Ile żyje królowa pszczół? | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Ile żyje królowa pszczół?

Ile żyje królowa pszczół?

Interakcje między owadami bywają fascynujące. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zorganizowana jest pszczela rodzina? Poznaj ciekawostki na jej temat. Wyjaśniamy, ile żyje królowa pszczół i dlaczego zwyczajne robotnice umierają prędzej niż ona. Dowiedz się, kim jest matka roju i w jaki sposób ustala się hierarchię podrzędnych jej pszczółek.

Królowa pszczół jest nieco większa niż inne owady, fot. Diyana Dimitrova/Shutterstock

Królowa pszczół jest nieco większa niż inne owady, fot. Diyana Dimitrova/Shutterstock
Spis treści

Matka wszystkich pszczół

Kto jest najważniejszym mieszkańcem ula? Królowa, inaczej nazywana pszczelą matką. Jest tylko jedna w całym roju i pełni bardzo ważne funkcje. Jej zadanie polega na składaniu jaj i pilnowaniu porządku w rodzinie. Zazwyczaj żyje około 5 lat. To bardzo długi okres, szczególnie, jeśli porównać go do śmiertelności robotnic. Te pracujące w sezonie umierają po 30-40 dniach od wyklucia.

Wygląd i feromony królowej pszczół

Pszczelą matkę bardzo łatwo poznać. Jest większa od innych pszczół, mierzy około 2 cm długości, czyli dwa razy więcej od innych mieszkańców ula. Jej ciało jest też dłuższe i smuklejsze. Ma mocne mięśnie skrzydeł, co umożliwia jej łatwiejsze przemieszczanie się do miejsc godowych. Jako jedyna w roju ma rozwinięte jajniki i jest w stanie się rozmnażać. Co więcej, wydziela feromony. Ich główną funkcją nie jest jednak przyciąganie partnera, a scalanie pszczelej rodziny. Ektohormon, znany też jako substancja mateczna, wpływa na nastroje pszczół i sprawia, że stają się bardziej posłuszne.

Feromony mogą zwiększać produkcję wosku, blokują rozwój jajników u robotnic oraz nakłaniają mieszkańców ula do harmonijnej pracy. Gdy ich zabraknie, pszczoły czują się osierocone i działają chaotycznie. W takiej sytuacji zależy im na uzyskaniu nowej matki, która zaprowadzi porządek w roju. Z jednej strony, te owady bardzo cenią silne przywództwo. Z drugiej, jeżeli przestaje sprawdzać się w swojej roli, robotnice szybko się jej pozbywają i wyznaczają dla niej zastępstwo.

Płodność i rozwój pszczół

To pewne, że u pszczół królowa jest tylko jedna. Nawet w przypadku bardzo dużego roju, liczącego więcej niż 70 000 owadów. Matka musi zatem być długowieczna, powszechnie uznawana i płodna. Jednego dnia jest w stanie znieść od 1500 do 2000 jaj. Zapładniają ją trutnie, czyli samce pszczelej kolonii. Większość z nich umiera bezpośrednio po kopulacji. Te, które przeżyją, po zakończeniu lotów godowych są usuwane z ula przez robotnice, ponieważ nie pełnią żadnej użytecznej funkcji poza zapładnianiem przywódczyni.

Jaja robotnic i matek są identyczne. Co sprawia, że wykluwają się z nich pszczoły o innej budowie? Rój decyduje o potrzebie wychowania nowej przywódczyni. Wybiera zatem jedną larwę i karmi ją dłużej niż inne owady. Jest ona karmiona mleczkiem pszczelim aż przez 9 dni, w czasie gdy zwykłe pszczółki pracujące otrzymują je przez 6 dni. W wyniku podawania tego pokarmu u królowej rozwijają się struktury odpowiedzialne za płodność.

Zachowanie pszczół w ulu

Jak widać, przywódczyni jest bardzo zajęta znoszeniem jaj i powiększaniem roju. Tę czynność przerywa jedynie na spożywanie mleczka pszczelego i miodu dostarczanego jej przez innych mieszkańców ula. Co ciekawe, pszczoły nie śpią. Czasami pozostają natomiast w okresie bezruchu, kiedy to wciąż są czujne i gotowe do reagowania na bodźce zewnętrzne. Matka odpoczywa w czasie karmienia oraz wydawania feromonów. Pszczółki bardzo dbają o jej zdrowie i kondycję. Dobrobyt przywódczyni przekłada się na kondycję całego roju i efektywność produkcji miodu.

Na to, ile żyje królowa pszczół, mają wpływ warunki środowiskowe. Pszczela przywódczyni jest jedynym owadem w roju, który nie umiera po wbiciu swojego żądła w przeciwnika. Dzieje się tak, ponieważ żądła są ważnym narzędziem walk królowych. Nowa matka jest w stanie zabić starą, uznaną przez rodzinę za niezdolną do kontroli ula. Do konfliktów dochodzi również w sytuacji łączenia dwóch kolonii owadów.

Królowa pszczół na dłoni pszczelarza, fot. Jaroslav Moravcik/Shutterstock

Życie i śmierć królowej matki

Jak widać, w pszczelej rodzinie sporo się dzieje. Ile żyje pszczoła? Królowa zarządza rojem aż do 5 lat i umiera znacznie później niż zwykłe robotnice. Każdy z owadów w kolonii pełni wyznaczone funkcje. Śledź naszą stronę internetową, a poznasz więcej ciekawostek na temat życia owadów i zwierząt.

Matka pszczół – pytania i odpowiedzi

Dlaczego królowa żyje dłużej od innych owadów w roju?

Królowa żyje dłużej od robotnic i trutni, ponieważ jej przywództwo wpływa na hierarchię i sposób pracy owadów. Jako jedyna w kolonii może się rozmnażać i jest odpowiedzialna za przetrwanie rodu.

Po czym poznać matkę pszczół?

Matka jest większa od innych owadów w roju i zajmuje się wyłącznie reprodukcją. Nie zbiera nektaru.

Jak żyje pszczela kolonia?

Role pszczół w kolonii są jasno określone. Robotnice zbierają nektar i produkują miód, trudnie zapładniają królową, a pszczela matka znosi jaja i panuje nad porządkiem rodu.

 

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. "Evolution and mechanisms of long life and high fertility in queen honey bees"; Silvia C. Remolina and Kimberly A. Hughes; Age (Dordr). 2008 Sep; 30(2-3): 177–185.;
  2. "The longevity of worker honey bees (Apis mellifera)"; Free JB, Spencer-Booth Y (1959). Proc R Entomol Soc 34:141–150;
4.9/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments