Apteczka pierwszej pomocy - co powinno się w niej znajdować?

Apteczka pierwszej pomocy to obowiązkowy zestaw w aucie, ale żeby zapewnić poczucie bezpieczeństwa sobie i rodzinie, podstawowe produkty powinny znaleźć się również w każdym domu. Niemal zawsze w końcu przychodzi moment, w którym komuś potrzebna jest szybka i konkretna pomoc - nawet w niewielkich schorzeniach i łagodnych przypadkach - trzeba więc wiedzieć, co zawsze warto mieć w zapasie i co najbardziej się przydaje. Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy - domowa, samochodowa i turystyczna? Taki zestaw jest prosty do stworzenia samodzielnie lub z pomocą farmaceuty.Dobrze zaopatrzona apteczka powinna znaleźć się w każdym domu. Źródło: shutterstockDobrze zaopatrzona apteczka powinna znaleźć się w każdym domu. Źródło: shutterstock
 1. Apteczka pierwszej pomocy - co to jest?
 2. Domowa apteczka pierwszej pomocy - co powinna zawierać?
 3. Co powinna zawierać apteczka turystyczna?
 4. Co powinna zawierać apteczka w samochodzie?
 5. Najważniejsze elementy apteczki pierwszej pomocy
 6. Jak się zachować podczas pierwszej pomocy?

Apteczka pierwszej pomocy - co to jest?

Pierwsza pomoc ma miejsce wtedy, gdy zapewnia się podstawową opiekę medyczną komuś, kto doświadczył nagłego urazu lub choroby. Każdy dorosły człowiek ma obowiązek wiedzieć, co należy w takiej sytuacji zrobić. Oczywiście w niektórych, skrajnych przypadkach pierwsza pomoc polega na udzieleniu jej osobie znajdującej się w poważnym zagrożeniu życia lub zdrowia. Wtedy podstawowa wiedza medyczna pomaga przetrwać do nadejścia pomocy profesjonalnej.

W innych przypadkach, zdecydowanie mniej groźnych, pierwsza pomoc to wszystko, co jest potrzebne do leczenia drobnych oparzeń, otarć, skaleczeń czy na przykład użądleń przez owady. W tym celu dobrze jest mieć zestaw kilku przydatnych produktów i wiedzieć, jak z nich sprawnie skorzystać.

Domowa apteczka pierwszej pomocy - co powinna zawierać?

Domowe zestawy pierwszej pomocy są zwykle wykorzystywane do leczenia (opatrywania) różnych drobnych, niezagrażających życiu urazów, takich jak oparzenia, otarcia i zadrapania, użądlenia, drzazgi, skręcenia, siniaki czy skaleczenia. Pełna wersja apteczki powinna zawierać kilkanaście przedmiotów. W ich odpowiednim doborze może pomóc farmaceuta, ponieważ wszystkie przedmioty do apteczki można kupić w dobrze zaopatrzonej aptece.

Czerwony Krzyż zaleca, by w domowej apteczce znalazło się kilkanaście pozycji, a wśród nich 2 chłonne opatrunki kompresowe, 25 bandaży samoprzylepnych (najlepiej w różnych rozmiarach), 1 samoprzylepna taśma tkaninowa, 5 saszetek maści z antybiotykiem, 5 saszetek chusteczek antyseptycznych, 2 opakowania aspiryny (po 81 mg), 1 koc ratunkowy, 1 natychmiastowy zimny kompres, 2 pary rękawiczek nonlatex (w dużym rozmiarze), 2 saszetki maści hydrokortyzonowej (po około 1 gram każdy), 1 bandaż z gazy (w rolce), 1 bandaż rolkowy, 5 sterylnych gazików, 5 jałowych gazików, termometr doustny (bez rtęci i szkła), 2 trójkątne bandaże, pincetę oraz poradnik pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Domową apteczkę można także uzupełnić o inne leki, np. przeciwbiegunkowe. W apteczce (domowej, ale także np. w samochodowej), można mieć także listę z historią choroby członków rodziny, przyjmowanych leków, lekarzy prowadzących, firmy ubezpieczeniowej i ew. osób kontaktowych - przydatne w przypadku nagłego wypadku.

