Blizny - przyczyny i naturalne metody leczenia. Jak pozbyć się blizn?

Podobno blizny dodają powabu. Niestety dotyczy to tylko mężczyzn i wyłącznie ran nabytych przez nich w walce o słuszną sprawę. Pozostałe blizny – po operacjach, wypadkach czy trądziku – bynajmniej nie są ozdobą skóry, a już na pewno nie w przypadku kobiet. Co robić, by blizny były mnie widoczne?Chociaż niektórych blizn nie da się uniknąć, istnieją sposoby, aby zminimalizować ich wygląd. Źródło: shutterstockChociaż niektórych blizn nie da się uniknąć, istnieją sposoby, aby zminimalizować ich wygląd. Źródło: shutterstock
 1. Czym jest blizna?
 2. Rodzaje blizn
 3. Jak radzić sobie z bliznami?
 4. Witaminy kontra blizny
 5. Sięgnij po retinol
 6. Zadbaj o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną
 7. Blizny ‒ przede wszystkim zapobiegać

Czym jest blizna?


Blizna powstaje w wyniku naruszenia skóry właściwej oraz głębszych warstw skóry. Proces bliznowacenia to zastępowanie zniszczonej tkanki przez nową tkankę łączną. Rozpoczyna się po tym, jak ustaje stan zapalny. Wówczas komórki tkanki łącznej, czyli fibroblasty, zaczynają się namnażać, tworząc spojenie blizny i produkując świeży nabłonek. Blizna jest wtedy czerwona i podrażniona, może swędzieć i piec. W ciągu roku od uszkodzenia, przebudowuje się i blednie, zachowując ostatecznie perłowy kolor. Nowa tkanka łączna, oprócz barwnika, pozbawiona jest także gruczołów łojowych i mieszków włosowych. W zależności więc od miejsca na ciele, może być dość widoczna.

Rodzaje blizn


Istnieją różne rodzaje blizn, z których każda ma określone cechy:

Blizny keloidowe (bliznowce)

Blizna keloidowa zwykle jest znacznie większa niż sama rana. Jest dosyć gruba, ma ciemny kolor i może nadal rosnąć po zagojeniu rany. Blizny keloidowe mogą mieć skutki uboczne, takie jak problemy ruchowe, ból i swędzenie. Występują częściej u osób o ciemniejszej karnacji i nie ustępują ani nie blakną z czasem.

Blizny przerostowe

Podobnie jak keloidowe, blizny przerostowe są grube i czerwone. Ale występują tylko w miejscu urazu. Mogą być swędzące lub bolesne, ale często ustępują, gdy skóra całkowicie się goi, chociaż proces ten może trwać latami.

Blizny zanikowe

Zanikowa blizna pojawia się jako zagłębienie lub wgniecenie w skórze. Powstaje w wyniku uszkodzenia kolagenu i często występuje przy schorzeniach takich jak ospa wietrzna i trądzik.

Przykurcze bliznowate

Te blizny powodują, że skóra staje się napięta lub skurczona. Często są wynikiem oparzeń, dlatego są dosyć bolesne. Blizny po przykurczach mogą wpływać na mięśnie i nerwy pod skórą i mogą ograniczać ruchy.

Blizny rozległe

Znane również jako rozciągnięte blizny, są powszechne po operacji. Występują, gdy blizna po cięciu chirurgicznym rozciąga się i poszerza. Te blizny są zwykle płaskie i blade, więc wydają się być mniej widoczne niż blizny wypukłe lub wgłębienia.

Rozstępy

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rozstępy to także rodzaj blizn. Powstają na skutek osłabienia, a następnie zerwania wiązań kolagenowych w skórze. Dochodzi do tego w następstwie znacznego rozciągnięcia skóry, głównie podczas ciąży lub przybierania na wadze. Rozstępy, tak jak inne blizny, są początkowo zaróżowione i swędzą, a później bledną, tworząc na skórze charakterystyczny, tygrysi wzór. Aby nie zostały z nami na zawsze, warto od pierwszych oznak ich tworzenia się, stosować kremy i balsamy ujędrniające, aplikować na skórę kolagen oraz elastynę, a także olej ze słodkich migdałów lub naturalne masło shea.
Blizny potrądzikowe, fot. shutterstock

Jak radzić sobie z bliznami?


Stosunkowo łagodnie przebudowują się i wyglądają tzw. blizny zwykłe, powstałe po nacięciach operacyjnych czy skaleczeniach. Aby usprawnić gojenie się tego typu rany i zapobiec zmianom patologicznym, warto tworzące się blizny smarować preparatami, takimi jak maść z wyciągiem z cebuli lub z dodatkiem masy perłowej. Preparat zawierający ekstrakt z cebuli pozwala nawilżyć zawiązującą się tkankę łączną i sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna, szybciej traci sinoczerwone zabarwienie, a także mniej swędzi. Należy go jednak stosować regularnie i przez okres wielu miesięcy. Blizna przebudowuje się bowiem długo i swój ostateczny kształt oraz wygląd osiąga mniej więcej po roku od uszkodzenia skóry.
Blizny zanikowe tworzą na skórze płytkie wgłębienia, będące pozostałością po stanie zapalnym, jakim był trądzik. Do pozbywania się tego typu nierówności skóry służy przede wszystkim zabieg mikrodermabrazji, który polega na bezbolesnym ścieraniu komórek specjalną głowicą. Wobec blizn zanikowych skuteczne okazują się również peelingi kwasowe i laseroterapia. Oprócz korzystania ze specjalistycznych zabiegów, eliminację blizn zanikowych i przebarwień potrądzikowych można wspomóc także naturalnymi środkami. Niezastąpione w tej materii są oleje roślinne, szczególnie olej z drzewa herbacianego, lawendowy, kokosowy, z nasion rokitnika czy nawet oliwa z oliwek. Oleje te nakładamy punktowo, wcierając je w pozostałości po trądziku. Wspomagająco zadziałają także maseczki z zielonego ogórka i sody oczyszczonej.

Preparaty wspomagające zabliźnianie ran, mają w swoim składzie także inne naturalne substancje. Bardzo często znajdziemy w nich allantoinę, kwas hialuronowy, heparynę, wyciąg z rumianku, wąkrotki azjatyckiej czy aloesu. W związku z tym nasuwa się wniosek, czy nie warto pokusić się o domowe sposoby na rozjaśnianie blizn?

Owszem, zwolennicy tego typu metod polecają wcierać w przekształcające się blizny sok z cytryny, miąższ z cebuli, aloesu, zielonego ogórka czy rozdrobnionych liści mięty. Wszystkie te surowce mają zdolności rozjaśniające i silnie nawilżające. Można wzbogacić je ponadto o dodatek żelu hialuronowego czy alantoiny, dostępnych w sklepach z naturalnymi kosmetykami.

Podobnie jak w przypadku maści na bazie cebuli czy kremów z masą perłową, nastawmy się jednak na ich bardzo regularne i konsekwentne stosowanie. Wspomagającą wcierkę należy przeprowadzać kilka razy dziennie i najlepiej łączyć ją z delikatnym masażem. Czy to pozwoli nam zlikwidować bliznę? Zabliźnianie jest naturalnym i pożądanym procesem naprawczym. Blizny zwykłe w większości przypadków nie szpecą, ani nie utrudniają funkcjonowania. Można je rozjaśnić i spłycić, ale raczej nie usunąć.

Niemniej, istnieją bardziej radykalne sposoby eliminacji blizn. Sięga się po nie jednak dopiero wtedy, gdy mamy do czynienia ze zmianami patologicznymi w procesie gojenia. Blizna może bowiem przerastać, zachować ciemną barwę lub stać się źródłem bólu. Mogą do tego doprowadzić zakażenia, rozdrapywanie ran czy zrywanie zakrzepów. Wiele zależy jednak od miejsca na ciele, w którym występuje blizna i od tego, jakiego rodzaju urazu doznaliśmy. Decydują także indywidualne skłonności do przebiegu bliznowacenia. Do patologicznych form zaliczamy bliznowce (keloidy), które przybierają formę narośli i wybrzuszeń, wychodzących poza obszar rany. Keloidy są przeważnie bolesne i trudno bledną, ale tworzą się dopiero po wygojeniu rany. Można usuwać je operacyjnie, traktować zastrzykami z kortykosteroidów lub preparatami z silikonem.

Bolesne i nieestetyczne są też blizny przerostowe, twarde i rozległe, powstające w wyniku gojenia się ran po oparzeniach. Wobec nich stosować można maść cebulową, środki z silikonem (opatrunki, maści, plastry) lub (jeśli oparzenie nie było silne) zabiegi laserowe, mające na celu ujednolicenie nierówności i rozjaśnienie blizny.

