Oreczka krótkogłowa - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Walenie Delfinowate Oreczka Oreczka krótkogłowa
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Oreczka krótkogłowa (Orcaella brevirostris)

Nazywana/y także: delfin krótkogłowy
Oreczka krótkogłowa, fot. shutterstock
Spis treści

Wygląd

Oreczka krótkogłowa należy do rodziny delfinowate (Delphinidae). Głowa jest tępo ścięta. Czoło jest wysokie i zaokrąglone. Ciało barwy szarej. Spód ciała jaśniejszy. Płetwa grzbietowa jest niewielka, trójkątna, umiejscowiona w tylnej części grzbietu (mniej więcej w 2/3 długości ciała). Płetwy są szerokie i zaokrąglone. Gatunkiem podobnym jest morświnek bezpłetwy (Neophocaena phocaenoide).

Występowanie

Oreczka krótkogłowa występuje w wodach Azji Południowo-Wschodniej. Zamieszkuje wody przybrzeżne wschodnich Indii, Bangladeszu, Birmy, Tajlandii, Malezji, Indonezji, Kambodży i południowego Wietnamu.

Tryb życia

Oreczka krótkogłowa występuje w słonych i słonawych wodach przybrzeżnych, zatokach, ujściach rzek i przybrzeżnych mokradłach. Delfiny te obserwowane są zwykle w odległości około 1,5 km od brzegu, rzadziej do 5 km. Znane są populacje zamieszkujące wyłącznie wody słodkie – np. Jezioro Chilka w Indiach i Songhkla w Tajlandii. Zwierzę towarzyskie, żyjące w małych stadach (liczących od 3 do 6 osobników). Jej liczebność spada. Ma status zagrożenia wysokiego ryzyka wymarcia (kategoria EN na liście IUCN). Wpisana jest do konwencji CITES (załącznik I). Do głównych zagrożeń zaliczyć można fragmentacje i utratę siedlisk, spora część osobników ponosi śmierć w sieciach rybackich.

Odżywianie

Oreczka krótkogłowa żywi się rybami oraz bezkręgowcami takimi jak skorupiaki i mięczaki.

Rozmnażanie i rozwój

Oreczka krótkogłowa jest gatunkiem poligynicznym. Przystępuje do rozrodu od grudnia do czerwca. Ciąża trwa około 9-14 miesięcy. Odstęp między ciążami wynosi trzy lata. Samica rodzi jedno młode. Młode po urodzeniu waży 12,3 kg i mierzy 96 cm. Po sześciu miesiącach młode zaczyna jeść pokarm stały ale odsadzone od mleka jest dopiero po dwóch latach. Dojrzałość płciową osiągają między 4 a 9 rokiem życia. Długość życia określa się na 30 lat.

Bibliografia
  1. https://www.sealifebase.ca/summary/Orcaella-brevirostris.html; 2021-02-01;
  2. https://www.fao.org/fishery/species/18190/en; 2021-02-01;
  3. https://marinebio.org/species/irrawaddy-dolphins/orcaella-brevirostris/; 2021-02-01;
  4. https://animaldiversity.org/accounts/Orcaella_brevirostris/; 2021-02-01;
  5. https://www.iucnredlist.org/species/15419/123790805; 2021-02-01;
4.7/5 - (14 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!