ZAWARTOŚĆ APTECZKI DOMOWEJ

 • 2 chłonne opatrunki kompresowe   
 • 25 bandaży samoprzylepnych (w różnych rozmiarach)    
 • 1 samoprzylepna taśma tkaninowa   
 • 5 saszetek maści z antybiotykiem       
 • 5 saszetek chusteczek antyseptycznych  
 • 2 opakowania aspiryny (po 81 mg)    
 • 1 koc ratunkowy 
 • 1 natychmiastowy zimny kompres 
 • 2 pary rękawiczek nonlatex (rozmiar: duży)   
 • 2 saszetki maści hydrokortyzonowej (po około 1 gram każdy) 
 • 1 bandaż z gazy (rolka) 
 • 1 bandaż rolkowy
 • 5 sterylnych gazików
 • 5 jałowych gazików   
 • Termometr doustny (bez rtęci / bez szkła)  
 • 2 trójkątne bandaże   
 • Pinceta   
 • Poradnik pierwszej pomocy w nagłych wypadkach
   
Tabela przedstawia przykładową zawartość domowej apteczki pierwszej pomocy. Źródło: opracowanie własne.


Co powinna zawierać apteczka turystyczna?

Apteczka turystyczna różni się nieco zawartością od apteczki domowej. W podróż zabieramy zazwyczaj więcej leków, które zna i toleruje nasz organizm. To ważne, zwłaszcza przy podróżach zagranicznych, gdzie czasami trudno jest znaleźć aptekę lub porozumieć się w obcym języku. Specyfika apteczki turystycznej jest więc zupełnie inna i przygotowuje posiadacza na inny rodzaj wypadków czy zagrożeń.

Przykładowa zawartość apteczki turystycznej, zabieranej w podróż, może zawierać: taśmę klejącą, sterylne gaziki, środek zobojętniający na niestrawność, leki przeciwbiegunkowe, krem przeciwhistaminowy, środek antyseptyczny do mycia ran i rąk (czyli mydło w płynie, najlepiej w małej butelce), aspirynę, bandaże samoprzylepne (wszystkie rozmiary), doustne leki przeciwhistaminowe, miejscowe kortykosteroidy (np. bez recepty, na wysypkę), żel lub krem ​​na łagodzenia oparzeń (np. na bazie aloesu), leki na kaszel, zestaw dentystyczny (nici, ewentualnie żel), rękawiczki jednorazowe, ibuprofen, środek odstraszający owady, nóż lub nożyce, bezklejowe opatrunki na rany, spray do nosa, agrafki (małe i duże), filtr przeciwsłoneczny z SPF 30 lub więcej, pinceta, termometr, plastry. 

Oczywiście zawartość takiej apteczki może się trochę różnić w zależności np. od miejsca, w które się udajemy. Czasami wskazane jest także trzymanie w takiej apteczce informacji o historii choroby i ubezpieczeniu, bywa, że warto do apteczki wrzucić także np. leki probiotyczne (zwłaszcza, jeśli żołądek jest delikatny). Należy pamiętać także o stale przyjmowanych lekarstwach i zawsze mieć ich zapas przy sobie.
Apteczka domowa, samochodowa i turystyczna mogą różnić się od siebie zawartością. Źródło: shutterstock

Co powinna zawierać apteczka w samochodzie?

Apteczka w samochodzie różni się od tych, które powinny znajdować się w domu lub tych, które zabiera się ze sobą w podróż. Przede wszystkim – w ramach apteczki - warto mieć raczej twardy pojemnik niż miękką torbę, ponieważ torby mogą łatwo zostać zgniecione w samochodzie. Kupując odpowiedni pojemnik warto zwrócić uwagę na to, żeby był wyposażony w przezroczyste wewnętrzne przegródki. To sprawi, że zawartość będzie od razu dobrze widoczna. Apteczka powinna być łatwo dostępna w samochodzie. Jeśli nie pamiętamy, gdzie jest, warto już dziś sobie to przypomnieć i uzupełnić ewentualne braki.

W takiej apteczce warto mieć na pewno samoprzylepne plastry do zakrywania cięć, gazy do leczenia ran, agrafki do zamykania bandaży, medyczną taśmę klejącą, zakrzywione nożyczki (i to rodzaj medyczny, który nie ma spiczastej krawędzi i służy np. do odcinania odzieży przed urazem), pincetę, odkażacz do rąk, roztwór soli fizjologicznej do przemywania oczu lub czyszczenia ran, aspirynę, ibuprofen lub inny lek przeciwbólowy, maść antybiotykową, bandaże samoprzylepne, bandaż elastyczny, rękawiczki jednorazowe, leki na użądlenia i ewentualnie coś na nudności i papierowe lub plastikowe woreczki, jeśli nasi pasażerowie cierpią na chorobę lokomocyjną.

Najważniejsze elementy apteczki pierwszej pomocy

Posiadanie dobrze zaopatrzonej apteczki to niestety nie wszystko. Przede wszystkim należy wiedzieć, jak z niej właściwie skorzystać i jak się zachować w przypadku poważniejszych urazów.
 • Bandaże: są niezbędne do radzenia sobie z niewielkimi skaleczeniami, zadrapaniami i pęcherzami. Występują w wielu kształtach i rozmiarach, poleca się mieć różne rodzaje. Niektóre są wodoodporne, niektóre mają wbudowane leki przeciwbakteryjne, niektóre są też np. w postaci płynnej. Dodatkowo, bandaż elastyczny może np. przytrzymać bandaże na miejscu lub służyć jako opaska uciskowa.
 • Maść antybiotykowa: maść z antybiotykiem można nakładać bezpośrednio na rany lub na przylepny bandaż lub gazik, zanim zostanie użyty do przykrycia rany.
 • Sterylne gazy: używa się ich, aby zatrzymać krwawienie lub zakryć większą ranę. Najpierw smaruje się ranę maścią antybakteryjną, a następnie używa się gazika i taśmy medycznej, aby utrzymać gazę na miejscu.
 • Nożyczki: mają wiele zastosowań – przycinają gazę, taśmę medyczną/klejącą, czasami ubrania (by dostać się do rany). Warto zainwestować w parę małych zakrzywionych nożyczek medycznych.
 • Pinceta/pęseta: może się przydać do usuwania drzazg, cierni, żądeł owadów i kleszczy.

Przy okazji kompletowania apteczki, warto przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy. Źródło: shutterstock

Jak się zachować podczas pierwszej pomocy?

Czasami zwykła apteczka nie wystarczy lub jest niezbędna tylko w pierwszych momentach zagrożenia, gdy oczekuje się na profesjonalną pomoc. Warto przypomnieć sobie kilka kroków, które należy wykonać, gdy komuś dzieje się niebezpieczeństwo. Należy pamiętać o trzech krokach: na początku warto sprawdzić miejsce zdarzenia pod kątem niebezpieczeństwa. Jeśli bezpieczeństwo osoby ratującej jest zagrożone, należy usunąć się

z tego obszaru i wezwać pomoc. Następnie, razie potrzeby, należy wezwać pomoc medyczną - samemu lub zlecić to najbliżej znajdującej się osobie. Jeśli można to zrobić bezpiecznie, należy pozostać z chorym lub rannym do czasu przybycia fachowej pomocy. Jeżeli potrzebne jest udzielenie pierwszej pomocy, należy ją wtedy wykonać.

Ponadto należy zawsze pamiętać o dezynfekcji. Jest powszechnie wiadomo, że otwarte rany i kontakt skóry ze skórą mogą prowadzić do infekcji i, niestety, do rozprzestrzeniania się chorób. Warto zawsze starać się zdezynfekować ręce przed bandażowaniem rany. Jeśli jest taka potrzeba, należy także unieruchomić zraniony obszar. W przypadku urazów i złamań kości trzeba upewnić się, że uszkodzony obszar jest unieruchomiony bez nadmiernego obciążenia lub nacisku na niego. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy niezwłocznie należy zadzwonić pod numer 112.

Osobom, które nie reagują na pomoc i nie oddychają, należy wykonać prawidłową resuscytację. Podstawą jest też regularne uzupełnienie apteczki pierwszej pomocy, zwłaszcza, jeśli się często korzysta z niektórych jej elementów, np. z płynu dezynfekcyjnego.
Jeśli chcemy czuć się naprawdę pewnie i bezpiecznie, bardzo dobrym pomysłem jest także wzięcie udziału w kursie pierwszej pomocy - taki kurs jest najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jak używać apteczki w nagłych wypadkach. Podstawy pierwszej pomocy warto sobie też regularnie przypominać (różne kursy są do znalezienia w Internecie), ponieważ dorosła osoba ma obowiązek jej udzielenia osobie potrzebującej.
Ekologia.pl (Magdalena Karwat)

Bibliografia

 1. “https://www.redcross.org/get-help/how-to-prepare-for-emergencies/anatomy-of-a-first-aid-kit.html”; data dostępu: 2021-04-13
 2. “https://www.emedicinehealth.com/first_aid_kits/article_em.htm”; data dostępu: 2021-04-13
 3. “https://www.healthline.com/health/first-aid#kit-list”; data dostępu: 2021-04-13
 4. “https://www.webmd.com/first-aid/first-aid-kits-treatment”; data dostępu: 2021-04-13
 5. “https://www.surefirecpr.com/essential-first-aid-items-car/ ”; data dostępu: 2021-04-13
 6. “https://www.verywellfamily.com/basic-first-aid-kit-items-290322 ”; data dostępu: 2021-04-13
Ocena (3.5) Oceń: