











Pająki
Pająki (Araneae) – najbardziej liczny rząd pajęczaków. Pająki mają przeważnie niewielkie rozmiary i specyficzną budowę. Ich ciała składają się z głowotułowia połączonego z odwłokiem oraz czterech par odnóży krocznych. Prawie wszystkie pająki świata zamieszkują środowisko lądowe, a zarazem wszystkie środowiska lądowe są zamieszkiwane przez pająki. Jak dotąd rozpoznano i sklasyfikowano 50 tys. gatunków pająków, z których około 800 występuje na terenie Polski. Powszechnym gatunkiem jest u nas topik – jedyny pająk na świecie, który większość swojego życia spędza w wodzie. Co ciekawe, nie różni się on budową od innych pająków, a nurkując pokrywa się jedynie powietrzną osłonką, która umożliwia mu oddychanie.
Badając rozmiar pająka należy wziąć pod uwagę nie tylko długość jego ciała, ale i rozstaw odnóży. Największe okazy mierzą 12 cm długości i około 32 cm rozstawu. Najmniejsze osiągają rozmiary 0,5 mm. W przypadku wielu gatunków samice są większe niż samce. Pająki oddychają poprzez płucotchawki. Są rozdzielnopłciowo i rozmnażają się przez zapłodnienie wewnętrzne. Pomimo występowania kilku par oczu, mają bardzo słaby wzrok.
Budowa ciała
Pająki to w znakomitej większości zwierzęta drapieżne, choć niektóre gatunki odżywiają się dodatkowo pokarmem pochodzenia roślinnego. Ofiarami pająków stają się zwykle owady, ale większe i bardziej jadowite okazy mają w swoim jadłospisie nawet ryby czy żaby. Pająk po schwytaniu swojej ofiary wstrzykuje jej paraliżujący jad, który następnie trawi jej wnętrzności, a drapieżcy pozwala je wyssać. Pająki znane są również z kanibalizmu. Dorosłe osobniki mogą zjadać mniejsze pająki, a samice zjadają samców w trakcie lub po kopulacji.
Pająki jadowite
Pająki występujące w Europie Środkowej są jednymi z bardziej pożytecznych stworzeń, ponieważ ich naturalny pokarm stanowią bytujące w domostwach szkodniki.