Gibon czubaty - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Naczelne Gibonowate Nomascus Gibon czubaty
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Gibon czubaty (Hylobates concolor)

Nazywana/y także: gibon czarny
Gibon czarny
Spis treści

Wygląd

Gibon czubaty – dugość ciała tej małpy to 40 -65 cm, jednak samce są masywniejsze i cięższe od samic, ich waga waha się w granicach 4,5 -8 kg, podczas gdy u samic jest to 4 -6,8 kg. Ogona brak. Tułów jest smukły, kończyny wydłużone. Wąskie dłonie i stopy są czarne, twarz u osobników dorosłych naga i również czarna. Głowa jest mała i kulista, otwory nosowe oddalone od siebie i położone bocznie. Kły u obu płci są znacznie wydłużone. U samca widać białe bokobrody i czub z dłuższych włosów na głowie. U samicy dłuższe włosy występują po bokach głowy. Ubarwienie jest zmienne w zależności od wieku i płci. Młode po urodzeniu są płowe, ale w wieku 6 miesięcy ich barwa zmienia się na czarną. Po osiągnięciu dojrzałości samiec pozostaje wciąż czarny, a futro samicy staje się z powrotem płowe lub płowożółte, z ciemnym wierzchołkiem głowy i pasmem na grzbiecie oraz niekiedy z czarnymi plamami.

Występowanie

Gibon czubaty zamieszkuje lasy południowych Chin, Kambodży, Wietnamu, Laosu i wyspy Hainan. Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Tryb życia

Środowiskiem życia gibona czubatego są wilgotne lasy równikowe i monsunowe. Zwierzę to prowadzi nadrzewny tryb życia i jest aktywne w dzień. Noce przesypia na gałęziach. Żyje w grupach rodzinnych składających się z jednego samca i jednej samicy oraz ich potomstwa. Obszar terytorium takiej grupy wynosi 120 -150 ha. Porusza się sprawnie wśród wysoko położonych gałęzi. Na ziemi, na którą schodzi rzadko, przybiera pionową postawę ciała.  

Odżywianie

Gibon czubaty jest przede wszystkim roślinożerny. Zjada owoce, liście, pąki i kwiaty. Dietę urozmaica owadami, ptasimi jajami i pisklętami.

Rozmnażanie i rozwój

Gibon czubaty rozmnaża się w różnych okresach roku. Samica po ok. 7 miesiącach ciąży rodzi 1 młode, zazwyczaj co 2 lata. Młode przez 2 lata pozostaje blisko matki – uczepione jej futra na piersi. Dojrzałość płciową uzyskuje po 5 -7 latach. Dożywa wieku 30 lat.

4.8/5 - (6 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments