Siedzuń sosnowy (Sparassis crispa)
Wstęp
Siedzuń sosnowy gałęzisty jest grzybem jadalnym. W Polsce występuje często, choć dawniej grzyb ten był uznawany za gatunek rzadki.
Sezon
Występuje od lipca do listopada.
Występowanie
Rośnie w lasach mieszanych i iglastych. Żyje na korzeniach martwych i żywych drzew iglastych. Najczęściej znaleźć go można na sośnie, rzadziej na świerku. Wyrasta u podstawy pnia. Owocniki pojawiają się w tych samych miejscach wielokrotnie przez kilka lat. Grzyb ten znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski – wpisany został na nią jako grzyb zagrożony ze względu na niewielkie obszary siedliskowe. Uznaje się jednak, że szmaciak gałęzisty występuje w Polsce dość często.
Wygląd
Owocnik osiąga wysokość od 5 do 20 cm i szerokość od 6 do 30 cm. Średnica grzyba może mieć ponad 30 cm, natomiast jego masa osiąga nawet do 6 kg. Na ogół jednak w lasach spotykane są okazy mniejsze. Grzyb ma nieregularnie kulisty kształt i składa się z pozrastanych gałązek, które na początku są białawe, później żółtawe, a na końcu stają się brązowawe. Dolna część grzyba to gruby i krótki trzon, który ma czarniawą barwę.
Miąższ ma barwę białą. Jest włóknisty i elastyczny. Ma woskowatą konsystencję. Zapach jest silny, korzenny. Smak przypomina orzechy, czasami jest lekko piekący.
Zarodniki gładkie, krótkoeliptyczne, z jedną, wielką kroplą, żółtawe. Wysyp zarodników ochrowy.
Właściwości
Siedzuń sosnowy jest grzybem jadalnym i bardzo delikatnym, który łatwo ulega łamliwości podczas transportu.
Zastosowanie
Siedzuń sosnowy jest określany mianem bardzo smacznego grzyba. Nadaje się do gotowania, smażenia i suszenia. Przed jego przygotowaniem należy dokładnie wyczyścić owocnik, w którego fałdkach często znajduje się piasek czy resztki ściółki, a nawet owady.
Siedzuń sosnowy – pytania i odpowiedzi
Jak wygląda i smakuje grzyb szmaciak?
Wyróżnia go wygląd przypominający gąbkę lub futro barana oraz niepowtarzalny aromat. Grzybiarze podkreślają wyraźnie wyczuwalny orzechowy akcent.
Czy siedzuń sosnowy szybko się psuje?
Jeżeli zadba się o właściwe przechowywanie zerwanego szmaciaka dębowego w chłodnym miejscu, można zaniechać jego szybkiej obróbki, bo jest odporny na pleśnienie.
Gdzie rośnie grzyb baran?
Znajdziesz go przede wszystkim w lasach iglastych. Siedzuń sosnowy upodobał sobie głównie sosnę, więc rozwija się głównie na korzeniach tego drzewa. Jest to jednak dość rzadko spotykany gatunek.