Kulik wielki - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Siewkowe Bekasowate Numenius Kulik wielki
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Kulik wielki (Numenius arquata)

Kulik wielki, Numenius arquata, Eurasian Curlew
Spis treści

Kuliki wielkie wolno uderzają skrzydłami, ale ich lot jest bardzo szybki. Często podróżują w łańcuchu lub kluczu.

Wygląd

Najbardziej charakterystyczny dla kulika wielkiego jest długi zagięty ku ziemi dziób (dłuższy u samców). Ten największy polski siewkowiec ma brązowoszary grzbiet, gęsto pokryty czarnobrunatnym wzorem. Spód kulika wielkiego jest jaśniejszy, a nogi szarozielone.

Biotop

Kulik wielki żyje na otwartych terenach, najczęściej w pobliżu wilgotnych łąk i rozlewisk, nad brzegami rzek i jezior. Zamieszkuje też bagna. Chętnie gniazduje na terenach użytkowanych przez człowieka. Cierpi z powodu intensyfikacji rolnictwa, stosowania sztucznych nawozów i osuszania łąk. Nie sprzyjają mu także melioracje dolin rzecznych i inne ingerencje w ptasie siedliska.

Występowanie

Legowiska kulika wielkiego występują głównie na wschodzie Europy, ale z pominięciem jej północnych krańców (Fennoskandia , Wyspy Brytyjskie). Zamieszkuje także Europę Środkową, a na południu jego areał lęgowy sięga po Krym i Pireneje. W Polsce występuje lokalnie i jest bardzo nieliczny. Jego liczebność szacuje się na 600-700 par. Główne legowiska znajdują się na nizinach w środkowej części kraju oraz w rejonie Zalewu Szczecińskiego. Nie gniazduje Małopolsce oraz na Warmii i Mazurach.

Lęgi

Kulik wielki buduje swoje gniazdo na ziemi, ukryte pośród roślinności. Lęgi mają miejsce 1 w roku, ma przełomie kwietnia i maja. Młode opuszczają gniazdo po 5 tygodniach. Kulik wielki składa 4 jaja.

Pokarm

Kulik wielki żywi się pająkami, owadami, larwami i robakami. Na jesieni w jego jadłospisie pojawiają się jagody.

Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
4.7/5 - (10 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!