Borowina - właściwości, działanie i zastosowanie borowiny

Borowina – nazywana „czarnym złotem” to skuteczny lek i naturalny kosmetyk dla naszej skóry. Okłady oraz kąpiele borowinowe, to doskonała recepta na „pogruchotane” kości, bóle stawów oraz kobiece dolegliwości. W dodatku borowina zwalcza cellulit i modeluje sylwetkę!Borowina - błoto, które leczy, Fot. www.termabania.plBorowina - błoto, które leczy, Fot. www.termabania.pl
  1. Moc borowiny
  2. Borowina rozgrzewa i oczyszcza!
  3. Borowina to piękno z błota
Dlaczego warto postawić na borowinę? Bo jest w 100 procentach naturalna. Borowina powstaje w wyniku butwienia, czyli rozkładu roślinności bagiennej, jest rodzajem torfu. Wchodzące w jej skład, m.in. kwasy huminowe, bituminy, białka, żywice, mikro i makroelementy oraz sole i krzemionka zapewniają naturalną pielęgnację ciała. Kwasy organiczne i sole mają działanie ściągające, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Pochodzi wprost z wnętrza Ziemi i jest wielkim bogactwem charakterystycznym dla Europy Środkowo-Wschodniej. Szczególnie czyste i dobre jakościowo są polskie złoża.

Moc borowiny

Jak działa borowina? Okłady z ciepłej borowiny na ciało świetnie działają w przypadku schorzeń układu ruchu – zwyrodnień stawów i chrząstek stawowych, bólów kręgosłupa, mięśni przykręgosłupowych. Jest także niezastąpiona przy kontuzjach. Uwaga, można ją stosować w przewlekłych stanach, ale nie ostrych! Okłady borowinowe to sposób dla starszych osób na ból reumatyczny, ale też dla młodych – szalejących podczas aktywności sportowej. Działanie to polega na podniesieniu progu odczuwania bólu, co jest możliwe dzięki efektowi przekrwienia skóry powodowane wyzwalaniem ciał histaminopodobnych. Za działanie zapalne odpowiada hamowanie aktywności hialuronidazy przez kwasy huminowe, co doprowadza do wyeliminowania czynników potęgujących stan zapalny. Ponadto podnoszą poziom cytokin, co powoduje ochronę chrząstki stawowej.

– Tego typu zabiegi powodują rozluźnienie przykurczonej torebki stawowej, więzadeł oraz tkanek znajdujących się wokół stawów, dzięki czemu zwiększa się zakres ruch. Z kolei w przypadku pracowników biurowych okłady i masaże łagodzą bóle w części szyjnej i lędźwiowej kręgosłupa. – mówi Wojciech Wolski z Instytutu Wellness and SPA Terma Bania.
Wydobycie borowiny. The image created by © Yuriy Kvach /

Borowina rozgrzewa i oczyszcza!

Borowina przyjemnie rozgrzewa, przyspieszając metabolizm. Jest to możliwe dzięki dużej pojemności cieplnej borowiny. Jeśli ją nagrzejemy do 40 stopni C i położymy na ciało, będzie powoli i równomiernie oddawała ciepło. Dzięki temu zwiększy się metabolizm komórkowy, przez co składniki odżywcze szybciej dotrą do komórek.
Dodatkowo kwasy huminowe zawarte w borowinie resorbują z powierzchni skóry już wydalone ze środka niepotrzebne substancje. Takiemu rozgrzewaniu warto się poddać zawsze, gdy odczuwamy bóle mięśni i narządów ruchu. Okłady z borowiny są przyjemnie ciepłe i relaksujące. Mięśnie są rozluźnione, a organizm w mniejszym stopniu odczuwa bóle.

Składnikiem borowiny są związki o działaniu estrogennym. Stymulują one hormony nadnerczowe i jajnikowe, m.in. estradiol i progesteron. Okłady z borowiny mogą wyregulować cykl miesiączkowy oraz dokuczliwe objawy menopauzy. Terapie borowinowe stosuje się w poważniejszych schorzeniach, takich jak stany zapalne pochwy, nadżerki, ale także po operacjach ginekologicznych jako czynnik wspomagający regenerację i dojście do zdrowia. Borowina to także jeden ze sposób na kobiecą zmorę, jaką jest cellulit. Szybszy metabolizm komórkowy, który jest wynikiem ciepłych okładów, i wynikające z niego wydalanie zbędnych substancji przemiany materii przyczyniają się do niwelacji „pomarańczowej skórki”. Komórki tłuszczowe ulegają rozbiciu, a złogi z toksynami zostają wydalone. Jeśli do okładu zastosujemy jeszcze masaż, efektywność walki z cellulitem jest jeszcze większa.
Bryłka torfu Par David Shankbone (David Shankbone) [GFDL ou CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Borowina to piękno z błota

Borowinę możemy ją wykorzystywać jak tylko chcemy, w zależności od potrzeb. Podczas wizyty w spa korzystamy z okładów połączonych z masażem, w sanatorium także z borowinowych kąpieli i inhalacji.
Borowiny można też używać w domu. Wówczas do kąpieli wrzucamy kostki torfowe lub bolące miejsca smarujemy zakupioną w aptece pastą borowinową. Borowina jest również składnikiem kosmetyków i środków pielęgnacyjnych, które sprawiają, że skóra jest elastyczna, nawilżona, napięta i bez zmarszczek.

– Zanim zdecydujemy się poddać zabiegowi borowinowemu, należy zapoznać się z przeciwwskazaniami. Nie mogą ich stosować m.in. osoby poniżej 25 roku życia ze względu na wydzielane hormony, kobiety w ciąży, w trakcie miesiączki, chorzy na nadczynność tarczycy, nowotwory. – przestrzega Wojciech Wolski.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (4.0) Oceń: