Minóg morski (Petromyzon marinus)

Występowanie
Minóg morski zamieszkuje wody północnego Atlantyku, a także Wielkie Jeziora w Ameryce Północnej, Morze Śródziemne i Bałtyk w Europie. W Bałtyku jest nieliczny. Sporadycznie spotykany jest również w rzekach – w Polsce miejscami w dolnym i środkowym biegu Wisły i dopływach Zalewu Wiślanego.
Budowa zewnętrzna
Największy spośród minogowatych. Oczy duże. Tarcza gębowa duża, licznie zaopatrzona w duże, haczykowate zęby. Ciało węgorzowate, wydłużone, za płetwą grzbietową bocznie ścieśnione. Dwie płetwy grzbietowe, pierwsza mniejsza. Ubarwienie ciała ciemnobrunatne, grzbiet marmurkowaty, boki białawe. W okresie rozrodczym brzuch przybiera barwę żółtobiałą, a marmurkowaty wzór staje się żółtopomarańczowy. Larwy o ciele robakowatym, ubarwienie jasnoszare bądź jasnobrązowe, spód jaśniejszy, płetwy grzbietowe są oddzielone od siebie, płetwa ogonowa zaokrąglona, a oczy przysłonięte fałdem skórnym. Po przeobrażeniu grzbiet staje się stalowy, a spód srebrzystobiały. Samce rozróżnić można po brodawce płciowej oraz po wyższej drugiej płetwie grzbietowej i większym odstępie między tymi płetwami.
Biologia
Minóg morski występuje głównie w strefie przybrzeżnej, rzadko oddalając się na więcej niż kilkadziesiąt kilometrów od brzegu. Młode osobniki częściej przebywają w ujściach rzek i strefie przybrzeżnej. Osobniki dorosłe prowadzą pasożytniczy tryb życia, żywią się krwią i tkankami. Dojrzałe osobniki gromadzą się przy ujściu rzek. Wędrówka tarłowa przypada na kwiecień i maj. Tarło ma miejsce między majem a czerwcem. Rozród odbywa się w wodach słodkich, z piaszczysto żwirowym lub kamienistym dnem, o głębokości 40-60 cm. Samce budują gniazdo o owalnym kształcie, a po tarle strzegą go przez przez kilka dni. Dorosłe po tarle giną. Samica składa do 300 tys. ziaren ikry. Jaja o średnicy około 1 mm, brązowawe i wydłużone. Wylęg larw następuje po 11 dniach. Po 3 tygodniach opuszczają gniazdo, następnie poszukują odpowiednich siedlisk i zagrzebują się w mule. Przeobrażenie następuje między 6 a 8 rokiem życia. Po przeobrażeniu migruje do morza. Żyje od 9 do 11 lat. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
W tym roku w miejscowości Rogowo przyczepiło się do mojej nogi powyżej kostki coś co wyglądało na minoga. To było w Bałtyku woda sięgała mi do piersi stałem na dnie i poczułem że coś przyczepiło mi się do nogi. Odhyliłem nogę do poziomu i zobaczyłem coś wyginającego się i ciemnego jak węgorz ok. pół metra długości. Kilka energicznych ruchów nogą spowodowało oderwanie się tego “węgorza”.Wyszedłem na brzeg i po kilku minutach pojawił się okrągły ślad 3-4 cm z nacięciami skuty w koło śladu. Po 3 dniach zadzwoniłem do Fokarium opisałem zdarzenia na prośbę zrobiłem i wysłałem 2 zdjęcia SMS-em. Po tygodniu od zgłoszenia dostałem odpowiedź ichtiologów że jest możliwe ale sporadyczne takie zdarzenie kontaktu z minogiem morskim. Przechowuję zdjęcia w komórce dla zainteresowanych. To zdarzenie miało miejsce 25.07.2019 godz.12-13.