Żaba Darwina (Rhinoderma darwinii)

Wygląd
Żaba Darwina należy do rodziny Rhinodermatidae. Jest jednym z dwóch gatunków z rodzaju Rhinoderma. Głowa jest trójkątna. Na przodzie szczęki znajduje się spiczasty wyrostek. Ubarwienie ciała jest zmienne, od jaskrawozielonego przez złotawe, czerwonobrązowe do brązowego. Spód ciała jest czarno-biały, pokryty białymi, żółtymi i pomarańczowymi plamami. Kolory jej ciała przypominają liścia zapewniając dobry kamuflaż w środowisku w którym żyje. Kończyny są smukłe i długie. Samice są nieco większe od samców.
Występowanie
Żaba Darwina zamieszkuje niewielki obszar Andów na południu Ameryki Południowej. Jej zasięg obejmuje głównie środkowe Chile, w Argentynie istnieje kilkanaście stanowisk na zachodnim krańcu kraju. Dawniej informacje o występowaniu Żaby Darwina sięgały miejscowości Concepcion na północy i Archipelag Chonos na południu. Obecnie znacznie zmniejsza swój zasięg.
Środowisko i tryb życia
Żaba Darwina występuje w dolinach potoków w górskich w lasach umiarkowanych do wysokości około 1400 m n.p.m. Jest wrażliwa na zmiany w środowisku, preferuje lasy pierwotne i naturalne. Prowadzi dzienny tryb życia. Żaba Darwina ma status zagrożenia wysokiego ryzyka wymarcia (kategoria EN na liście IUCN). Do przyczyn spadku liczebności jej populacji zaliczyć można utratę siedlisk i ich degradację (pożary, wycinkę lasów) oraz chorobę grzybiczą – chytridiomikoze wywoływaną przez Batrachochytrium dendrobatidis.
Rozmnażanie
Żaba Darwina przystępuje do rozrodu od listopada do marca. Występuje u niej opieka nad potomstwem. Samica składa do 40 jaj na wilgotną ziemie, które zostają zapłodnione przez samca. Jaja przez około 20 dni są pilnowane przez samca. Po tym czasie samiec umieszcza jaja w swoich workach rezonacyjnych i inkubuje je przez 6 tygodni. Kijanki przechodzą przeobrażenie w worku rezonacyjnym. W trakcie rozwoju młodych samiec nie pobiera pokarmu. Po metamorfozie młode wychodzą z worków, uwalniane są z pyska samca, po czym rozpraszają się. Żaba Darwina osiąga dojrzałość płciową między 6 a 15 rokiem życia. Żyje do 16 lat.
Pokarm
Żaba Darwina żywi się bezkręgowcami (w głównej mierzę owadami). Na swoje ofiary poluje na ziemi.