie.  

Rozmnażanie i rozwój

Lampart morski tworzy rodzinę typu monogamicznego. Samiec nie musi toczyć tak licznych walk z rywalami, jak samce gatunków poligamicznych. Ciąża trwa 2 miesiące. Zazwyczaj rodzi się tylko 1 młode. Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 3 -4 lat, samce później -po 4 -6 latach.
Lampart morski,Hydrurga leptonyx,Leopard seal Fot. B.navez, CC/Wikipedia

Galeria zdjęć

Lampart morski,Hydrurga leptonyx,Leopard seal
Lampart morski,Hydrurga leptonyx,Leopard seal

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Fokowate
Rodzaj:Hydrurga
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź