Czy niedźwiedź ma ogon? | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Czy niedźwiedź ma ogon?

Czy niedźwiedź ma ogon?

Kręgowce mają wiele anatomicznych cech wspólnych. Jedną z nich, jaka tyczy się większości zwierząt, jest obecność ogona. Choć u pewnych gatunków narząd ten zaniknął  (m.in. u człowieka, choć wciąż ma kość ogonową), to u wielu z nich pełni ważną funkcję. Rybom umożliwia pływanie. Ptakom ułatwia sterowanie w locie. Kotowatym z kolei umożliwia utrzymanie równowagi podczas biegu czy pościgu za ofiarą. A czy niedźwiedź ma ogon? Jaką on gra rolę? O tym więcej w artykule. Zapraszamy do czytania.

Tak, niedźwiedź ma ogon, fot. photoeu/Shuttertock

Tak, niedźwiedź ma ogon, fot. photoeu/Shuttertock
Spis treści

Jak wygląda niedźwiedzi ogon?

Wpierw odpowiedzmy na pytanie zawarte w tytule artykułu – tak, niedźwiedź ma ogon. Jednak nie jest on szczególnie długi. Mierzy zwykle od 6 do maksymalnie 22 cm. Ze względu na silne owłosienie i otłuszczenie ciała zwierzęcia, pozostaje on praktycznie niewidoczny. Często też drapieżniki go zaginają go w stronę ciała, dlatego, gdy obserwuje się te wielkie ssaki – ich ogonków praktycznie nie widać, gdyż zlewa się z ich sylwetką.

Od czego zależy długość ogona u niedźwiedzi?

Warto jednak wiedzieć, że widoczność tego narządu zależy od kilku czynników, w tym m.in. od gatunku. U niedźwiedzi brunatnych – europejskich, azjatyckich i amerykańskich odmian, organ ten jest bardzo krótki i praktycznie go nie widać. Nieco inaczej wygląda to w przypadku ich krewniaka z dalekiej północy. Gatunek występujący w lodowatej Arktyce ma nieco dłuższy ogon i małe uszy. Jaki wpływ na niego ma taka budowa tych narządów? Przeczytasz o tym więcej poniżej.

Do czego służy niedźwiedziowi ogon?

Można sobie zadać pytanie – do czego służy krótki ogonek tak wielkim zwierzętom? W wielu przypadkach jest to organ szczątkowy, który nie pełni istotniejszej funkcji. U niedźwiedzi brunatnych pozwala jedynie lepiej wyrażać emocje i zaznaczać pozycję wobec innych osobników swojego gatunku.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku niedźwiedzi polarnych. Choć wciąż mają one krótkie ogony, to jednak wyraźnie dłuższe i bardziej widoczne niż ich kuzyni z Europy czy Ameryki Północnej. Otóż, podobnie jak małe uszy, narząd ten służy m.in. do termoregulacji. Gdy zaś zwierzę to zwija się w kłębek do snu, zakrywa sobie nim nos, aby się nie wychłodzić. Ponadto – podobnie, jak jego krewniacy, za pomocą tego narządu może komunikować swoje nastawienie do innych osobników własnego gatunku.

Przykładowo – u spokojnego niedźwiedzia polarnego ogon pozostaje opuszczony i delikatnie kołysze się na boki. U zdenerwowanego lub zainteresowanego zwierzęcia unosi się on i sztywnieje. W przypadku zaś, gdy zwierzę wykazuje gotowość do ataku, zaczyna nim mocno trzepotać.

Czy niedźwiedzie miały kiedyś dłuższe ogony?

Kiedyś przedstawicielom niedźwiedziowatych narządy te miały pomagać utrzymać równowagę w czasie poruszania się, a zwłaszcza – w trakcie wspinaczki. Innymi słowy – ogon spełniał u niedźwiedzia bardzo podobną funkcję, co u innych ssaków.

Wśród przodów tych drapieżników wyróżnia się m.in. amficjony, czyli zwierzęta należące do psokształtnych, które żyły około 37 do 9 milionów lat temu. Miały one znacznie dłuższe ogony niż współczesne niedźwiedzie. Były natomiast wielkości współczesnego baribala. Nie były maratończykami, raczej szybko męczącymi się sprinterami, potrzebującymi tych narządów do zachowania równowagi w czasie krótkiego biegu.

W pewnym momencie jednak u niektórych osobników ogonki zaczęły zanikać, gdyż najzwyczajniej nie spełniały swojej funkcji. Niedźwiedziowate wypracowały inne sposoby balansowania podczas wspinaczki, a oprócz tego – zaczęły spędzać większość czasu na ziemi.

Niedźwiedź – wszystkożerny drapieżnik o krótkim ogonie

Obecnie drapieżniki te, pomijając przedstawicieli gatunku zamieszkującego Arktykę, nie potrzebują tego typu narządu, gdyż polują z ukrycia. Nie skaczą również po drzewach – wystarczy im sprawna wspinaczka. Teraz już znasz odpowiedź na pytanie, czy niedźwiedź ma ogon. Wiesz też, dlaczego jest on tak krótki oraz jaką spełnia funkcję, a także czy przodkowie tych zwierząt go mieli. A to jedna z wielu ciekawostek, jakie możesz poznać na naszej stronie. Po więcej – sprawdź inne artykuły!

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. North American Nature; Do Bears Have Tails?;https://northamericannature.com/do-bears-have-tails/; data dostępu: 15-12-2023;
  2. Do Bears Have Tails? (Answered with 5 Examples); https://wildlifeinformer.com/do-bears-have-tails/; data dostępu: 15-12-2023;
  3. National Park Service; Brown Bears; https://www.nps.gov/subjects/bears/brown-bears.htm; data dostępu: 15-12-2023;
4.6/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments