Olejek miętowy – właściwości i działanie. Jak stosować olejek miętowy?

Olejek miętowy cieszy się świetną renomą w medycynie ludowej. Zwalcza bowiem szerokie spektrum dolegliwości: począwszy od problemów trawiennych, poprzez te związane z oddychaniem, aż po te dotyczące bólu. Sekretem skuteczności olejku miętowego jest jego jeden składnik, który działa przeciwbólowo, przeciwświądowo oraz uspokajająco.Olejek miętowy pozyskuje się w procesie destylacji mięty z parą wodną, fot. shutterstockOlejek miętowy pozyskuje się w procesie destylacji mięty z parą wodną, fot. shutterstock
 1. Olejek miętowy to długa tradycja, krótka historia, ciekawy skład
 2. Właściwości i zastosowanie olejku miętowego
 3. Skutki uboczne stosowania olejku miętowego
 4. Przepisy z olejkiem miętowym
 5. Olejek miętowy pomoże uspokoić nerwy oraz pozbyć się kataru

Olejek miętowy to długa tradycja, krótka historia, ciekawy skład

Olejek miętowy jest substancją otrzymywaną w procesie destylacji liści mięty pieprzowej - rośliny pochodzącej z regionu Morza Śródziemnego, znanej także w Japonii, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych - z parą wodną. Przyjmuje postać jasnożółtej, jasnozielonożółtej lub po prostu bezbarwnej cieczy i posiada charakterystyczny, świeży, miętowy zapach, który zawdzięcza substancjom chemicznym go tworzącym. W jego składzie znajdziemy m.in. mentol, menton, a także 1,8-cyneol, octan mentylu, izowalerianian, pinen oraz limonen.

Historia olejku miętowego jest dosyć krótka. Chociaż roślina, z której jest otrzymywany, była powszechnie stosowana już około 1500 roku p.n.e., w starożytnym Egipcie, Chinach oraz Japonii, to jego produkcja rozpoczęła się dopiero w XVI wieku. Wtedy to udało się go wydestylować z liści mięty. Olejek miętowy zdobył popularność w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Do 1920 roku 90% całej amerykańskiej produkcji olejku znajdowało się w południowo-zachodniej części Michigan i należało do firmy Albert May Todd Company Mint Farms. Firma została założona w 1869 roku przez Alberta Todda i jego brata Oliviera. Niespełna siedem lat później, w 1875 roku bracia wprowadzili na rynek markę olejku z mięty pieprzowej ‘’Crystal White’’, która istnieje do dziś i jest ceniona na całym świecie. Obecnie olejek miętowy jest wykorzystywany w walce z wieloma dolegliwościami.

Właściwości i zastosowanie olejku miętowego

Olejek miętowy od stuleci znajduje zastosowanie w medycynie. Substancja ta przynosi wiele korzyści zdrowotnych: łagodzi ból, uspokaja nerwy i pomaga pozbyć się uporczywego swędzenia. Chętnie jest stosowany także w aromaterapii, między innymi do oczyszczania zatok i leczenia kataru. W przypadku problemów z nieświeżym oddechem parę kropel olejku miętowego dodanego do płynu do płukania, może pomóc rozwiązać problem. Zapach mięty wspomaga koncentracje, może pomóc odegnać złe myśli oraz zredukować stres.

Olejek miętowy swoje właściwości przeciwbólowe zawdzięcza swojemu podstawowemu składnikowi – mentolowi. Dlatego świetnie radzi sobie w przypadku napięciowych bólów głowy, bólów mięśni, stawów czy stanów napięcia nerwowego. Jako, że mentol wykazuje także działanie antyseptyczne, olejek miętowy wykorzystuje się także do dezynfekcji oraz chłodzenia skóry. Wystarczy niewielka ilość rozcieńczonego w wodzie olejku, by ją oczyścić i zamknąć pootwierane pory. Olejek z mięty to także składnik wielu szamponów do włosów. To także dodatek do wielu leków, m.in. stosowanych do leczenia trądziku, rwy kulszowej czy zapalenia oskrzeli.

Substancja ta świetnie radzi sobie także w łagodzeniu dolegliwości układu pokarmowego. Wykorzystuje się ją zwłaszcza w leczeniu zespołu jelita wrażliwego, ale również w przypadku codziennych problemów trawiennych. Ciekawym sposobem na pozbycie się uczucia mdłości jest wcieranie niewielkiej ilości olejku za uchem.

Olejek miętowy użyty do dezynfekcji w kuchni i łazience, pozostawia wokół zapach świeżości. Mało kto jednak wie, że świetnie odstrasza owady, a nawet gryzonie. W przypadku ukąszenia owada, zmniejsza opuchliznę, łagodząc tym samym skutki tej nieprzyjemnej sytuacji. Na szeroką skalę stosuje się go w kosmetykach, lekach, produktach spożywczych i w przemyśle chemicznym.
Olejek miętowy można dodawać do peelingów domowej roboty, fot. shutterstock

Skutki uboczne stosowania olejku miętowego

Olejek miętowy może powodować również szereg objawów niepożądanych, takich jak: zgaga, reakcje alergiczne, nudności czy wymioty. Kobiety na czas ciąży oraz karmienia piersią powinny zrezygnować z niego całkowicie. Jest również substancją potencjalnie niebezpieczną dla dzieci, osób cierpiących z powodu kamieni żółciowych oraz dla pacjentów z chorobami serca.
Jako że jest substancją o dość silnym działaniu, należy chronić przed nim oczy i nie nie stosować na skórze uszkodzonej oraz wystawianej na działanie promieni słonecznych. Ostrożność w jego stosowaniu powinny zachować również osoby chorujące na refluks żołądkowo-przełykowy oraz przepuklinę rozworu przełykowego.

Olejek miętowy można także łatwo przedawkować. Najczęstsze skutki uboczne stosowania tej substancji to: nudności, zawroty głowy, osłabienie mięśni, a w skrajnych przypadkach trudności w oddychaniu, drgawki, a nawet uszkodzenie mózgu. Substancja ta wchodzi w interakcje z wieloma lekami, m.in. tymi zawierającymi cyklosporynę oraz tymi na refluks.
Olejek miętowy można mieszać z innymi składnikami, fot. shutetrstock

Przepisy z olejkiem miętowym


Czy wiesz, że olejek miętowy może być składnikiem wielu ciekawych receptur? Poniżej znajdziesz kilka inspiracji, jak go wykorzystać, by się zrelaksować, odświeżyć albo spróbować dodać sobie energii do działania i pozbyć się zmęczenia.

Olejek dodający energii (35 ml)

Przygotuj:


Sposób przygotowania i zastosowanie:
Wlej do pojemnika 30 ml olejku z pestek winogron. Następnie powoli dodawaj olejki eteryczne. Wlej przygotowany przez siebie olejek do szklanej buteleczki i dobrze wstrząśnij, aby połączyć. Wmasuj formułę w wybrane partie ciała.


Oczyszczający i zmiękczający peeling do ciała (150 ml)

Przygotuj:

Sposób przygotowania i zastosowanie:
Wymieszaj wszystkie składniki w misce. Przełóż miksturę do szczelnego szklanego słoika. Następnie zmocz skórę, by zmiękczyć i przygotować ją do złuszczania. Nałóż peeling na wybraną część ciała i okrągłymi ruchami pocieraj skórę. Spłucz peeling z siebie.


Sposób na zmęczenie (20 ml)

Przygotuj:

Sposób przygotowania i zastosowanie:
Zwykły olej spożywczy umieść w pojemniki. Powoli dodawaj olejki eteryczne. Wlej olej do buteleczki i dobrze wstrząśnij, aby połączyć ze sobą różne substancje. Wmasuj mieszankę w ramiona, kark, plecy i klatkę piersiową.


Olejek miętowy na poprawę humoru (20 ml)

Przygotuj:

Sposób przygotowania i zastosowanie:
Nalej do pojemnika olej spożywczy, a następnie powoli dodawaj olejki eteryczne. Wlej olej do buteleczki i dobrze wstrząśnij, aby połączyć ze sobą olejki eteryczne. Wmasuj mieszankę w klatkę piersiową, ramiona, kark i dół pleców.


Mieszanka relaksacyjna do kąpieli (260 ml)

Przygotuj:
 • 5 kropli olejku miętowego
 • 5 kropli olejku kajeputowego
 • 5 kropli olejku eukaliptusowego
 • 1 szklanka soli angielskiej
 • 5 ml oleju z orzechów laskowych lub z pestek winogron

Sposób przygotowania i zastosowanie:
Wsyp sól do miski. Dodaj olejki eteryczne oraz olej bazowy z orzechów laskowych lub z pestek winogrona. Wymieszaj bardzo dokładnie. Przenieś mieszankę do słoika, np. po dżemie. Dodawaj do kąpieli. W zależności od wielkości wanny możesz użyć od ¼ do ½ szklanki tej mieszanki soli na całą wannę wody.

Olejek miętowy pomoże uspokoić nerwy oraz pozbyć się kataru

Olejek miętowy to substancja, której właściwości poznali już starożytni. Działa przeciwbólowo, antyseptycznie, przeciwświądowo, a także może pomóc uspokoić nerwy oraz pozbyć się kataru. Stosuje się ją także w walce z problemami trawiennymi. Należy jednak pamiętać, żeby nie stosować tej substancji w dużych ilościach, ponieważ grozi to wieloma przykrymi konsekwencjami, m.in. bólem głowy czy trudnościami z oddychaniem. Z olejku powinny zrezygnować m.in. kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby cierpiące na refluks, choroby serca oraz w przypadku przyjmowania niektórych leków. W niewielkich ilościach można dodawać go do kąpieli czy stosować podczas aromaterapii i masażu.
Ekologia.pl (Katarzyna Augustyniak)

Bibliografia

 1. “https://simple-nourished-living.com/50-favorite-ways-to-use-peppermint-essential-oil/”; data dostępu: 2019-09-18
 2. “https://www.byoilydesign.com/10-easy-recipes-diffusing-peppermint/”; data dostępu: 2019-09-18
 3. “https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/products/all-about-peppermint-oil.html#history-of-peppermint-oil”; data dostępu: 2019-09-18
 4. “https://www.healthline.com/health/benefits-of-peppermint-oil#uses”; data dostępu: 2019-09-18
 5. “https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/recipes/discover-refreshing-ways-to-energize-with-peppermint.html”; data dostępu: 2019-09-18
 6. “https://pl.womans-magazine.com/10-dangerous-side-effects-of-peppermint-oil”; data dostępu: 2019-09-18
 7. “https://www.mlive.com/business/west-michigan/2011/09/kalamazoo_mint_processor_am_to.html”; data dostępu: 2019-09-18
Ocena (2.8) Oceń: