Sikora modra - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Wróblowe Sikorowate Cyanistes Sikora modra
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Sikora modra (Parus caeruleus)

Nazywana/y także: modraszka, modraszka zwyczajna
Sikora modra, Parus caeruleus, Blue Tit
Spis treści

Modraszka to wyjątkowo ładna, ruchliwa i zwinna sikora. Do tego najbardziej „rozmowna” ze wszystkich. Jej popiskiwanie „tsi tsi” słychać przez cały rok.

Wygląd

Zarówno samiec jak i samica sikory modrej mają białe policzki z czarnym paskiem przez oko, pierś i brzuch żółte, wierzch skrzydeł i ogona modre. Osobniki młodociane są mniej barwne, o żółtawych policzkach i zielonobrązowym wierzchu ciała. Masa ciała ok.10 g, rozpiętość skrzydeł 20cm, długość ciała 11-12 cm.

Biotop

Sikory modre najchętniej gniazdują w lasach liściastych i mieszanych z przewagą drzew liściastych, zwłaszcza w okolicach nadrzecznych. Powszechnie występują także w zadrzewieniach śródpolnych i w osiedlach ludzkich, z zabudową miejską włącznie. Unikają natomiast drzewostanów wyłącznie iglastych, szczególnie suchszych.

Występowanie

Sikora modra zasiedla Europę bez najbardziej północnych krańców, Bliski Wschód oraz północno -zachodnią Afrykę. Zimuje na obszarze areału lęgowego. W Polsce jest licznym ptakiem lęgowym i pozostaje u nas przez cały rok, tylko niektóre osobniki migrują osiągając nawet południową Francję. Część z tych, które zimują u nas pochodzi z terenów bardziej północnych.

Lęgi

Okres godowy sikory modrej zaczyna się wczesnym przedwiośniem. Do pierwszego lęgu dochodzi w maju. Nieliczne pary wyprowadzają drugi lęg w czerwcu. Modraszki gnieżdżą się w dziuplach i skrzynkach lęgowych. Gniazdo budują z mchu i suchych traw, a wyściółka składa się z włosia, wełny, piór ptaków. Zniesienie zawiera 7-12 jaj. Wysiaduje samica, która w razie niepokojenia odstraszająco syczy. Młode wykluwają się po 12-14 dniach, a opuszczają gniazdo po 17-18.

Pokarm

Pożywienie sikor modrych stanowią owady i pajęczaki żyjące na gałązkach i liściach drzew. Zjadają także nasiona roślin oleistych oraz nasiona niektórych drzew. Zimą bywają częstymi gośćmi w karmnikach.

5/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

na wikipedi jest lepszy opis

Modraszka to straszny złol, tutaj fajny cytat o niej – https://przygodyprzyrody.pl/modraszka-jak-wyglada-sikora-modra/
Gdyby modraszka była wielkości bociana, polowałaby na ludzi

Moje sikorki modre mieszkające w budce na balkonie na 5 piętrze, walczyły z wróblami dopiero wtedy gdy zaczęły karmić swoje młode. Było to dość zabawne, bo wróble siadały na patyczku pod otworem budki i blokowały dostęp do maluchów w środku. Na szczęście nie mogły się zmieścić w otworze budki. Sikorki czatowały na gałązkach drzew licząc,że wróbel odleci, ten siedział uparcie i dopiero gdy ja go troszkę postraszyłam przylatywały i wykonywały taniec wojenny wokół wróbla. Fantastycznie jest je obserwować, ciekawe ile będzie małych…

Patyczek przy otworze

W artykule napisano, że sikorki modre pierwszy lęg mają w maju. W mojej budce lęgowej powieszonej na balkonie ruch ptasiego drobiazgu rozpoczął się w pierwszym tygodniu marca (2019). Interesowały się nią mazurki, bogatki i modraszki właśnie. Od tygodnia widuję kursujące non stop sikorki modre (czyżby przegoniły konkurencje?). Co więcej nosiły już materiał na budowę gniazda.

w wikipedii piszą że większe bogatki odganiają modraszki od karmnikow . Moje obserwacje wskazują że jest odwrotnie

To modraszki odganiają bogatki, a nie na odwrót. Tak wynika z moich obserwacji mojego karmnika.

Nieraz tak jest, że większe ptaki odganiają modraszki, a nieraz to modraszki odganiają te większe. Moje obserwacje potwierdziły oby dwa te zachowania tych ptaków. :)