Śnieżyca duża (Anser caerulescens)

Nazywany/a też: śnieżyca, gęś śnieżna

Śnieżyca duża. By Alan D. Wilson, www.naturespicsonline.com [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
Gęś mniejsza od gęgawy (Anser anser). Ptak towarzyski, żyjący w stadach. Gatunkiem podobnym jest śnieżyca mała (Anser rossii). Do naszego kraju zalatuje sporadycznie, są to nierzadko ptaki zbiegłe z niewoli. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Tęczówka oczna ciemna. Dziób czerwonawy. Szyja średniej długości. Sylwetka krępa. Dwie odmiany barwne: błękitna oraz biała. Odmiana biała, niemal całkowicie biała, poza czarnymi lotkami pierwszego rzędu (widocznymi w locie). U ciemnej odmiany tylko głowa oraz przednia część szyi białe. Reszta ciała w szarej tonacji. Nogi mocne, czerwonawe. Brak dymorfizmu płciowego. Samce są nieco większe. Osobniki młodociane, szarobrązowe, z ciemniejszym dziobem oraz nogami.
Czy wiesz, że...Krzyżuje się z śnieżycą małą (Anser rossii), dając płodne mieszańce. Część systematyków umieszcza śnieżyce dużą w rodzaju Chen.

Występowanie

Miejsca gniazdowania tego gatunku znajdują się na wybrzeżach Zatoki Hudsona oraz za kołem podbiegunowym na północnych skrajach Kanady, na zachodnich brzegach Grenlandii, północnych Alaski i Wyspie Wrangla. Zimuje w Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

Biotop

W lecie zamieszkują tundrę: skąpo porośnięte roślinnością wybrzeża morskie, wyspy, doliny rzek i równiny. Na zimowiskach przebywa na otwartych przestrzeniach, często w pobliżu wody. Często jest spotykana na obfitujących w ziarno polach uprawnych.

Lęgi

Gatunek monogamiczny. Gnieździ się w koloniach, w zagłębieniu ziemi. Gniazdo (zbudowane przez samicę) wyścielone jest piórami puchowymi oraz roślinnością. Przystępuje do jednego lęgu w roku. Samica składa od 4 do 6 jasnych jaj. Czas wysiadywania (przez samicę) wynosi 21-23 dni. Samiec w tym czasie strzeże gniazda. Pisklęta niedługo po wykluciu opuszczają gniazdo. Młode po 40-50 dniach stają się lotne. Dojrzałość płciową osiąga między drugim a czwartym rokiem życia.

Pokarm

Zwierzę roślinożerne (żywi się korzeniami, liśćmi, łodygami, nasionami, owocami), dodatkowo odżywia się bezkręgowcami. Pokarm zbiera z ziemi.
Śnieżyca duża. By Alan D. Wilson, www.naturespicsonline.com [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons Śnieżyca duża. By Alan D. Wilson, www.naturespicsonline.com [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Śnieżyca duża. By Alan D. Wilson, www.naturespicsonline.com [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
Śnieżyca duża.By Cephas (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Kaczkowate
Rodzaj:Anser
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy