Skrzydłokwiat roślina – sadzenie, uprawa i pielęgnacja skrzydłokwiata

Skrzydłokwiat to domowa roślina doniczkowa, która zyskała sobie w ostatnich latach ogromną popularność jako kwiat oczyszczający powietrze. Elegancki, krzaczkowaty pokrój idzie w parze z walorami zdrowotnym, a dodatkowo „lilia pokoju”, jak nazywa się ten gatunek w języku angielskim, doskonale wpasowuje się w modne trendy tropikalnego wystroju. Jak zapewnić skrzydłokwiatowi optymalne warunki do rozwoju?Skrzydłokwiat to piękna roślina doniczkowa o eleganckich białych kwiatach. Źródło: shutterstockSkrzydłokwiat to piękna roślina doniczkowa o eleganckich białych kwiatach. Źródło: shutterstock
  1. Skrzydłokwiat - wymagania glebowe
  2. Sadzenie i uprawa skrzydłokwiatów
  3. Podlewanie i nawożenie skrzydłokwiatów
  4. Rozmnażanie skrzydłokwiatów
  5. Ochrona skrzydłokwiatów
  6. Skrzydłokwiaty w domu i ogrodzie
  7. Najciekawsze odmiany skrzydłokwiatów
Charakterystyczna nazwa rośliny bynajmniej nie jest przypadkowa. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) faktycznie bowiem produkuje bardzo wyjątkowe, białe kwiaty przypominające napięte maszty żaglowca. O dziwo, to, co większość ludzi bierze jako kwiatostan, jest tak naprawdę zaledwie ozdobną pochwą, w której kryje się kwiat właściwy – typu kolbiastego, złożony z drobnych kremowych wypustek przypominających kłos. Całość jest przyjemnie pachnąca, zaś z czasem zmienia barwę w kierunku zielonej.

Skrzydłokwiaty uprawiamy wyłącznie w doniczkach w warunkach pokojowych, ponieważ pochodzą one z tropikalnych stref klimatycznych, gdzie upodobały sobie przede wszystkim lasy równikowe oraz wilgotne lasy mgliste. Na dzień dzisiejszy znamy około 50 gatunków Spathiphyllum, należących do rodziny obrazkowatych i występujących przede wszystkim w Ameryce Południowej i Środkowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz części Oceanii. Najbardziej popularnym gatunkiem jest skrzydłokwiat Wallisa (S. wallissi), którego kultywary przeważają obecnie w domowej uprawie. Dorastają one do stu centymetrów wysokości i charakteryzują się raczej zwartym pokrojem rozszerzającym się subtelnie w górę. Liście są wiecznie zielone i przyjemnie intensywne w odcieniu, lancetowate i zaostrzone, sięgające nawet 25 cm długości oraz do 6 cm szerokości.

Warto wiedzieć, że skrzydłokwiaty są lekko toksyczne dla ludzi oraz zwierząt. Zawarte w ich tkankach kryształy szczawianu wapnia po skonsumowaniu powodują pieczenie języka, wzmożone pragnienie, a czasem i zaburzenia rytmu serca. Rośliny racjonalnie jest więc umieszczać poza zasięgiem małych dzieci, ale jednocześnie nie trzeba mieć poważnych obaw z powodu ich obecności w domu.

Skrzydłokwiat - wymagania glebowe


Do uprawy skrzydłokwiatu potrzebować będziesz donicy o ok. 1/3 większej niż aktualna bryła korzeniowa. Wypełnić ją należy uniwersalnym podłożem do roślin doniczkowych o wysokim poziomie przepuszczalności lub kompostem do domowej uprawy, ewentualnie wymieszanym z piaskiem. Podłoże idealnie powinno być lekko kwaśne dla odwzorowania naturalnych warunków lasów tropikalnych. Ta sama idea powinna przyspieszać nam przy wyborze stanowiska dla skrzydłokwiatu – miałoby ono być lekko zacienione, chronione przed bezpośrednim słońcem, ale także zimnymi przeciągami. Optymalna temperatura uprawy wynosi 20-23 stopnie C, więc jest kompatybilna z większością naszych domów.

Sadzenie i uprawa skrzydłokwiatów


Skrzydłokwiaty przesadza się zawsze na wiosnę, więc jeśli kupisz roślinę później, włóż ją do ozdobnej osłonki na donicę, ale z faktycznym przemieszczeniem poczekaj aż do kolejnej wiosny. Dno donicy powinno umożliwiać swobodny odpływ wody lub musi być wysypane warstwą drenującego żwirku lub keramzytu. Ogólnie skrzydłokwiaty lubią trochę ciaśniejsze pojemniki, ale jeśli mimo podlewania roślina systematycznie więdnie, to znak, że pora ją przesadzić do większej donicy. Trzyletnie rośliny zazwyczaj osiągają już maksymalną wielkość.

Jeśli zaobserwujesz, że na liściach zgromadził się kurz, przetrzyj je delikatnie wilgotną ściereczką – poprawi to efekt wizualny, ale i zdolności rośliny do fotosyntezy, a co za tym idzie dalszego rozwoju. Latem możesz też skrzydłokwiaty przenieść na taras, w odpowiednio zacienione miejsce. Kwitnienie może trwać od lutego do listopada, a jego długość jest przede wszystkim uzależniona od wilgotności otoczenia.

Uwaga: Jeśli kupujesz skrzydłokwiat zimą, postaraj się stosownie zabezpieczyć go na czas transportu do domu. Ekspozycja na zimno może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla rośliny.
Żółknięcie liści u skrzydłokwiatu. Źródło: shutterstock

Podlewanie i nawożenie skrzydłokwiatów


Próbując odtworzyć we wnętrzach klimat dżungli, w którym skrzydłokwiaty czują się najlepiej, należy przede wszystkim zadbać o adekwatną wilgotność podłoża. Podlewać należy jednak z dużym wyczuciem, gdyż ziemia nigdy nie powinna być sucha, ale nie może być też przesiąknięta wodą. Eksperci polecają, aby zawsze wstrzymać się z kolejnym podlaniem do czasu, aż przeschną 2-3 centymetry górnej warstwy podłoża. Niedobór wody roślina zakomunikuje dość szybko – liście zaczną więdnąć i opadać w dół. Dodatkowe nawilżanie powietrza we wnętrzach również jest wysoko wskazane. Co ważne, skrzydłokwiaty preferują wodę miękką, więc najlepiej podlewać je deszczówką lub wodą destylowaną. Zimą natomiast nawadnianie warto ograniczyć.

Okazy z rodzaju Spathiphyllum doceniają też umiarkowane nawożenie, ale eksperci nie są zgodni co do częstotliwości. Jedne źródła polecają zasilać roślinnym płynnym nawozem raz na dwa miesiące poczynając od wiosny; inne sugerują nawożenie nawet co czternaście dni. W ramach kompromisu możesz zawsze wybrać wariant pośredni, obserwując bacznie ewentualne reakcje. Zimą roślin nie nawozimy wcale.

Rozmnażanie skrzydłokwiatów


Skrzydłowce stosunkowo łatwo się rozmnaża, gdy osiągną już dojrzałość. Znakiem rozpoznawczym jest pojawienie się niewielkich pędów wokół rośliny macierzystej. Wystarczy wówczas wyjąć ją z donicy i delikatnie rozdzielić bryłę korzeniową na kawałki, z których każdy sadzi się natychmiast do oddzielnej donicy. Szanse na przeżycie ma każda sadzonka zaopatrzona w co najmniej dwa liście. Młode roślinki należy po przesadzeniu solidnie podlać i przez miesiąc przetrzymywać w ciepłym, bardzo jasnym pomieszczeniu.
Diagram przedstawiający korzyści z uprawy skrzydłokwiatu; opracowanie własne

Ochrona skrzydłokwiatów


Domowe skrzydłokwiaty należy bezwzględnie chronić przed zimnem oraz nadmiernym nasłonecznieniem – i jedno, i drugie mogą poważnie nadwątlić kondycję rośliny. Poza tym hodowców trapią często ziemiórki, czyli niewielkie muszki, które chętnie gnieżdżą się w wilgotnym kompoście. Ich zwalczanie polega na zastawianiu pułapek w postaci płytkich naczyń z winem lub piwem bądź też stosowaniu naturalnych pestycydów do ziemi w celu likwidacji larw. Czasami pomaga również lekkie przesuszenie rośliny, które wybije całą populację owadów. Okazyjnie skrzydłokwiaty padają również ofiarą wełnowców, na które z kolei pomaga oprysk roztworem wodnym z dodatkiem spirytusu i mydła.

Żółte liście skrzydłokwiatu nie muszą być wcale złym znakiem, o ile nie jest ich nagle zbyt dużo. Roślina ma tendencję do stopniowego więdnięcia – wystarczy pożółkły liść usunąć, a na pewno pojawią się nowe. Czasami może to jednak być symptom przesadnego podlewania i wówczas dobrze jest pozwolić ziemi nieco przeschnąć. Bywa, że nadmiar wody może prowadzi też do gnicia korzeni, które objawia się intensywnym więdnięciem. W takiej sytuacji możesz ostrożnie wyjąć roślinę z donicy i usunąć nadgniłe części, a następnie posadzić do świeżego podłoża i ograniczyć nieco podlewanie.
Spathiphyllum Diamond Variegata – odmiana skrzydłokwiatu o nakrapianych liściach. Źródło: shutterstock

Skrzydłokwiaty w domu i ogrodzie


Ogromną zaletą skrzydłokwiatów są ich gabaryty – roślina jest dostatecznie duża, aby była wyraźną dekoracją wnętrz, nie rozrasta się jednak niekontrolowanie na boki ani wzwyż. Łatwo jest więc znaleźć jej dogodną lokalizację na długie lata. Skrzydłokwiaty są doskonałą ozdobą łazienek urządzonych w stylu egzotycznym, ale sprawdzą się także jako ozdoba salonu czy sypialni. Dekoratorzy wnętrz szczególnie chętnie zestawiają je z innymi tropikalnymi gatunkami, zwłaszcza monsterą, alokazją, zroślichą czy anturium.

Dla wielu kupujących kryterium decydującym jest wspomniana na wstępie zdolność do oczyszczania powietrza ze szkodliwych związków pochodzących np. z mebli, farb czy tworzyw sztucznych wykorzystywanych do aranżacji wnętrz. Z badań prowadzonych przez NASA wynika, że skrzydłokwiat faktycznie aktywnie wyłapuje z powietrza formaldehyd czy amoniak i tym samym jest doskonałym pomysłem na prezent do nowego domu, gdzie stężenie substancji toksycznych w powietrzu jest zwykle najwyższe.

Najciekawsze odmiany skrzydłokwiatów


W sklepach ogrodniczych znajdziesz przede wszystkim sztucznie wyhodowane mieszańce skrzydłokwiatu. Cechują się one wyjątkowymi walorami estetycznymi i są dostosowane do warunków uprawy domowej. Szczególnie godny polecenia jest kultywar „Sensation”, który dorasta nawet do 150 cm wysokości i ma wyjątkowo duże kwiaty oraz ogromne liście. To doskonała propozycja do większych wnętrz. W standardowych mieszkaniach doskonale sprawdzą się natomiast mniejsze odmiany o wyjątkowo zdobnych liściach typu „variegata” z zielenią poprzetykaną białymi plamami.

Oprócz skrzydłokwiatu Wallisa uprawia się również często skrzydłokwiat kwiecisty (S. floribundum), którego niektóre odmiany są i nie przekraczają 30 cm, inne zaś dorastają do 1 metra wysokości. Kwiaty są bardzo zdobne i aromatyczne i nadają się nawet do eleganckich bukietów!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. „How to grow peace lily” BBC Gardeners World Magazine, https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-peace-lily/, 2/05/2022
2. “SPATHIPHYLLUM CARE New Garden Landscaping and Nursery” https://newgarden.com/learning-center/spathiphyllum-care, 2/05/2022
3. “How to Grow and Care for Peace Lily Indoors” John Vanzile, https://www.thespruce.com/grow-peace-lilies-1902767, 2/05/2022
4. “Spathiphyllum: Plant Care and Growing Guide” Leafy Place, https://leafyplace.com/spathiphyllum-care/, 2/05/2022
5. “Peace Lilies” Almanac, https://www.almanac.com/plant/peace-lilies, 2/05/2022
6. „18 Best Types of Peace Lily | Spathiphyllum Varieties” Balcony Garden Web, https://balconygardenweb.com/types-of-peace-lily-spathiphyllum-varieties/, 2/05/2022

Ocena (2.5) Oceń: