Biotatuaż (biologiczny tatuaż) – co to jest, jak się go wykonuje i czy biotatuaż jest bezpieczny dla zdrowia?

Biologiczny tatuaż, inaczej biotatuaż, to gorąca nowinka ostatnich kilku lat. W zamyśle ma być racjonalnym kompromisem dla osób, które boją się permanentnego tatuażu, ale nie są usatysfakcjonowane tymczasowymi rysunkami na skórze. Co warto wiedzieć o jego efektach i bezpieczeństwie? Czy biotatuaż okaże się przełomem w kategorii zdobienia ciała?Biotatuaż nie różni się wyglądem od klasycznego tatuażu. Źródło: shutterstockBiotatuaż nie różni się wyglądem od klasycznego tatuażu. Źródło: shutterstock
 1. Co to jest biotatuaż?
 2. Jak wykonuje się biotatuaż?
 3. Ile kosztuje tatuaż biologiczny?
 4. Jakie są zalety biotatuażu?
 5. Czy biotatuaż jest bezpieczny dla zdrowia?
 6. Dla kogo biotatuaż?
Praktyka tatuażu znana była już starożytnym Egipcjanom, a jej ślady odnaleziono na mumiach liczących sobie ponad 5 tysięcy lat! W sposób niezależny rozwinęła się w tak oddalonych od siebie kulturach jak tubylcy z Tajwanu, Indianie z Ameryki Południowej czy nawet Celtowie z Wysp Brytyjskich. We współczesnym świecie tatuaże zajmują dość specyficzną funkcję kojarząc się zarówno z negatywnymi zjawiskami społecznymi (np. więzieniami, mafią, podziemną subkulturą), jak i modnymi trendami. Ba, tatuaże bywają funkcjonalne (np. gdy oznaczają grupę krwi czy identyfikują człowieka), upiększające (makijaż permanentny) czy nawet medyczne. Ich wspólną cechą jest jednak trwałość, która nie każdemu przypada jednak do gustu…

Co to jest biotatuaż?

Biotatuaż to rodzaj tatuażu tymczasowego, który wygląda jak trwały tatuaż, ale po jakimś czasie samoczynnie zanika. Wykonuje się go na bazie atramentu wchłanianego stopniowo przez organizm, przy czym proces ten może trwać od 9 miesięcy do nawet kilku lat. Najczęściej tatuaż biologiczny reklamowany jest jako ozdoba na okres około 1 roku.

Owo „zniknięcie” rysunku na skórze nie jest oczywiście natychmiastowe. Obraz powoli traci wyrazistość i zaciera się, ustępując jednak w końcu całkowicie – przynajmniej w teorii. Im młodsza skóra, tym szybsze złuszczanie i regeneracja komórek, a efekt utrzymuje się krócej. Blednięcie przyspiesza również częsta ekspozycja na światło słoneczne, a także korzystanie ze złuszczających peelingów np. z kwasami owocowymi.

Technologia jest stosunkowo nowa, gdyż „znikający” barwnik został opracowany w 2016 r. Cała idea polega na zamknięciu atramentu w mniejszych cząsteczkach, które są łatwiej rozkładane i absorbowane przez ciało. Składniki barwnika zdaniem twórców metody są całkowicie bezpieczne i zaakceptowane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków.

Jak wykonuje się biotatuaż?

Biologiczne tatuaże wykonywane są często przez tych samych artystów, którzy wykonują trwałe tatuaże. Ten sam jest również sprzęt oraz technika – różnica polega wyłącznie na zastosowanym atramencie. Tatuażysta wprowadza więc barwnik pod skórę, na głębokość 0.3 – 1 cm z wykorzystaniem specjalnej igły podłączonej do zasobnika z atramentem. Doświadczenia bólowe są też takie same jak w przypadku klasycznego tatuażu – jedni znoszą je z małym dyskomfortem, dla innych są źródłem poważnej udręki. Odczucia te zależą nie tylko od indywidualnego progu bólowego, ale także obszaru, na którym wykonywany jest rysunek. Im cieńsza skóra, tym wrażenie bardziej dotkliwe.

Podczas zabiegu może dojść do lekkiego krwawienia, a skóra wokół staje się wyraźnie zaczerwieniona. Świeży biotatuaż należy chronić przed kontaktem z wodą oraz zanieczyszczeniami i dać mu czas na wygojenie. Pielęgnacja jest taka sama jak w przypadku permanentnych tatuaży i obejmuje m.in. stosowanie kremów na pieluszkowe zapalenie skóry.
Biotatuaż wykonuje się tym samym sprzętem co normalne tatuaże. Źródło: shutterstock

Ile kosztuje tatuaż biologiczny?

Cena wykonania biotatuażu nie różni się zasadniczo od klasycznego tatuażu. Najmniejsze czarne obrazki wykonuje się w cenie od 100 złotych wzwyż. Droższe są kolorowe tatuaże, a ceny drastycznie rośnie również ze zwiększeniem wymiaru czy poziomu szczegółowości wzoru, a także zależy od renomy danego studia czy artysty. Niestety, również za wyższej jakości barwniki trzeba zapłacić więcej, co oczywiście bezpośrednio wiąże się z trwałością i bezpieczeństwem tatuażu.

Jakie są zalety biotatuażu?

Tatuaż biologiczne pozwalają poczuć się właścicielem prawdziwego tatuażu, ale nie każą płacić za nieroztropność czy częste zmiany zdania do końca życia. W tym względzie są doskonałą propozycją dla osób, które:
 • nie są pewne, czy chcą tatuaż;
 • mają wątpliwości co do wybranego wzoru czy lokalizacji tatuażu;
 • zakładają z góry, że będą kiedyś chcieli mieć inne tatuaże lub czystą skórę.

Można je więc traktować jako próbę generalną przed permanentnym tatuażem lub po prostu tymczasową ozdobę. W przeciwieństwie do tatuaży naklejanych na skórę czy malowanych henną są jednak dość trwałe i wodoodporne, odporne na tarcie czy inny fizyczne uszkodzenia.
Tabela przedstawiająca wady i zalety biotatuażu; opracowanie własne

Czy biotatuaż jest bezpieczny dla zdrowia?

Barwniki wykorzystywane do biotatuażu mają opinię bezpiecznych i naturalnych, ale mimo to mogą u ludzi wrażliwych wywoływać alergie. Stąd dobrą praktyką jest wykonanie na miesiąc przed planowaną procedurą testu polegającego na wprowadzeniu pod skórę minimalnej ilości atramentu i obserwowaniu ewentualnych reakcji. W przypadku pojawienia się wyraźnego bólu, świądu, dużego zaczerwienienia czy wysypki, należy zrezygnować z wykonania biotatuażu.

Tatuaże biologiczne, tak samo jak permanentne, nie powinny być nigdy wykonywane u kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Poza tym przeciwwskazaniem są choroby nowotworowe, autoimmunologiczne, jak również zaburzenia krzepnięcia, cukrzyca oraz choroby skóry, zwłaszcza łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.

Krytycy wskazują również, że wraz z popularyzacją biotatuażu rośnie ryzyko niskiej jakości usług, wykonywanych przez amatorów nie zajmujących się profesjonalnie tatuowaniem, które mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Sama procedura wprowadzania barwnika pod skórę przy niedochowaniu standardów higieny prowadzić do zakażenia wirusem HIV czy zapalenia wątroby. Niepokojący jest także trend oferowania tymczasowych biotatuaży osobom młodszym niż 18 lat.

N świecie pojawiły się już też informacje, jakoby biologiczne tatuaże nie zawsze znikały bez śladu, pozostawiając po sobie przebarwienia, a nawet guzkowate blizny. Ich usuwanie wymaga użycia specjalnego lasera, który nie jest ani tani, ani bezbolesny. Wiele profesjonalnych studiów wręcz odmawia wykonywania semi-permanentnych tatuaży, nie będąc w stanie zagwarantować ich 100%-owego ustąpienia. Doświadczeń w tym zakresie jest wciąż dość mało!
Biotatuaż może być kolorowy. Źródło: shutterstock

Dla kogo biotatuaż?

Biologiczny tatuaż nie jest wcale taki niewinny, jak wskazuje na to sama nazwa. W swojej istocie i zakresie ryzyka nie różni się zasadniczo od klasycznego tatuażu, z tą różnicą, że nie jest wyborem na całe życie i stąd rzadziej bywa powodem do żalu. Na pewno może to być więc atrakcyjna propozycja dla dorosłych, zdrowych osób marzących o trwałej ozdobie skóry, ale nie do końca pewnych swojego wyboru. Tak czy inaczej, nie warto jednak decyzji o biotatuażu podejmować pochopnie – skutki mogą być bardziej dalekosiężne niż byśmy tego oczekiwali!
Ekologa.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

 1. Olivia King; “EPHEMERAL’S MADE-TO-FADE TATTOOS WILL CHANGE THE INDUSTRY FOREVER”; data dostępu: 2021-03-22
 2. Mark Westall; “EPHEMERAL THE TATTOO THAT LASTS FOR A YEAR”; data dostępu: 2021-03-22
 3. GISELA SWARAGITA; “Tattoo artists warn of dangers of 'semi-permanent tattoos”; data dostępu: 2021-03-22
 4. Karen L. Hudson; “Truth or Myth? Semi-Permanent Tattoos That Fade Away On Their Own”; data dostępu: 2021-03-22
 5. Bruce Brown; “Not sure a tattoo is for you? Ephemeral ink lasts a year then disappears”; data dostępu: 2021-03-22
Ocena (3.9) Oceń: