Ohar - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Blaszkodziobe Kaczkowate Tadorna Ohar
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Ohar (Tadorna tadorna)

Nazywana/y także: kaczka norowa, podgorzelec
Ohar, Tadorna tadorna, Common Shelduck
Spis treści

Jest to okazała i tak kontrastowo ubarwiona kaczka, że trudno ją pomylić z jakimkolwiek innym ptakiem. Podobnie jak kazarka posiada cechy zarówno kaczki, jak i gęsi. Kiedyś oba te ptaki uważano za odrębną rodzinę.

Wygląd

U ohara dymorfizm  płciowy jest lekko zaznaczony: samiec jest nieznacznie większy i w okresie godowym posiada nad dziobem czerwoną narośl, samica w miejsce narośli ma biały pasek. Ptaki dorosłe mają głowę i szyję czarne z zielonym połyskiem, reszta ciała jest biało-czarna z kasztanowatą opaską na piersi. Skrzydła białe z czarnymi lotkami i zielono-rudym lusterkiem. Osobniki młodociane mają wierzch ciała brunatny, a spód brudnobiały.

Biotop

Ohar zamieszkuje wysokie brzegi morskie, słonawe jeziora w pobliżu wybrzeża, ujścia rzek.

Występowanie

Areał lęgowy ohara obejmuje północne i zachodnie wybrzeża Europy, miejscami wybrzeża Morza Śródziemnego, Azję od Morza Kaspijskiego do stepów Azji Środkowej. Zimowiska znajdują się u wybrzeży Europy południowej, północnej Afryki oraz Azji. W Polsce ohar jest ptakiem skrajnie nielicznie lęgowym na wybrzeżu (najstarsze lęgowiska znajdują się na Helu), a w głębi kraju nieregularnie zalatującym i wyjątkowo lęgowym (rozlewiska Warty pod Słońskiem).

Lęgi

Gniazdo ohara jest  zbudowane z suchych traw i obficie wysłane puchem, znajduje się w norze wykopanej przez samicę lub opuszczonej przez inne zwierzę, w dziupli zwalonego drzewa, pod korzeniami, w szczelinach skalnych, pod przepustami, groblami. Otwór wejściowy jest na ogół dobrze osłonięty. Samica składa 7-12 kremowobiałych jaj, które wysiaduje samotnie przez ok. miesiąc. Oboje rodzice opiekują się młodymi, które uzyskują lotność po ok. 50 dniach. W roku ma miejsce 1 lęg (w maju lub czerwcu), powtarzany w razie utraty.

Pokarm

Ohar żywi się drobnymi bezkręgowcami (ślimaki, owady wodne, drobne rybki, małe raki). Rośliny (gł. wodorosty) stanowią niewielką domieszkę.
4.8/5 - (9 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!