Muflon - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Parzystokopytne Wołowate Ovis Muflon
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Muflon (Ovis ammon musimon)

Nazywana/y także: muflon śródziemnomorski
Muflon, Ovisn ammon musimon, mouflon
Spis treści

Wygląd

Długość ciała muflona wynosi ok. 130 cm, wysokość w kłębie ok. 70 cm, długość ogona to 6 -10 cm, a waga waha się w granicach 25 -50 kg (samce są cięższe od samic). Ciało jest krępej budowy, nogi wysokie. Ubarwienie zmienia się w zależności od pory roku. U samców latem jest rdzawobrązowe z jasną plamą w kształcie siodła na grzbiecie, zimą ciemniejsze – szarobrązowe. Spód ciała i pośladki mają białawą barwę. Samice są bardziej jednolicie ubarwione i na ogół jaśniejsze. Rogi samców osiągają długość 80 cm i są ślimakowato skręcone, a ich powierzchnię pokrywają pierścieniowate zgrubienia. Samice mają szczątkowe rogi, bądź w ogóle.

Występowanie

Ojczyste tereny muflonów to zarośnięte wyżyny i zbocza górskie Sardynii, Korsyki i Cypru. W XVIII wieku gatunek ten został introdukowany dla celów łowieckich w Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz na Węgrzech i na Krymie. W 1902 r. wprowadzono go do Polski (Sudety, Góry Świętokrzyskie).

Tryb życia

Ulubionym środowiskiem życia muflona są górskie lasy o suchej, kamienistej glebie. Jest to zwierzę stadne. Latem grupy składają się z samic z jagniętami lub ze słabszych samców (te silniejsze żyją samotnie). Zimą samce i samice łączą się w duże stada.

Odżywianie

Latem pożywienie muflona stanowią różne rośliny zielne, jagody, liście krzewów, końce gałązek świerkowych. Na jesieni dieta wzbogacona jest żołędziami i nasionami buka. Zimą zwierzę to zjada gałązki, korę drzew, suche liście i porosty.

Rozmnażanie i rozwój

Okres godowy muflona trwa od października do grudnia. Samce staczają wtedy walki skacząc na siebie i ścierając się rogami. Mają one czasami śmiertelny skutek. Po ciąży trwającej ok. 5 miesięcy samica rodzi 1, rzadziej 2 młodych. Karmi je od 4 do 5 miesięcy, choć już po 3 tygodniach jedzą one trawę i liście. Dojrzałość płciową muflony osiągają w drugim lub trzeci roku życia. Dożywają wieku 18 lat.
4.7/5 - (10 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!