Krzyżak ogrodowy ‒ opis, występowanie i zdjęcia. Pająk krzyżak ogrodowy ciekawostki
„Patrz, pająk, jaki wielki i krzyż ma na odwłoku!” – tak często anonsują go dzieci lub nastolatkowie, kiedy natkną się na tę postać. Siedzi po środku sieci, która utkana jest zazwyczaj w jakiś zakamarkach, a w nią łapią się różnego rodzaju owady, skrupulatnie owijane wytworami z kądziołków przędnych. Krzyżak ogrodowy (Araneus diadematus) to jeden z najciekawszych drapieżników zamieszkujących blisko ludzi.
Pająk z krzyżem na odwłoku
Krzyżak ogrodowy (Araneus diadematus) dorasta do 18 mm długości ciała i jest jednym z największych pająków występujących w Polsce. Jego nazwa pochodzi od białego krzyża znajdującego się na odwłoku, który ma ubarwienie w rożnych odcieniach brązu. Sam odwłok jest duży, masywny o nieco trójkątnym kształcie zwężający się od nasady ku tyłowi. Głowotułów pająka brązowawy, gęsto pokryty włoskami, nieprześwitujący, ze wzgórkiem ocznym, bardzo wyraźnym. Ciekawym elementem ciała pająków są ich odnóża, bowiem obserwujemy wśród nich bardzo dużą zmienność. Kończyny pająków krzyżaków mogą być cienkie i długie, masywne, grube, krótkie, bardziej lub mniej owłosione, o sztywniejszym lub bardziej miękkim włosie, zakończone pazurkiem, prześwitujące albo prążkowane. Samice są z reguły większe od samców. Nierzadko spotyka się osobniki o wielkości nawet 20 mm, natomiast w przypadku samców zazwyczaj mierzą one 6-7 mm, a wyjątkowo duże sztuki dorastają do nawet 8-9 mm. Budują duże, koliste sieci o promienistym układzie ze średnicą wynoszącą nawet 45 cm. Sieć to niezbędne narzędzie w życiu tych zwierząt, dlatego że dzięki niej pajęczak chwyta swoje ofiary. Polowanie wygląda w ten sposób, że krzyżak „chowa” się gdzieś w rogu, na którym została umocowana pajęczyna, a następnie wyczekuje kiedy jakiś owad wpadnie w sidła. Następnie, w momencie schwytania się ofiary, wybiega ze swojego „kąta”, owija ją siecią i wbija zęby jadowe, którymi wstrzykuje jad porażający układ nerwowy. Odczekuje chwilę, aż zdobycz przestanie się ruszać, a następnie wysysa wnętrzności, zostawiając mało wartościowy dla siebie pancerzyk. Z powrotem idzie do rogu sieci i znowu wyczekuje ofiary. Jest bardzo pospolitym zwierzęciem oraz licznie zamieszkującym nasz kraj.
Biotopem preferowanym przez niego są zarośla, skraje lasów, łąki, śródpolne zadrzewienia, nasze ogrody oraz budynki i mieszkania, a także powierzchnie nieużytkowane na co dzień. Występuje na półkuli północnej, można go spotkać w Europie od wysp brytyjskich po Ural, a także w Ameryce Północnej, gdzie przywędrował wraz z europejskimi osadnikami. Ofiarami tego pająka padają głównie owady latające, takie jak muchy różnych gatunków, muchówki zaliczane do wielu rodzajów. Czas zimy to okres próby dla osobników zarówno dorosłych, jak również tych, które dopiero co zaczęły funkcjonować w nowym, dotąd nieznanym świecie. W tym czasie bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca do przezimowania. Pająki lubią ciemne, wilgotne miejsca, rzadko uczęszczane przez ludzi oraz inne istoty, potencjalnie interesujące się krzyżakiem. Jeśli mu się uda najpierw znaleźć odpowiednią zimową kryjówkę, później przetrwać tę trudną porę, budzi się już w marcu lub kwietniu i znowu zaczyna budować sieci, ale co najważniejsze walczyć o trwanie gatunku, a to sztuka wcale nie taka łatwa…
Ze strachu przed samicą
Samce są mniejsze od samicy. Ma to wiele względów praktycznych z punktu widzenia gatunku. Na przykład dzięki temu obie płcie nie konkurują ze sobą o nisze do budowy sieci. Samce z tego względu, że są mniejsze wolą unikać spotkań z samicami, bowiem poza okresem rozrodu, te kończą się dla nich bardzo źle, a w wielu przypadkach tragicznie, bowiem przypłacają za to życiem. Nawet w czasie zbliżenia samiec musi być ostrożny. Ale zacznijmy od początku.
Dojrzałość płciowa pająków zaczyna się w drugim roku życia, ponieważ młode pajączki wykluwają się wiosną. Z kolei dorosłe szukają swojego miejsca na ziemi, potem stanowiska do przetrwania zimy, a następnie pod koniec wiosny i na początku lata zaczynają swoje „miłosne” podwoje, o ile o takich w przypadku tych zwierząt możemy mówić. Relacje między samcem a samicą mają charakter co najmniej trudny. Właściwie płeć przeciwna pozwala samcowi zbliżyć się tylko wtedy, kiedy przyjdzie na to odpowiedni czas. Cóż to oznacza? Stwierdzenie wydaje się być enigmatyczne, zakrawające o pewną pruderyjność tych zwierząt. Otóż nic z tych rzeczy! Postaram się to przedstawić. Zbliża się czas na wiosennoletnie amory. Samiec nabuzowany hormonami „miłości” zbiera się na odwagę i kroczy w stronę sieci samicy. Idzie coraz bardziej pewnym krokiem, nie widząc dobrze świata, wspomagając się substancjami „fruwającymi” w powietrzu. W końcu dociera do sieci utkanej przez bardzo dużą, dorodną samicę. Po drodze oczywiście musiał uważać, by nie stać się ofiarą jakiegoś ptaka czyhającego na jego życie, który akurat w tym czasie ma w gnieździe całą gromadkę piskląt do wykarmienia. Nasz bohater dotarł do sieci. Wszedł na nią i zaczął drgać. Drgać w odpowiedni sposób. Wysyłać sygnały do samicy, że nadszedł ten moment. Samica w odpowiedzi, również porusza sieć. Drga. Daje znać samcowi: „Jestem gotowa, to już ten czas”. Samiec zachęcony, wchodzi coraz bardziej ochoczo na sieć, jest odważny, kroczy ku samicy, a ona wychodzi mu naprzeciw. Kiedy pajęczaki się spotkają, wtedy zaczyna się spektakl, niezwykle ważny. Gatunek zyskuje możliwość przetrwania. Samczyk wdrapuje się na odwłok samicy i przystępuje do procesu kopulacji. Akt ten trwa, ale najważniejszy jest moment kulminacyjny. Samiec musi wyczuć, kiedy do niego dojdzie, bowiem inaczej straci życie. Zatem tuż po zapłodnieniu musi znikać. Części osobników udaje się to, części nie. Giną w zębach jadowych samicy, a potem zostają po prostu zjedzone. Jedyne co po nich zostanie, ale najważniejsze, to następne pokolenia krzyżaków ogrodowych. Późnym latem lub jesienią samica składa jaja. Owija je oprzędem i sama odchodzi, i albo umiera, albo szuka kryjówki, by przetrwać zimę. Młode pająki wykluwają się wiosną, najczęściej w kwietniu lub maju. Można wówczas spotkać całą masę małych krzyżaków ogrodowych wałęsających się to tu, to tam, które następnie, wzorem swoich rodziców zaczynają pajęczy krąg życia.
Krzyżak ogrodowy jest najbardziej jadowity wśród jadowitych?
Odpowiedź na to pytanie brzmi NIE! Ale to zależy w jakich kategoriach rozpatrujemy jadowitość krzyżaka ogrodowego. Czy jest jednym z najbardziej jadowitych pająków na świecie? Oczywiście, że nie, natomiast jeśli spojrzymy już na nasze, krajowe pająki, to tutaj odpowiedź jest z goła inna. Ale nie przerażajcie się, bowiem ta jadowitość nie należy do najbardziej niebezpiecznych. W razie ukąszenia zostawia na ludzkim ciele niewielki ślad, lekkie zaczerwienienie, tworzy się delikatny wzgórek, a wokół niego stan zapalny. Owszem może powodować pewien dyskomfort lub bolesność, jednak i one miną po czasie. Inaczej sytuacja ma się wtedy, kiedy zwierzę ukąsi osobę uczuloną na jad. Wtedy możemy mieć duży problem. W takiej sytuacji należy przygotować się na możliwość wystąpienia wstrząsu, a to stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Trzeba zatem udać się jak najszybciej do najbliższej placówki medycznej, gdzie zostanie udzielona fachowa pomoc. Jednak do takiego zdarzenia może dojść tylko wtedy, kiedy jesteśmy uczuleni, tzn. układ odpornościowy organizmu nadmiernie reaguje na obecność czynnika wywołującego jego odpowiedź. Pamiętajmy także, że zwierzęta, również te jadowite używają swojej najsilniejszej broni, tylko wtedy kiedy nie mają możliwości schronienia lub ucieczki przed niebezpieczeństwem. Ludzie, jako istoty o stosunkowo dużych rozmiarach, zwłaszcza dla takiego pająka, wydają się istotami stwarzającymi zagrożenie, ale tylko w pewnych, określonych sytuacjach. Jeśli nie chcecie być narażeni na „atak” ze strony krzyżaka ogrodowego, po prostu nie przekraczajcie bariery bezpieczeństwa zwierzęcia, bo wtedy może się zrobić naprawdę groźnie.
Pająk – krzyżak ogrodowy – mimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów, wzbudza strach. Zupełnie niepotrzebnie, bo jeśli zachowamy bezpieczny dystans przy okazji spotkania z tym zwierzęciem, to niebezpieczeństwo ukąszenia z jego strony jest równe zeru. Samo ukąszenie również nie jest jakimś szczególnym zjawiskiem. A pająki te powinniśmy mieć wokół siebie, bo są naturalnymi wrogami uciążliwych dla nas owadów latających.







Moja samiczka znalazła samca
Muszę gnojka karmić na swoich storczykach, bo coś słabo idzie mu łapanie tych much
Ja też, mój samczyk mieszka przy beniaminku. Aż się boję co będzie jak wyjadę na urlop.
Prześliczny jest
Jak miałem 8-9 lat to hodowałem krzyżaki samice krzyżaka i samca krzyżaka ,samica ma doży odwłok ale ma krótkie nogi a samiec ma długie nogi ale mały odwłok i samiec osiąga od 6-7 mm a samica osiąga od 10- 18mm oczywiście zdarzają się większe (:
I zapomniałem powiedzieć że jeśli krzyżaki są przestraszone to bardzo się częsą na pajenczynie albo uciekają ale czasami potrafią skoczyć bo kiedyś na mnie skoczył no nie skoczył ale próbował.
Są to bardzo pożyteczne zwierzęta. Im więcej
wokół domu i w ogródku tym mniej komarów. Ostatnio jest ich coraz mniej. Są
pokarmem ptaków, które przeprowadziły się do miast. Szczególnym wrogiem
wszystkich pająków jest sroka. Ptak bardzo inteligentny Potrafi podnosić
papę na dachu, czy zaglądać pod uszczelnienia szczytowe w poszukiwaniu
zimujących stawonogów i różnych larw. Winna jest także susza ostatnich lat i wysoka temperatura lub może nawet skażenie środowiska miejskiego.Sroki potrafią działać w stadzie. Oszukiwały kota sąsiadów. Jedna udawała łatwą zdobycz, a inne w tym czasie wyjadały suchą karmę z miski kota. Jak widzą, że kot jest mały to potrafią go zastraszyć okrążając go i odpędzając od np. upolowanej myszy. Widziałem jak sześć ptaków zrobiło ten numer.
https://www.youtube.com/watch?v=xI2Ro1q1ROo
Pytanie: Ktoś może wie skąd te robaczki i co to za robaczki? Pozdrawiam
Fantastyczny artykuł! Dziękuję. My od kilku ładnych tygodni kibicujemy z córką pięknej pajęczycy na naszym oknie (teraz, dzięki artykułowi już wiem, że to Pani
U mnie za oknem urządził sobie jadalnię , szczególnie gdy jest zapalone światło wieczorem przylatują owady, wczoraj była ćma.
taką kolezankę mamy w szczelinie w płocie :)
Pajęcza Królowa z Podmroku
Świetny artykuł. Fajnie się czyta. Dzięki :)
Bardzo interesujące informacje i pożyteczne. Szkoda, że młodzież szkolna tak mało wie o pająkach, jedynie nieliczni.
mordo to nie ten pająk
Czy krzyżak przezimuje w mieszkaniu w bloku?
Jest taka szansa. Ten gatunek raczej nie zimuje w
mieszkaniach – co nie znaczy, że przypadkiem nie może do niego wejść.
Jeśli więc przeszkadza Ci takie towarzystwo, to po prostu złap pająka w jakiś słoik
czy inny pojemnik i wynieś na dwór
To samiec, czy samica? Mieszka u mnie w salonie. To znaczy historia jest taka, że miałam wrażenie, że mieszka z nami samica, nazwana przez nas Zuzą, była taka mocno krągła. Pajęczynę miała zaczepioną o kwiat doniczkowy. Ponad tydzień temu schowała się pod liśćmi. Nie dawała oznak życia a potem to już nie mogłam jej dostrzec i pomyślałam, że po prostu poszła w świat. Ale wczoraj rano zastałam w salonie przy tym samym kwiatku pająka ze zdjęcia i zobaczyłam leżącą koło doniczki skorupkę po wylince, ale sam pająk jest jakby trochę inny bo nie jest taki okrągły jak był i zaczynam wątpić czy to nasza Zuza… TRANSLATE with
x English #ar#he#pl #bg#hi#pt #ca#mww#ro #zh-CHS#hu#ru #zh-CHT#id#sk #cs#it#sl #da#ja#es #nl#tlh#sv #en#ko#th #et#lv#tr #fi#lt#uk #fr#ms#ur #de#mt#vi #el#no#cy #ht#fa
var LanguageMenu; var LanguageMenu_keys=[“ar”,”bg”,”ca”,”zh-CHS”,”zh-CHT”,”cs”,”da”,”nl”,”en”,”et”,”fi”,”fr”,”de”,”el”,”ht”,”he”,”hi”,”mww”,”hu”,”id”,”it”,”ja”,”tlh”,”ko”,”lv”,”lt”,”ms”,”mt”,”no”,”fa”,”pl”,”pt”,”ro”,”ru”,”sk”,”sl”,”es”,”sv”,”th”,”tr”,”uk”,”ur”,”vi”,”cy”]; var LanguageMenu_values=[“Arabic”,”Bulgarian”,”Catalan”,”Chinese Simplified”,”Chinese Traditional”,”Czech”,”Danish”,”Dutch”,”English”,”Estonian”,”Finnish”,”French”,”German”,”Greek”,”Haitian Creole”,”Hebrew”,”Hindi”,”Hmong Daw”,”Hungarian”,”Indonesian”,”Italian”,”Japanese”,”Klingon”,”Korean”,”Latvian”,”Lithuanian”,”Malay”,”Maltese”,”Norwegian”,”Persian”,”Polish”,”Portuguese”,”Romanian”,”Russian”,”Slovak”,”Slovenian”,”Spanish”,”Swedish”,”Thai”,”Turkish”,”Ukrainian”,”Urdu”,”Vietnamese”,”Welsh”]; var LanguageMenu_callback=function(){ }; var LanguageMenu_popupid=’__LanguageMenu_popup’; https://go.microsoft.com/?linkid=9722454 javascript:Microsoft.Translator.FloaterShowEmbed() javascript:Microsoft.Translator.FloaterShowSharePanel() TRANSLATE with
COPY THE URL BELOW
javascript:Microsoft.Translator.FloaterOnShareBackClick() EMBED THE SNIPPET BELOW IN YOUR SITE
Enable collaborative features and customize widget: https://www.bing.com/widget/translator javascript:Microsoft.Translator.FloaterOnEmbedBackClick() var intervalId = setInterval(function () { if (MtPopUpList) { LanguageMenu = new MtPopUpList(); var langMenu = document.getElementById(LanguageMenu_popupid); var origLangDiv = document.createElement(“div”); origLangDiv.id = “OriginalLanguageDiv”; origLangDiv.innerHTML = “ORIGINAL: 
Moj pająk krzyżak ogrodowy jest na kwiatku w oknie od dwóch miesiecy polaczyl pajeczyna rame okna z kwiatem i codziennie rano sie witamy lekkim podmuchem powietrza z moich ust…