Żaba trawna (Rana temporaria)

Fot. Michał Kaczorowski
Żaba trawna to średniej wielkości żaba o smukłym ciele, wyłupiastych oczach i szerokim pysku. Podstawowym ubarwieniem są różne odcienie brązu, na tym tle szereg ciemnobrązowych lub czarnych plam o nieregularnym kształcie.  Strona brzuszna jaśniejsza, zazwyczaj kremowa niekiedy z kolorowymi plamkami. W szacie godowej u samców podgardle przybiera barwę niebieską a plamistość grzbietu okresowo zanika.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Żaba trawna jest spotykana na ogromnym terenie rozciągającym się od północnej części Półwyspu Iberyjskiego, poprzez całą północną i środkową część Europy i Azji aż po Wyspy Japońskie. Jest jedynym płazem na północy sięgającym do Przylądka Północnego (71°60’ N) i żyjącym w pasie tundry arktycznej. Nic dziwnego, że na tak dużym obszarze wytworzyła kilka ras. W Polsce jest najczęściej spotykanym gatunkiem żaby brunatnej, chociaż na skutek niszczenia miejsc rozrodu a także wzrastającego ruchu samochodowego staje się mniej liczna.
Czy wiesz, że...
  • Najpospolitsza z krajowych żab brunatnych jest bardzo podobna do pozostałych gatunków. Różni się szczegółami rozmieszczenia niektórych plam, kształtem pyska oraz długością stawu skokowego.
  • Zasiedla bardziej wilgotne środowisko niż żaba moczarowa, ponadto w okresie godowym u samców niebieskie staje się jedynie podgardle.

Środowisko i tryb życia

Żaba trawna zamieszkuje zróżnicowane środowiska, najczęściej są to lasy mieszane a także wilgotne łąki oraz torfowiska. Niekiedy zasiedla także ogrody, parki i sady, a także polany, rzadziej spotykana na polach uprawnych. Jest aktywna o zmierzchu oraz w nocy, w ciągu dnia najczęściej przebywa w kryjówce, jedynie w deszczowe dni jest bardziej aktywna. Zimuje przeważnie na dnie zbiorników wodnych  zagrzebana  w mule, chociaż młodociane osobniki zimują także na lądzie w wilgotnych kryjówkach. Jest gatunkiem który najwcześniej budzi się ze snu zimowego. Oprócz okresu godów oraz zimowania spotykana jest wyłącznie na lądzie.  

Rozmnażanie

Żaba trawna do godów najczęściej dochodzi w końcu marca. Wtedy to samice trzymane przez samce w ampleksusie składają w wodzie od 900 do ponad 4 000 jaj. Skrzek tworzy galaretowate, kuliste kłęby najczęściej pływające tuż przy powierzchni wody. Kijanki nie są duże, rosną maksymalnie do 5 cm długości. Przeobrażenie następuje po 2-3 miesiącach, przeważnie w czerwcu, a świeżo przeobrażone żabki mają 1-1,5 cm. W chłodniejszym klimacie (zwłaszcza w górach) zdarza się, że rozwój kijanek przebiega wolniej, w efekcie w tej postaci żaby te zimują, a przeobrażenie następuje w kolejnym roku.

Pokarm

Żaba trawna poluje na wszelkie bezkręgowce, najczęściej są to rozmaite owady i pajęczaki (zwłaszcza te aktywne w nocy) ale nie gardzi też dżdżownicami oraz ślimakami.
Żaba trawna, Rana temporaria, Common Frog Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Żaba trawna, Rana temporaria, Common Frog

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Płazy
Rodzina:Żabowate
Rodzaj:Rana
Gatunek:Żaba trawna
Indeks nazw polskich - gromada Płazy
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź