Łyska (Fulica atra)

Wstęp
Polska nazwa tego ptaka nawiązuje do płytki na czole. Łyska, podczas pływania delikatnie podryguje głową, nurkuje z wyskoku, gdy wraca na powierzchnię unosi się jak korek.
Wygląd
Występowanie
Podgatunek nominatywny zamieszkuje Europę, północne obszary Afryki oraz Azję środkową i południowo-wschodnią. Trzy pozostałe podgatunki występują na Jawie, Nowej Gwinei, Australii i Tasmanii oraz na Nowej Zelandii.
Biotop
Łyska najchętniej zamieszkuje zbiorniki wodne z szerokim pasem roślinności brzegowej. Wybiera stawy, jeziora, starorzecza i rzeki o powolnym nurcie. Ptaki zimujące w Polsce wybierają niezamarzające wody, podgrzewane, często znajdujące się w miastach.
Lęgi
Gniazdo zakładają na płytkiej wodzie w nadbrzeżnych szuwarach. Ma ono postać wysokiego kopca usypanego z zebranych w okolicy roślin. Samiec ponadto buduje gniazda zapasowe mogące być miejscem odpoczynku i noclegu. Łyski składają od 5 do 15 szarobrązowych, nakrapianych jaj. Pisklęta wykluwają się po 21-24 dniach wysiadywania. Młode szybko opuszczają gniazdo i uzyskują lotność po około 8 tygodniach.
Pokarm
Łyska nie jest wybredna. Skład jej jadłospisu zależy od dostępności pokarmu. W jej diecie dominuje pokarm roślinny, kłącza trzcin, nasiona traw i wszelkie rośliny wodne. Często żywi się także ikrą ryb, bezkręgowcami oraz drobnymi kręgowcami i skrzekiem żab, okazjonalnie małymi rybkami, a zimą zjada małże ale nie gardzi też odpadkami komunalnymi. Łyska w celu zdobycia pokarmu potrafi zanurkować na głębokość 6,5 metra.