Siedzuń sosnowy (sparassis crispa) - ekologia.pl
Ekologia.pl Wiedza Atlas grzybów Grzyby grzyby podstawkowe pieczarniaki żagwiowce szmaciakowate siedzuń Siedzuń sosnowy
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Siedzuń sosnowy (Sparassis crispa)

Nazywana/y także: siedzuń borowy, baran, kozia broda, kozia broda kędzierzawa, kozia broda włoska, kwoka, orosz, orysz, płaskorz, płaskosz sorokop, sieduń, siedź, sorokop, strzępiak kędzierzawy, strzępulec, szmaciak, szmaciak gałęzisty
Siedzuń sosnowy. By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Spis treści

Wstęp

Siedzuń sosnowy gałęzisty jest grzybem jadalnym. W Polsce występuje często, choć dawniej grzyb ten był uznawany za gatunek rzadki.

Sezon

Występuje od lipca do listopada.

Występowanie

Rośnie w lasach mieszanych i iglastych. Żyje na korzeniach martwych i żywych drzew iglastych. Najczęściej znaleźć go można na sośnie, rzadziej na świerku. Wyrasta u podstawy pnia. Owocniki pojawiają się w tych samych miejscach wielokrotnie przez kilka lat. Grzyb ten znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski – wpisany został na nią jako grzyb zagrożony ze względu na niewielkie obszary siedliskowe. Uznaje się jednak, że szmaciak gałęzisty występuje w Polsce dość często.

Wygląd

Owocnik osiąga wysokość od 5 do 20 cm i szerokość od 6 do 30 cm. Średnica grzyba może mieć ponad 30 cm, natomiast jego masa osiąga nawet do 6 kg. Na ogół jednak w lasach spotykane są okazy mniejsze. Grzyb ma nieregularnie kulisty kształt i składa się z pozrastanych gałązek, które na początku są białawe, później żółtawe, a na końcu stają się brązowawe. Dolna część grzyba to gruby i krótki trzon, który ma czarniawą barwę.

Miąższ ma barwę białą. Jest włóknisty i elastyczny. Ma woskowatą konsystencję. Zapach jest silny, korzenny. Smak przypomina orzechy, czasami jest lekko piekący.

Zarodniki gładkie, krótkoeliptyczne, z jedną, wielką kroplą, żółtawe. Wysyp zarodników ochrowy.

Właściwości

Siedzuń sosnowy jest grzybem jadalnym i bardzo delikatnym, który łatwo ulega łamliwości podczas transportu.

Zastosowanie

Siedzuń sosnowy jest określany mianem bardzo smacznego grzyba. Nadaje się do gotowania, smażenia i suszenia. Przed jego przygotowaniem należy dokładnie wyczyścić owocnik, w którego fałdkach często znajduje się piasek czy resztki ściółki, a nawet owady.

Siedzuń sosnowy – pytania i odpowiedzi

Jak wygląda i smakuje grzyb szmaciak?

Wyróżnia go wygląd przypominający gąbkę lub futro barana oraz niepowtarzalny aromat. Grzybiarze podkreślają wyraźnie wyczuwalny orzechowy akcent.

Czy siedzuń sosnowy szybko się psuje?

Jeżeli zadba się o właściwe przechowywanie zerwanego szmaciaka dębowego w chłodnym miejscu, można zaniechać jego szybkiej obróbki, bo jest odporny na pleśnienie.

Gdzie rośnie grzyb baran?

Znajdziesz go przede wszystkim w lasach iglastych. Siedzuń sosnowy upodobał sobie głównie sosnę, więc rozwija się głównie na korzeniach tego drzewa. Jest to jednak dość rzadko spotykany gatunek.

Okres występowania
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
4.9/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments