Henna – właściwości, działanie i zastosowanie henny

Wielu osobom henna kojarzy się z pięknymi i artystycznymi ozdobami na dłoniach, jednak to coś znacznie więcej. Zabiegi z wykorzystaniem henny dostępne są w ofercie każdego salonu kosmetycznego i cieszą się dużą popularnością. Ze względu na swoje niezwykłe właściwości, henna szeroko wykorzystywana jest nie tylko w kosmetyce, ale również w medycynie. Co warto wiedzieć o hennie? Jakie wykazuje właściwości?Henna to naturalny barwnik roślinny, który powstaje poprzez sproszkowanie liści i pędów, fot. shutterstockHenna to naturalny barwnik roślinny, który powstaje poprzez sproszkowanie liści i pędów, fot. shutterstock
 1. Henna - co to takiego?
 2. Historia henny
 3. Henna w kosmetyce
 4. Henna w medycynie naturalnej
 5. Henna – czy faktycznie taka bezpieczna?
 6. Czy warto używać hennę?

Henna - co to takiego?

Henna najczęściej wykorzystywana jest do barwienia skóry oraz włosów. Henna to naturalny barwnik roślinny, który powstaje poprzez sproszkowanie liści i pędów rośliny o nazwie Lawsonia inermis lub Lawsonia alba. Lawsonia inermis jest krzewem, który osiąga nawet do 4,5 m wysokości. Rośnie w gorącym klimacie, zazwyczaj w Australii, Afryce Północnej, Azji Południowej a nawet Ameryce Łacińskiej. Najwięcej barwnika znajduje się w młodych krzewach, które wzrastają w temperaturze 35-45 stopni Celsjusza. Lawsonia występuje także w umiarkowanym klimacie, np. w Stanach Zjednoczonych, ale stężenie barwika w ich liściach jest dużo niższe.

W liściach tego krzewu znajduje się brunatny lub czerwono-pomarańczowy barwnik. Właściwy surowiec powstaje po sproszkowaniu i ugotowaniu liści. Naturalna henna ma postać zmielonego proszku w zielonkawym kolorze, ale można również spotkać ją w kolorze brązowym. Brunatna maź może zostać wysuszona, nie tracąc swoich walorów – wystarczy dodać odrobinę wody, by przywrócić jej płynną konsystencję. Naturalna henna jest produktem bezpiecznym dla zdrowia i rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Mimo szerokiego zastosowania, o hennie nadal nie wiele wiemy. Najczęściej kojarzona jest z pięknymi i orientalnymi wzorami na dłoniach. Jednak henna to przede wszystkim naturalny środek, który nadaje skórze pięknego koloru oraz skutecznie pokrywa siwe włosy i je regeneruje.
Opracowanie własne na podstawie: https://silknstone.com/about-henna/

Historia henny

Pierwsze informacje na temat henny pochodzą sprzed 8000 lat, natomiast do powszechnego użytku weszła 5000 lat temu. Znana i używana była przez mieszkańców Egiptu, Indii, Pakistanu, Iranu oraz terenów Dalekiego Wschodu. Henna stosowana była przez kobiety do zdobienia paznokci, włosów i skóry, ale także mężczyźni docenili jej walory. Masajscy wojownicy malowali henną twarze, żeby podkreślić swój plemienny status. Natomiast w starożytnym Egipcie używali jej faraonowie, którym po śmierci artystycznie ozdabiano ciało. W czasach średniowiecznych w Indiach, które znajdowały się pod okupacją muzułmańską, henną „oznaczano” zamężne kobiety, by odróżniać je porywanych przez żołnierzy dziewic. Aktualnie w Indiach henna wykorzystywana jest do zdobienia dłoni, stóp i twarzy pannie młodej w trakcie ceremonii zaślubin. Obyczaj ten nazywany jest mehendi, a czerwonawy kolor henny ma zapewnić przyszłej żonie szczęście w małżeństwie – im ciemniejszy kolor, tym szczęśliwsze będzie jej pożycie z mężem. Obyczaj ozdabiania skóry henną dotarł również do Maroka. Chcąc zapewnić pomyślność sobie i swojemu nienarodzonemu dziecku, brzemienne kobiety malowały na kostkach u nóg specyficzne wzory.  Natomiast noworodkowi nakładano na pępek pastę z henny, która miała mu zapewnić niekończące się bogactwo i piękno.
Henna najczęściej wykorzystywana jest do barwienia skóry oraz włosów, fot. shutterstock

Henna w kosmetyce

Największą popularnością henna cieszy się w kosmetyce. Najczęściej stosuje się kosmetyki do włosów z dodatkiem henny, które wnikają w głąb włosa, wiążąc go z keratyną. Płukanki do włosów z henną nie niszczą włosów tak jak w przypadku szamponu czy farby koloryzującej. Koloryzacja henną nie zaszkodzi im nawet w przypadku częstego i długotrwałego stosowania. Co ciekawe, starożytni medycy doszli do wniosku, że henna wykazuje działanie przeciwłupieżowe. W połączeniu z oliwą tworzy pastę, która sprawia, że włosy są odżywione i wzmocnione, natomiast łupież znika. Co więcej, henna chroni skórę i włosy przed promieniowaniem słonecznym oraz nadaje im jedwabisty blask.

Hennę wykorzystuje się również do przyciemniania brwi i rzęs. Zdecydowana większość salonów kosmetycznych w swojej ofercie ma tego typu zabiegi, po których na kilka tygodni można zapomnieć o malowaniu i rzęs brwi. Dzięki takiemu zabiegowi możemy nie tylko podkreślić ich kształt oraz odcień, ale również dogłębnie je odżywić i przyczynić się do wzrostu włosków. Natomiast rzęsy po zabiegu henną stają się wyraźnie ciemniejsze i jeśli są naturalnie długie, można zrezygnować z codziennego tuszowania. Efekty koloryzacji utrzymują się od 2 do 4 tygodni, będąc znakomitą alternatywą dla codziennego makijażu.

W arabskich łaźniach nazywanych hammam stosuje się hennę, by skóra zyskała równomierne i lekko brązowe zabarwienie. Dzięki temu zawsze wygląda zdrowo i promiennie. Co więcej, henna wykazuje właściwości zmiękczające skórę i sprawia, że jest ona przyjemna w dotyku. Jeśli chcemy uzyskać taki efekt na skórze bez konieczności udania się do arabskich łaźni, jest na to domowy sposób. Możemy zaaplikować na ciało preparat przygotowany na bazie henny: 3 łyżeczki proszku dokładnie mieszamy ze 100 ml oliwy z oliwek lub oleju arganowego, pozostawiamy na kilka godzin, by wszystkie składniki zdążyły się połączyć. Następnie po wyjściu spod ciepłego prysznica, jeszcze na wilgotną skórę wcieramy mieszankę i pozostawiamy na noc. Rano będziemy mogli cieszyć się odżywioną i miękką skórą w pięknym odcieniu brązu.

Henna stosowana jest też do wykonywania bujnych, artystycznych tatuaży. Jej zaletą jest to, że po pewnym czasie sama zmywa się z powierzchni skóry. Do wykonania takiego zabiegu – poza henną – potrzebne będą woda utleniona, kalka z gotowym wzorem, który można odrysować na skórze oraz pędzelek lub patyczek do nałożenia preparatu. Skóra przed wykonaniem tatuażu powinna być odtłuszczona, a najlepiej po peelingu. Gotowy tatuaż nie powinien być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, solarium oraz długiego kontaktu z wodą. Gdy tatuaż porządnie wyschnie, na sam koniec należy zwilżyć skórę, np. oliwką.

Henna w medycynie naturalnej

Niewiele osób jest świadomych, że henna zawiera w sobie szereg cennych witamin i minerałów, którą  wykorzystywano w medycynie naturalnej. Znajdziemy w niej między innymi wapń, potas, magnez, cynk, żelazo, miedź czy mangan. To także bogactwo licznych enzymów, błonnika oraz witamin A, D, witamin z grupy B, kwasu oleinowego i linolowego. W medycynie naturalnej proszek henny wykorzystywano do leczenia wielu dolegliwości, między innymi trądu, ospy wietrznej, odry czy biegunki. Zastosowanie znalazła nawet kora krzewu, z której wytwarza się środek łagodzący wszelkie oparzenia. Natomiast wyciąg z liści lawsonii połączony z masłem i miodem leczy infekcje dróg oddechowych, a sproszkowany korzeń w połączeniu z indygo wywołuje poronienie. Ponadto, dzięki swoim właściwościom łagodzącym hennę wykorzystuje się jako wsparcie w leczeniu egzemy, łuszczycy i innych chorób skórnych. Arabscy medycy odkryli, że w zależności od potrzeb, wykorzystuje się wyciąg z liści do leczenia żółtaczki i chorób wenerycznych (np. rzeżączki), a nasiona stosuje się do leczenia czerwonki i problemów z wątrobą.

Popularne tatuaże wykonywane z henny nie są jedynie elementem ozdobnym, ale wykazują także  właściwości zdrowotne. Henna działa także bakteriobójczo, a tym samym zapobiega namnażaniu się bakterii na skórze.
Henny używa się do makijażu brwi, do farbowania włosów, a nawet do robienia tatuaży, fot. shutterstock

Henna – czy faktycznie taka bezpieczna?

Hennę w postaci proszku można kupić za kilka złotych i dostępna jest w każdej drogerii czy salonie kosmetycznym. Na jej bazie można stworzyć kosmetyki koloryzujące i pielęgnujące skórę oraz włosy. Trzeba jednak uważać na produkt, który kupujemy. Naturalna henna występuje pod postacią zielonkawego lub brązowego proszku. Jednak istnieje jeszcze jeden rodzaj henny, tzw. czarna henna, która może się okazać szkodliwa dla naszego zdrowia i urody. Wszystko za sprawą dodatków znajdujących się w tym produkcie. Bardzo często substancją, którą dodaje się do czarnej henny jest PPD - parafenylodwuamina, czyli czarny barwnik, zadaniem którego jest wzmocnienie koloru. Niestety jest to substancja silnie uczulająca. Bardzo często po wykonaniu tatuażu czarną henną,  po około 3 dniach na skórze pojawia się swędzenie, a później powstają ropiejące rany, bąble i blizny, które pozostają do końca życia. Okazuje się, że PPD jest nie tylko silnym alergenem, ale także substancją rakotwórczą i niebezpieczną toksyną, która wnika przez skórę i krąży po krwiobiegu. Może wywołać szereg licznych dolegliwości, które doprowadzają do rozwoju chorób takich jak astma, rak i wielu innych poważnych problemów zdrowotnych.

Jeśli nie jesteśmy pewni co do zakupionej henny, najlepiej zrobić szybki test. Odrobinę proszku należy wymieszać z wodą i odczekać chwilę. Papka z naturalnej henny powinna mieć zielonkawy kolor, a w zapachu przypomina świeże siano. Papka w kolorze niebieskim będzie zawierać indygo – również naturalny barwnik pochodzenia roślinnego. Papka w kolorze czarnym oznacza, że w hennie znajduje się dodatek PPD.

Czy warto używać hennę?

Od tysiącleci henna cieszy się popularnością w kwestii upiększania urody. Ten brunatno-czerwony barwnik wykazuje silne właściwości, które stosuje się nie tylko w kosmetologii, ale także w medycynie naturalnej. Dzięki hennie zyskamy zdrowy i ładny odcień skóry, ładnie wyeksponowane brwi i rzęsy oraz lśniące i jedwabiście miękkie włosy. Musimy jedynie uważać na jakość kupowanego produktu. Może się okazać, że zamiast cieszyć się piękną skórą czy włosami, możemy sobie jedynie zaszkodzić.
Ekologia.pl (Klaudia Kwiatkowska)

Bibliografia

 1. “https://www.hennacolorlab.com/what-is-henna/”; data dostępu: 2020-06-16
 2. “https://silknstone.com/about-henna/”; data dostępu: 2020-06-16
 3. “https://www.sarahenna.com/about-henna”; data dostępu: 2020-06-16
 4. “https://www.verywellfamily.com/what-is-a-henna-tattoo-is-it-safe-for-my-teen-2611149”; data dostępu: 2020-06-16
 5. “https://www.pbs.org/independentlens/newamericans/culturalriches/art_henna.html”; data dostępu: 2020-06-16
 6. “https://www.earthhenna.com/about/about-henna/”; data dostępu: 2020-06-16
Ocena (3.6) Oceń: