Gęś domowa - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Blaszkodziobe Kaczkowate Anser Gęś domowa
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Gęś domowa (Anser anser f. domestica)

Gęsi domowe, fot. Popova Tetiana/Shutterstock
Spis treści

Wygląd

Gęś domowa reprezentowana jest przez wiele ras różniących się budową oraz barwą ciała, upierzeniem, długością szyi. Najczęściej spotykane są gęsi biało ubarwione, występują także łaciate oraz szare, szaropopielate (przypominające gęgawę) oraz brązowawe. Głowa jest dosyć mała. Szyja długa lub krótka. Dziób stosunkowo duży, barwy pomarańczowej bądź pomarańczowo czerwonej. Nogi krótkie i mocne, często ubarwione jak dziób. Sylwetka jest krępa. Tułów zaokrąglony. Stopy są spięte błoną pławną. Ogon jest krótki. Dymorfizm płciowy nie jest widoczny. Samce są nieco większe od samic i mają dłuższą szyje.

Występowanie

Gęś domowa jest hodowana w wielu krajach na świecie. Najwięcej gęsi hoduje się w Azji (głównie w Chinach), w Europie (na Starym Kontynencie największym producentem gęsi jest Polska) i w Afryce (w Egipcie i na Madagaskarze). Większość gęsi z Polski jest eksportowana, głównie do Niemiec. Hybrydy dzikich gęsi i odmian domowych oraz gęsi, które uciekły z hodowli często spotykane są w naturalnym środowisku, gdzie dołączają się do dzikich stad.

Tryb życia

Gęś domowa to zwierzę o dużym znaczeniu gospodarczym, hodowane dla mięsa, tłuszczu, jaj oraz pierza. W większości polskie gęsi hodowane są w systemie rolnictwa ekologicznego lub ferm wolnowybiegowych. Ze względu na niszowy charakter w kraju niewiele jest dużych gęsich ferm .

Lęgi

Gęś domowa jest zwierzęciem towarzyskim, przebywającym w stadach. Gęś domową charakteryzuje duża nieśność w przeciwieństwie do dzikich gęsi. W ciągu roku samica może złożyć 50-70 jasnych jaj. Inkubacja trwa ok. miesiąca. Jaja wysiadywane są przez samice. Samiec strzeże gniazda. Stosowany może być również sztuczny wylęg. Dojrzałość płciową osiąga (zależnie od rasy) ok. 9 miesiąca życia. Może dożyć kilkunastu lat, zwykle jednak żyje krócej. Już w 8 tygodniu może być przeznaczona na ubój.

Pokarm

Gęś domowa żywi się głównie pokarmem roślinnym, w postaci: liści, łodyg, korzeni, bulw, traw, nasion, owoców. Rzadziej pożywia się pokarmem zwierzęcym (owadami, skorupiakami, mięczakami, płazami). Gęsi w hodowlach karmione są paszami.

4.8/5 - (10 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!