Stolica zakwitnie jak nigdy dotąd - zgłoś swój balkon do konkursu
Ekologia.pl Wydarzenia Akcje Stolica zakwitnie jak nigdy dotąd – zgłoś swój balkon do konkursu

Stolica zakwitnie jak nigdy dotąd – zgłoś swój balkon do konkursu

Natura okazała się największym wytchnieniem podczas tygodni społecznej izolacji. Wiele osób w tym czasie zaczęło otaczać się roślinami, wysiało pierwsze nasiona, postawiło swoje pierwsze kroki w roli ogrodników. Dla nich wszystkich oraz tych, którzy ogrodniczą pasję realizują od lat organizowany jest konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni”.

warzawa w kwiatach

grafika: materiały prasowe

W tym roku odbędzie się on w zmienionej formule i z nowymi kategoriami. W stworzeniu wymarzonego ogrodu pomogą: wyjątkowa Ogrodnicza Ekipa Pomocnicza, specjaliści dyżurujący na Roślinnej Linii Ratunkowej oraz warsztaty odbywające się w formule online. Zgłoszenia do konkursu można wysyłać do 3 lipca.

Pandemia spowodowała, że mieszkania stały się jednocześnie biurami i szkołami, a konieczność funkcjonowania w ograniczonej przestrzeni skierowała uwagę wielu osób na naturę i zieleń. Okazało się, że ukwiecenie swojego okna czy zazielenienie balkonu może dać wytchnienie i ukojenie. Wszystkie odmienione ogródki czy balkony można zgłosić do udziału w 37. Konkursie „Warszawa w kwiatach i zieleni”. Od lat 70-tych warszawskie ogródki i ukwiecone okna walczą o miano najpiękniejszego. Tradycja ta wywodzi się z jeszcze z czasów prezydentury Stefana Starzyńskiego, który był propagatorem zazieleniania stolicy. Konkurs ewoluował w najpiękniejszy i największy w Polsce festiwal zieleni i ekologii, który aktywizuje ludzi do dbania o roślinność, pomaga w rozpoczęciu przygody z ogrodnictwem i wspiera proekologiczne działania.

Przez cały okres naboru do Konkursu będzie można brać udział w wydarzeniach w przestrzeni wirtualnej. Na profilu Konkursu na Facebooku odbędą się warsztaty, webinaria i dyżury ekspertów, a także będzie nadawać „Zielona Warszawa TV”, w której w cyklu wywiadów na żywo znani warszawiacy opowiedzą o swoich ogrodach, balkonach oraz o tym, jak dbają o naturę. Mateusz Sajdak, projektant i ogrodnik z dwudziestoletnim doświadczeniem, podczas internetowego webinaru pokaże, jak dobierać i pielęgnować rośliny, by stworzyły najpiękniejszy kwitnący ogród niezależnie od ilości przestrzeni jaką się ma do dyspozycji. Uczestnicy tego spotkania dowiedzą się, jak odpowiednio przygotować stanowisko i gatunki roślin kwitnących, dostosowując sadzonki do konkretnych warunków. Emilia Jasińska, specjalistka od plecenia makram w filmiku instruktażowym pokaże różne metody splotów makramowych donic, dzięki którym można lepiej eksponować roślinność i optymalizować przestrzeń na balkonie i w ogrodzie. Weronika Warchoł, prowadząca konto na Instagramie Warsawgardener, podczas spotkania transmitowanego live pokaże jak niezależnie od ilości posiadanego miejsca, czyli zarówno w ogródku jak i na balkonie, stworzyć piękny i praktyczny ogródek z roślinami jadalnymi i warzywami.

Tegoroczny program wydarzeń towarzyszących Konkursowi „Warszawa w kwiatach i zieleni” to nie tylko wiedza teoretyczna, ale też realna pomoc dla mieszkańców Warszawy. Tym, którzy nie wiedzą jak lub nie są w stanie sami zadbać o swoje rośliny pomoże specjalna Ogrodnicza Ekipa Pomocnicza. W weekend 6-7 czerwca pomoże w pracach ogrodowych osobom najbardziej potrzebującym. Wszyscy borykający się z problemami ze swoimi roślinami będą mogli skorzystać także z Roślinnej Linii Ratunkowej. Dwa razy w tygodniu pod specjalnym numerem będzie dyżurował specjalista z dziedziny ogrodnictwa, który odpowie na wszelkie pytania związane z pielęgnacją roślin.  

Do Konkursu mogą się zgłosić nie tylko indywidualni mieszkańcy Warszawy, ale też firmy i instytucje działające na terenie miasta oraz grupy podejmujące zielone inicjatywy. W tym roku zostaną przyznane nagrody w nowej kategorii: eko ogród/ogród nowoczesny oraz specjalna Nagroda im. Zofii Wóycickiej, którą wyróżni wybrane obiekty spośród podstawowych kategorii: „Balkony, loggie i okna”, „Ogródki” oraz „Ogrody i ogródki przydomowe”.

Formularz konkursowy jest dostępny na stronie www.warszawawkwiatach.pl, można go wypełnić online, lub wydrukować i wysłać pocztą tradycyjną. Wszystkie informacje i szczegółowy program wydarzeń towarzyszących Konkursowi znajdują się na stronie internetowej.
Zgłoszenia można przesyłać do 3 lipca 2020 roku

Organizatorzy: Miasto Stołeczne Warszawa, współorganizator Towarzystwo Przyjaciół Warszawy

Źródło: materiały prasowe

4.9/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments