Jakie są najlepsze olejki eteryczne do włosów?

Słabe, wypadające włosy? Łupież? Te i inne problem rozwiązać można w sposób tani i naturalny! Olejki eteryczne są nie tylko efektywne, ale na dodatek pięknie pachną, co doskonale poprawia samopoczucie. Sprawdź, jak bezpiecznie je stosować, aby cieszyć się piękną fryzurą na co dzień.Olejki eteryczne można aplikować bezpośrednio na włosy. Źródło: polinaloves/ShutterstockOlejki eteryczne można aplikować bezpośrednio na włosy. Źródło: polinaloves/Shutterstock
 1. Olejek lawendowy
 2. Olejek rozmarynowy
 3. Olejek miętowy
 4. Olejek z drzewa herbacianego
 5. Olejek cedrowy
 6. Olejek z trawy cytrynowej
 7. Olejek tymiankowy
 8. Olejek szałwiowy
 9. Olejek rumiankowy
 10. Olejek ylang-ylang
 11. Jak stosować olejki eteryczne do włosów?
Z mocy olejków eterycznych pozyskiwanych przez destylację roślin leczniczych korzysta wiele tradycyjnych terapii. Ich stosowanie na skórę w formie masażu pomaga złagodzić wiele powszechnych dolegliwości, ale obarczone jest pewnym ryzykiem – wrażliwe osoby mogą doświadczyć podrażnienia. Grubsza skóra głowy i włosy są tymczasem doskonałym „odbiorcą” skoncentrowanej naturalnej mocy. Oto 10 cennych olejków, które warto mieć w łazience…

Olejek lawendowy


W klasycznym zastosowaniu olejek z lawendy pojawia się jako sprzymierzeniec relaksacji i głębokiego snu. Badania prowadzone na myszach dowodzą jednak, że ekstrakt z fioletowych kwiatów intensywnie pobudza sierść gryzoni do wzrostu. Wsmarowywany w skórę głowy w rozcieńczeniu z olejem bazowym, np. oliwą z oliwek, olejek lawendowy nie tylko przyspiesza tempo wzrostu, ale także zwalcza bakterie, zapobiegając rozwojowi ognisk zapalnych i przykrych zapachów.

Olejek rozmarynowy


Moc wspomagania wzrostu włosów posiada również olejek rozmarynowy polecany powszechnie na zaburzenia krążenia. Aplikowany na skórę głowy poprawia on jej ukrwienie, zwiększa podaż składników odżywczych w mieszkach włosowych, a jednocześnie redukuje poziom dihydrotestrosteronu, odpowiedzialnego za łysienie. W rezultacie włosy rosną szybciej, a zdaniem wielu robią się również wyraźnie gęstsze. Są studia, które porównują skuteczność olejku rozmarynowego do profesjonalnych terapii przeciw wypadaniu włosów z użyciem syntetycznego minoxidilu. Produkt polecany jest przede wszystkim do włosów tłustych i przetłuszczających się, gdyż skutecznie równoważy działanie gruczołów łojowych.

Olejek miętowy


Piękny zapach olejku miętowego wynika z wysokiej zawartości mentolu, monoterpenoidu o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwświądowych oraz znieczulających. Po nałożeniu na skórę daje przyjemne uczucie chłodzącego mrowienia, również skutecznie poprawiając miejscowy krwiobieg. Z badań na gryzoniach wynika, że terapia olejkiem miętowy może zwiększyć ilość mieszków włosowych, wzmacniając strukturę fryzury i jej ogólną kondycję.

Olejek z drzewa herbacianego


Bodajże najbardziej uniwersalnym olejkiem do włosów jest olejek z drzewa herbacianego, słynący z silnego działania odkażającego, antybakteryjnego i przeciwgrzybicznego. Nie tylko skutecznie zwalcza on infekcje skóry głowy różnego pochodzenia, ale także odblokowuje mieszki włosowe i pobudza wzrost czupryny. Ponadto doskonale radzi sobie z łupieżem, zaś aplikowany w małych dawkach nad uszami odstrasza wszy i tym samym pomaga kontrolować rozwój wszawicy wśród dzieci.
Olejek z drzewa cedrowego – panaceum na łupież. Źródło: Madeleine Steinbach/Shutterstock

Olejek cedrowy


Szczególnie ciekawy wachlarz właściwości posiada olejek z drzewa cedrowego. Polecany przede wszystkim do włosów przetłuszczających się, redukuje wydzielanie sebum i utrzymuje fryzurę dłużej w świeżości. Ze względu na działanie przeciwgrzybiczne doskonale radzi sobie również z uporczywym łupieżem. W połączeniu z olejkiem lawendowym i rozmarynowym bywa też stosowany do walki z łysieniem plackowatym.

Olejek z trawy cytrynowej


Do zwalczania łupieżu poleca się również świeży, pachnący latem olejek z trawy cytrynowej. W badaniu przeprowadzonym w Tajlandii wykorzystano toniki z 5, 10 oraz 15% stężeniem olejku, które aplikowano ochotnikom raz na dzień w połączeniu z masażem skóry głowy. Najbardziej efektywny okazał się roztwór 10%, który po 7 dniach redukował 75% łupieżu, zaś po 14 dniach nawet 81%. Dodatkowym bonusem była oczywiście przyjemność aromatyczna!
Tabela przedstawiająca zastosowanie olejków eterycznych; opracowanie własne

Olejek tymiankowy


Już przed ponad 20 laty szkoccy naukowcy testowali potencjał aromaterapii w zakresie redukcji łysienia plackowatego. Przypomnijmy, że ów szpecący problem dotyczy 1 na 1000 osób i wiąże się z poważnym dyskomfortem socjalnym. Olejek tymiankowy okazał się jednym z najskuteczniejszych w zakresie ograniczania patologicznego wypadania włosów. Ponieważ jednak jest bardzo silny, powinien być stosowany w większym rozcieńczeniu niż inne olejki.

Olejek szałwiowy


Spośród mniej znanych i rzadziej stosowanych olejków eterycznych na uwagę zasługuje olejek szałwiowy. Obecny w jego składzie octan linalylu jest tym samym związkiem, który odpowiada za pobudzające tempo wzrostu włosów działanie olejku lawendowego. Dodatkowym atutem ekstraktu z szałwii jest potencjał poprawy konsystencji włosa, wskutek czego jest on mniej podatny na złamania. Olejek szałwiowy polecany jest przede wszystkim posiadaczkom długich i łamliwych włosów.

Olejek rumiankowy


Matricaria chamomilla to ziele uwielbiane przez terapeutów na całym świecie. Okazuje się, że olejek rumiankowy wspomaga również pielęgnację włosów zwalczając grzyby i bakterie. Oprócz działania przeciwłupieżowego doskonale łagodzi podrażnioną skórę głowy i redukuje świąd. Niektóre źródła sugerują wręcz, że masaż z wykorzystaniem olejku rumiankowego redukuje poziom stresu i tym samym ogranicza wypadanie włosów.
Olejek z kwiatów ylang-ylang. Źródło: wasanajai/Shutterstock

Olejek ylang-ylang


Olejek ylangowy to przede wszystkim ulubieniec producentów perfum. Jego kwiatowo-korzenny aromat wystarczy, aby dodać pewności siebie i umilić każdy dzień. Ale esencja z kwiatów jagodlina wonnego doskonale stymuluje produkcję sebum i jest doskonałym antidotum dla osób cierpiących na suchą, swędzącą skórę głowy. Regularna aplikacja olejku pozwala też przywrócić przesuszonym włosom blask i jędrność.

Jak stosować olejki eteryczne do włosów?


Większość źródeł poleca zmieszać ok. 20-25 kropli z 50 ml oleju kokosowego, migdałowego, oliwy z oliwek lub oleju jojoba i wmasować delikatnie w skórę głowy, a czasem i same włosy. Po 5-10 minutach taką „odżywkę” należy zmyć ciepłą wodą i szamponem. Kurację można powtarzać nawet kilka razy w tygodniu. Bardziej agresywne olejki, typu olejek z drzewa herbacianego czy olejek tymiankowy, można dodać bezpośrednio do szamponu w proporcji 15 kropli na 100 ml.

Jeśli podczas aplikacji olejków eterycznych na skórę głowy zauważysz nieprzyjemne pieczenie, swędzenie lub inne niepożądane reakcje, natychmiast zmyj preparat i zrezygnuj z jego stosowania. Pamiętaj, że chociaż naturalne, olejki eteryczne mogą uczulać!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. „Essential Oils for Hair” Ana Gotter, https://www.healthline.com/health/essential-oils-for-hair-growth, 18/11/2022
2. “Hair Growth-Promoting Effects of Lavender Oil in C57BL/6 Mice” Boo Hyeong Lee i in., http://www.toxicolres.org/journal/view.html?doi=10.5487/TR.2016.32.2.103, 18/11/2022
3. “The 6 Best Essential Oils for Rapunzel-Level Hair Growth” Tehrene Firman, https://www.wellandgood.com/essential-oils-for-hair-growth/, 18/11/2022
4. “Essential Oils for Your Hair” WebMD, https://www.webmd.com/beauty/natural-oils, 18/11/2022
5. “Struggling with Hair Loss? These 7 Essential Oils Can Help Regrow It” Jenna Igneri, https://coveteur.com/2021/02/22/essential-oils-hair-loss-facts/, 18/11/2022
6. “CHOOSING THE RIGHT ESSENTIAL OILS FOR YOUR HAIR” Alexandra Julian, https://www.greenpeople.co.uk/blogs/the-beauty-hub/choosing-the-right-essential-oils-for-your-hair, 18/11/2022

Ocena (1.9) Oceń: