Wyciąg z kasztanowca – właściwości, działanie i zastosowanie
Ekologia.pl Kobieta Uroda Wyciąg z kasztanowca – właściwości, działanie i zastosowanie

Wyciąg z kasztanowca – właściwości, działanie i zastosowanie

Kasztanowiec zwyczajny słynie ze swoich zjawiskowych kwiatów, bez których nie mogą się obejść maturzyści i owoców stanowiących jeden z piękniejszych symboli jesieni. Drzewo to ma również ogromne znaczenie w medycynie naturalnej. Pozyskiwany z jego kory i owoców wyciąg z kasztanowca stanowi preparat, który nie ma sobie równych w zwalczaniu problemów z krążeniem. Regularne stosowanie wyciągu z kasztanowca w formie preparatów do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego przynosi także wiele innych prozdrowotnych korzyści. Dlaczego warto przyjmować wyciąg z kasztanowca zwłaszcza w przypadku skłonności do żylaków, obrzęków i niektórych zmian skórnych?

Wyciąg z kasztanowca. fot. shutterstock

Wyciąg z kasztanowca. fot. shutterstock
Spis treści

Kasztanowiec (Aesculus) stanowi rodzaj drzew, do którego należy kilkadziesiąt gatunków. W naturalnych terapiach najczęściej wykorzystuje się wyciąg z kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum). Roślina ta wywodzi się z Grecji, południowych rejonów Azji Mniejszej i Iranu. Obecnie kasztanowiec jest uprawiany na terenie Europy, również w naszym kraju. To drzewo ozdobne sadzi się zwykle w parkach i większych ogrodach – przyciąga ono wzrok zwłaszcza wczesnym latem, ze względu na piękne kwiaty i jesienią, kiedy wydaje owoce.

Kasztanowiec – bogactwo surowców leczniczych

Surowiec leczniczy kasztanowca stanowi kora pozyskiwana z jego młodych gałązek (Cortex Hippocastani). Zbiera się ją na wiosnę i poddaje suszeniu. Z kolei w czerwcu zrywa się kwiaty kasztanowca (Flos Hippocastani), które również po ususzeniu są stosowane jako naturalny preparat leczniczy. Największą wartość prozdrowotną mają jednak niedojrzałe owoce kasztanowca (Fructus Hippocastani immaturus), których zbiorów dokonuje się w lipcu. Rzadziej w naturoterapiach wykorzystuje się nasiona tej rośliny (Semen Hippocastani) oraz liście (Folium Hippocastani).

Wyciąg z kasztanowca – celebryta wśród naturalnych suplementów

Wyciąg z owoców lub kory kasztanowca to jeden z najczęściej stosowanych preparatów medycyny naturalnej. Słynie on na całym świece z właściwości uszczelniających i wzmacniających naczynia krwionośne. W aptekach można nabyć bez recepty środki z ekstraktem z kasztanowca, które są często zalecane przez lekarzy w przypadku żylaków. Wyciąg z owoców kasztanowca zawiera w swoim składzie m.in. flawonoidy, garbniki, kumaryny i karotenoidy. Uznaje się jednak, że najważniejszym ich składnikiem jest escyna, czyli mieszanina saponin.

Każda z tych substancji uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i dodaje im elastyczności. Dzięki temu krew w naczyniach przepływa szybciej, a ryzyko zastojów i zakrzepów jest dużo mniejsze. Naturoterapeuci zalecają wyciągi z kasztanowca w przypadku zaburzeń krążenia żylnego w kończynach dolnych, żylakach odbytu i w profilaktyce zakrzepowego zapalenia żył.  Zewnętrzne stosowanie ekstraktów z owoców kasztanowca, w postaci okładów, usprawnia z kolei proces zabliźniania się zmian pourazowych – obrzęków, stłuczeń, zwichnięć, zmiażdżeń oraz niewielkich oparzeń i odmrożeń – wszystko dzięki ich przeciwzapalnemu i ściągającemu działaniu. Ze względu na zawartość garbników, wyciąg z kasztanowca działa rozkurczowo, przeciwzapalnie i zapierająco w obrębie układu pokarmowego.

 

Wyciągi z kasztanowca stanowią istotny składnik kremów, maseczek i toników

Wyciąg z kasztanowca wspiera układ krwionośny

Wyciągi z kasztanowca stanowią istotny składnik kremów, maseczek i toników dedykowanych do tzw. cery naczynkowej. Zawarta w nich escyna blokuje aktywność enzymów, które niszczą ścianki naczyń krwionośnych. Substancja ta uszczelnia je, uelastycznia i wzmacnia. O dobrą kondycję naczyń włosowatych dbają też flawonoidy i kumaryna. Ekstrakty kasztanowcowe stosuje się ponadto w liniach kosmetyków przeznaczonych do cery dojrzałej, odwodnionej i wiotkiej. Preparaty te ujędrniają skórę i zmniejszają widoczność porów.

Wyciąg z kasztanowca poprawia kondycję naczyń krwionośnych

Poza uszczelnianiem naczyń krwionośnych, ekstrakty z kasztanowca przyspieszają przepływ krwi w żyłach. Zawarte w nich związki takie jak escyna i flawonoidy zmniejszają lepkość krwi i wpływają na nią rozrzedzająco. Dzięki temu w żyłach nie tworzą się zakrzepy, poprawia się krążenie obwodowe i ukrwienie narządów, w tym skóry. Lekarze medycyny naturalnej zalecają preparaty zawierające ekstrakt z kasztanowca przy hemoroidach, zastojach żylnych, zakrzepicy i niedokrwieniu tkanek.

Wyciąg z kasztanowca przeciwdziała obrzękom

Zawarte w kasztanowcu substancje aktywne, dzięki wspieraniu pracy układu krwionośnego i wzmacnianiu naczyń włosowatych, zapobiegają wyciekaniu osocza krwi z naczyń do okalających je tkanek, a co za tym idzie – przeciwdziałają obrzękom. Z tego powodu produkty z wyciągiem z kasztanowca przepisuje się pacjentom, którzy skarżą się na uczucie ciężkości nóg.

Na tego rodzaju dolegliwości najczęściej cierpią osoby, które spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej lub stojącej. Brak aktywności fizycznej blokuje przepływ krwi i zwiększa ryzyko obrzęków.

Wyciąg z kasztanowca łagodzi problemy trawienne

Zawarte w wyciągu z owoców kasztanowca garbniki rozkurczają przewód pokarmowy, a także przeciwdziałają stanom zapalnym i infekcjom bakteryjnym. W przypadku zatrucia i niestrawności warto jest sięgnąć po suplementy z kasztanowca.

Preparaty z kasztanowca przyspieszają gojenie się skóry

Przeciwzapalne, antyseptyczne, ułatwiające przepływ krwi oraz łagodnie ściągające właściwości kasztanowca są pomocne w terapiach odmrożeń, oparzeń i uszkodzeń skóry. Przyspieszają również gojenie siniaków i zapalenia ścięgien. Zewnętrzne nakładanie preparatów z wyciągiem z kasztanowca nie dość, że poprawia cyrkulację krwi w skórze, to jeszcze przyspiesza wchłanianie się krwiaków i zmniejsza opuchliznę.

Wyciąg z owoców kasztanowca, fot. shutterstock

Wyciąg z kasztanowca nie ma sobie równych w walce z żylakami

Zawarta w wyciągach z kasztanowca escyna blokuje aktywność syntazy prostaglandynowej, wyciszając w ten sposób stany zapalne, które uszkadzają śródbłonek w naczyniach krwionośnych. Co więcej, substancja ta zwiększa napięcie żył, zmniejszając przy tym ich pojemność.

Dzięki temu zapobiega ona ich rozciągnięciu i deformacjom, czyli tworzeniu się żylaków. Ekstrakt z kasztanowca stanowi podstawę szerokiej gamy preparatów antyżylakowych. Na rynku znajdziemy zarówno maści, żele, jak i tabletki zawierające ekstrakt kasztanowcowy.

 

Wskazania do stosowania preparatów z wyciągiem z kasztanowca:
  • żylaki, zmiany troficzne skóry, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył;
  • zmiany pourazowe: opuchlizna, stłuczenia, zwichnięcia;
  • terapia wspierająca w pourazowych i pozapalnych zaburzeniach krążenia krwi w mózgu;
  • dolegliwości bólowe kręgosłupa;
  • zapalenie ścięgien.

 

W jaki sposób przebiega leczenie wyciągiem z kasztanowca?

Lekarze zalecają stosowanie produktów z wyciągiem z kasztanowca nie tylko w leczeniu objawów niewydolności żylnej, lecz także w jej profilaktyce. W przypadku braku przeciwwskazań, można je stosować nawet przez dłuższy czas, w trakcie terapii długotrwałych. Przy regularnym stosowaniu ekstraktu, pacjenci obserwują zmniejszenie obrzęku, złagodzenie stanu zapalnego naczyń krwionośnych oraz dużo lepsze ukrwienie skóry. Należy jednak pamiętać, by preparatów o miejscowym działaniu nie aplikować na błony śluzowe, wypryski, otwarte rany i zmiany popromienne skóry. Preparaty zawierające wyciąg z kasztanowca są także niewskazane dla osób uczulonych na rośliny z rodziny kasztanowców oraz przy niewydolności nerek czy wątroby. Badania kliniczne dowodzą, że prawidłowe stosowanie wyciągu z kasztanowca w profilaktyce i leczeniu bólu oraz obrzęku podudzi, żylaków i hemoroidów przynosi oczekiwane efekty. Z tego względu, warto jest sięgnąć po wyciąg z kasztanowca w przypadku dolegliwości wynikających z zaburzeń krążenia oraz w celach profilaktycznych.

 

Bibliografia
  1. Alena Kharlamenko; “7 Health Benefits of Horse Chestnut Extract”; data dostępu: 2019-09-17;
  2. “HORSE CHESTNUT”; data dostępu: 2019-09-17;
  3. Elżbieta Studzińska-Sroka, Marlena Dudek-Makuch; “Horse Chestnut - Efficacy and safety in chronic venous insufficiency: An overview”;  Revista Brasileira de Farmacognosia 29(5) · June 2015;;
  4. Grzegorz GRYNKIEWICZ, Mariusz M. GRUZA, Kamil JATCZAK – Instytut Farmaceutyczny, Warszawa;;
  5. “Roślinne źródła półproduktów chemicznych i farmaceutycznych. Przykład trójterpenu z kasztanowca”; CHEMIK 2015, 69, 2, 75–80;;
4.9/5 - (12 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wyciąg z kasztanowca rewelacyjna rzecz, ale do podanej kolekcji godny polecenia jest olej z centelli t( macerat z liści wąkroty
azjatyckiej), który wpływa na syntezę elastyny i kolagenu oraz pobudza krążenie krwi, tak samo olejek imbirowy dodatkowo wpływa na tkankę tłuszczową i likwiduje obrzęki.
https://www.esteticbodyface.pl/

1

Czy może ktoś wie jak zrobić taki wyciąg z kasztanowca, bo nigdzie nie mogę znaleźć przepisu.

Owoce kasztanem dzielimy na ćwiartki wrzucamy do słoika zalewamy spirytusem i odstawiamy w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Po tym czasie dolewamy wywar, który jest gotowy do użycia zewnętrznego:)

bardzo pomocne przynosi ulge,przy regularnym stosowaniu naprawde pomaga,nogi sa lekkie jak piorko,

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!