Najmniejsze zwierzęta na świecie
W porównaniu do stworzeń, takich jak słonie i wieloryby, wydajemy się maleńcy. Ale na drugim końcu spektrum są zwierzęta o wiele mniejsze od nas – tak małe, że z trudem możemy je zaobserwować w ich naturalnym środowisku. Od malutkiego kameleona po karłowatą małpę – oto 10 najmniejszych zwierząt na świecie.
Najmniejsza żaba na świecie
Amerykańscy zoologowie odkryli w lasach Papui Nowej Gwinei najmniejszą żabę świata – okaz ma tylko 7,7 mm długości. Tym samym miniaturowa żaba (Paedophryne amauensis) należy do najmniejszych kręgowców na świecie. Miniaturowe żabki żyją w ściółce i wśród mchu. Zdaniem naukowców miniaturyzacja w przyrodzie bywa sposobem pozwalającym spenetrować nowe środowisko, niedostępne dla gatunków pokrewnych, ale większych. „Musieliśmy się nieźle natrudzić, by odnaleźć miniaturową Paedophryne amauensis w gęstych lasach Papui Nowej Gwinei. Musieliśmy nasłuchiwać jej cichego rechotu w bardzo głośnym na co dzień lesie” – powiedział jeden z odkrywców, herpetolog Chris Austin z Louisiana State University.
Najmniejszy kameleon na świecie
Na Madagaskarze żyje najmniejszy kameleon na świecie. Ta wyjątkowa jaszczurka jest tak mała, że bez problemu zmieści się na łepku zapałki. Jedna z najmniejszych jaszczurek na świecie zamieszkuje lesiste tereny północnego wybrzeża Madagaskaru. Miniaturowy kameleon (Brookesia micra) od nosa do końca ogona ma około 30 mm długości, z czego połowę stanowi ogon – dlatego jaszczurka jest obecnie uważana za jednego z najmniejszych gadów na świecie. Ted Townsend z San Diego State University, który zajmuje się badaniem genomu kameleonów twierdzi, że niewielkie rozmiary gada mogą być związane z tym, że gatunek ten żyje na ziemi wśród opadłych liści, gdzie ze względu na barwę ochronną trudno go zauważyć. Naukowcy obawiają się, że przez swoje niewielkie rozmiary Brookesia micra może być bardzo wrażliwa na zmiany środowiskowe i degradację lokalnych ekosystemów.
Najmniejszy wąż na świecie
Jaki jest najmniejszy znany gatunek węża? To mieszkający na karaibskiej wyspie Barbados ślepy wąż Leptotyphlops carlae. Jest tak mały, że w pudełku od zapałek można by zmieścić kilka dorosłych okazów. Leptotyphlops carlae ma dziesięć centymetrów długości i jest cienki jak makaron spaghetti. Węże te odżywiają się termitami; w okresie godowym samice składają tylko jedno jajo, co jest dosyć nietypowe. Niewielkie rozmiary zwierzęcia sięgają krańców ewolucji, jakikolwiek mniejszy wąż prawdopodobnie nie miałby żadnych szans na przetrwanie. Eksperci są zaniepokojeni przyszłością gatunku: mini-węże występują wyłącznie w małej części wycinanego lasu na wyspie Barbados i są w związku z tym krytycznie zagrożone wyginięciem.
Najmniejszy ptak na świecie
Jak wiadomo największym ptakiem jest struś osiągający do 270 cm wysokości i 150 kg wagi. Zatem jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Koliberek hawański (Mellisuga helenae) to najmniejszy ptak na kuli ziemskiej – waży ok. 1,8 grama, czyli mniej niż polska dwugroszówka i mierzy ok. 5 cm. Swoją posturą przypomina raczej dużego owada niż ptaka. Mimo swoich niewielkich rozmiarów potrafi bardzo szybko latać – nawet z prędkością 120 km/h. Jest także mistrzem podniebnych akrobacji – może zawisnąć w powietrzu i latać we wszystkich kierunkach, nawet do tyłu.
Najmniejsza małpa na świecie
Pigmejka karłowata (Cebuella pygmaea), znana również jako małpa kieszonkowa, mały lew i małpa karłowata, jest tak mała, że zmieści się w twojej dłoni! Dlatego jest uważana za najmniejszego naczelnego na świecie. Żyje w Amazonii, zwłaszcza w lasach pierwotnych Kolumbii, Brazylii, Peru i Ekwadoru. Te małpy nie osiągają więcej niż 14-18 centymetrów. Osiągają średnią wagę zaledwie 120 gramów, czyli tyle ile ważny jedna pomarańcza.
Najmniejszy konik morski na świecie
Karłowaty konik morski (Hippocampus denise), żyje wśród raf koralowych zachodniego Pacyfiku na głębokościach od 40 do 300 stóp. Ma około 2 centymetrów wysokości i jest uważany za jedną z najlepiej zakamuflowanych postaci w oceanie. Podobnie jak inne koniki morskie, to samce składają jaja. Po wykluciu się młode pozostają w środowisku rafy koralowej, w której się urodziły. Gatunek jest zagrożony ze względu na degradację jego siedlisk, zanieczyszczenie i destrukcyjne metody połowów.
Najmniejsza ryjówka na świecie
Ryjówka etruska (Suncus etruscus) mierzy 4 cm długości, nie licząc ogona, który stanowi jedną trzecią długości ciała. Ważąca 1,8 grama i szczycąca się liliputowską wielkością sprytna ryjówka może jednak polować na zdobycz tej samej wielkości, a zjada w ciągu dnia dwa razy tyle, ile sama waży. Ma również niesamowicie szybkie tętno, wynoszące 25 uderzeń na sekundę lub 1500 uderzeń na minutę. Dla porównania ludzkie serce bije średnio 72 uderzenia na minutę. Występuje w południowej Europie, południowej Azji i północnej Afryce.
Najmniejszy jeleń na świecie
Pudu północny (Pudu mephistophiles) jest prawdopodobnie najmniejszym jeleniowatym na świecie (jest niewiele mniejszy od pudu południowego) – dorosłe samce ważą do 10 kg i mają w kłębie zaledwie 30-35 cm, samice są ok. 1 kg lżejsze. Pudu północny to wyjątkowy gatunek: ich miniaturowy wzrost pozwala im doskonale skakać, biegać i wspinać się. Jeśli grozi mu niebezpieczeństwo, szczeka, a podczas ucieczki biegnie zygzakiem, by zgubić tego, kto siedzi na jego ogonie.
Najmniejsza ryba na świecie
Mierząca zaledwie 7,9 mm Paedocypris jest najmniejszą rybą na świecie. „To jedna z najdziwniejszych ryb, jakie widziałem w całej mojej karierze” – powiedział Ralf Britz, zoolog z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie w Wielkiej Brytanii. „Jest malutka, żyje w kwaśnych wodach i ma te dziwaczne chwytne płetwy. Mam nadzieję, że będziemy mieli czas, aby dowiedzieć się więcej o nich, zanim ich siedlisko całkowicie zniknie”. By zachować jak najmniejszy rozmiar, ryby porzuciły wiele atrybutów wieku dorosłego. Na przykład ich mózg nie ma ochrony kostnej, a samice mogą nosić tylko kilka jaj. Ryby są tak małe, że potrafią przetrwać nawet ekstremalną suszę, szukając schronienia w niewielkich kałużach. Niestety ryby te są zagrożone wyginięciem – powszechne niszczenie lasów, osuszanie torfowisk pod plantacje palm olejowych i pożary niszczą ich siedliska.


Najmniejszy żółw na świecie
Najmniejszym żółwiem na świecie jest żółw plamisty (Homopus signatus) z Republiki Południowej Afryki. Samce mierzą 6-8 cm, podczas gdy samice, są nieco większe, a ich długość dochodzi do 10 cm. Żółw plamisty występuje wyłącznie w zachodniej części Republiki Południowej Afryki, wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Ze względu na zmniejszającą się powierzchnię dostępnych dla niego siedlisk – co jest spowodowane rozwojem rolnictwa i zmianami klimatu – żółw ten jest silnie zagrożony wyginięciem (IUCN kategoria EN).
- Roland Pease; “Scientists find 'smallest fish'”; data dostępu: 2020-12-02;
- Ashley Moor; “23 Smallest Animals on the Planet”; data dostępu: 2020-12-02;
- Melissa Breyer; “11 Smallest Animals of Their Kind”; data dostępu: 2020-12-02;
- Tiana Attride; “14 of the smallest animals on Earth”; data dostępu: 2020-12-02;
- Britannica; “7 of the Smallest Animals”; data dostępu: 2020-12-02;