Zdarza się również, że blizna przyciąga brzegi nienaruszonej skóry, potęgując tzw. przykurcze. Przykurcze są bolesne, zwłaszcza jeśli występują w zgięciach i okolicach stawów. Należy likwidować je operacyjnie. Zabiegi chirurgiczne przeprowadza się w przypadku wyjątkowo nieestetycznie zagojonych ran, starych, dojrzałych i bolesnych blizn. Mogą polegać na rozcięciu wygojonej już rany i zszyciu skóry w inny sposób.
Na podstawie: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/natural-products-for-acne-scars

Witaminy kontra blizny


Jeśli chodzi o pacjentów szukających porady, jak pozbyć się blizn po trądziku, lekarka Deanne Mraz Robinson z Modern Dermatology w Westport w stanie Connecticut ma rozwiązanie. „Niacynamid podawany doustnie to witamina B (B3), która ma niesamowite właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne” - mówi. „Jest nie tylko pomocny w leczeniu aktywnego trądziku, ale jest również doskonałym sposobem leczenia czerwonych blizn związanych z leczeniem zmian trądzikowych”. Jej zalecana dawka to 500 mg dwa razy dziennie dla większości pacjentów. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji trzeba koniecznie porozmawiać z lekarzem. Doktor zaleca również miejscowe stosowanie witaminy C „Może pomóc zwalczać przebarwienia potrądzikowe, a także pomaga w budowie nowego kolagenu, a tym samym wygładza blizny potrądzikowe”.

Sięgnij po retinol


Niezależnie od rodzaju lub przyczyny blizny, leczenie tego obszaru retinolem lub retinoidem może pomóc wyrównać teksturę skóry. Retinoidy mogą pomóc poprawić wygląd blizn poprzez stymulację wzrostu kolagenu. Leki miejscowe dostępne bez recepty zawierające retinol będą działać, ale jeżeli zależy nam na silniejszym efekcie, można poprosić dermatologa o receptę na retinoid.

Zadbaj o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną


Chociaż sama ochrona przeciwsłoneczna nie usunie blizny, może zapobiec jej pogorszeniu i pomóc w naturalnym procesie blaknięcia. Ochrona przeciwsłoneczna szczególnie zalecana jest dla osób stosujących kwasy. Ostrożne używanie filtrów przeciwsłonecznych i odzieży chroniącej przed słońcem jest konieczne zarówno w przypadku nowo powstałych, jak i starych blizn. Pomoże to zapobiec dodatkowemu przyciemnieniu, przez co blizna będzie bardziej widoczna.
Rozstępy po ciąży. Źródło: shutterstock

Blizny ‒ przede wszystkim zapobiegać


Chociaż niektórych blizn nie da się uniknąć czy całkowicie usunąć, istnieją sposoby, aby zminimalizować ich wygląd. Po urazie skóry American Academy of Dermatology zaleca:
 • Utrzymuj obszar w czystości: w przypadku drobnych skaleczeń i zadrapań raz dziennie wyczyść zranione miejsce za pomocą łagodnego mydła i wody.
 • Nie pozwól jej wyschnąć: badania wykazały, że wilgotne środowisko pomaga zachować zdrowe tkanki podczas gojenia i może pomóc zmniejszyć tworzenie się blizny.
 • Usuń szwy zgodnie z zaleceniami: zbyt długie oczekiwanie na usunięcie szwów lub wcześniejsze ich wyjęcie może przeszkodzić w gojeniu się rany.
 • Używaj odzieży chroniącej przed słońcem i kremów przeciwsłonecznych: promienie słoneczne mogą przyciemnić lub wzmocnić wygląd blizny.
Dostępnych jest wiele metod leczenia blizn, ale ostateczny wybór zależy od naszego budżetu, ryzyka i rodzaju blizny. Ważne jest, aby ściśle współpracować z dermatologiem, aby określić najlepszą dla siebie opcję. Należy również pamiętać, że większość blizn jest trwała. Chociaż dany zabieg może znacznie zmniejszyć bliznę, nie usunie jej całkowicie. Warto wypróbować kilka domowych środków, ale najlepszym sposobem na zmniejszenie blizn jest dbanie o rany w trakcie gojenia, ograniczając ich powstawanie od samego początku.
Ekologia.pl (Elżbieta Gwóźdź)

Bibliografia

1. Kristeen Cherney; “Treatment Options for Facial Scars”; data dostępu: 2020-10-28
2. Jennifer Berry ; “How can home remedies get rid of my old scar?”; data dostępu: 2020-10-29
3. Anna Schaefer ; “5 Natural Products to Get Rid of Acne Scars”; data dostępu: 2020-10-30
4. Fabbrocini, Gabriella & Annunziata, Maria Carmela & D'Arco, Vincenza & Vita, Valerio & Lodi, Giuseppe & Mauriello, Maria Chiara & Pastore, Francesco & Monfrecola, G. (2010). ; “Acne Scars: Pathogenesis, Classification and Treatment. ”; Dermatology research and practice. 2010. 893080. 10.1155/2010/893080. ;
5. WebMD; “How to Make Scars Less Visible”; data dostępu: 2020-10-30

Ocena (3.3) Oceń: