Papuga ara – jak południowoamerykańska piękność znosi życie w klatce?

Największa i najpiękniejsza ze wszystkich papug, ara jest obiektem fascynacji zoologów i domowych hodowców. Inteligentna, towarzyska i komunikatywna, słynie z głośnego zachowania i dozgonnej monogamii. Niestety, z dziesięciu gatunków, które doczekały się nowożytnych czasów, dwa już wyginęły, a trzy są krytycznie zagrożone. Warto mieć to na uwadze decydując się na zakup papugi ary – hodowla amatorska pozostaje dość kontrowersyjnym tematem.Ile kosztuje papuga ara?Ara czerwona, fot. BETO SANTILLAN/Shutterstock
  1. Gdzie występuje papuga ara?
  2. Jak wygląda papuga ara?
  3. Co je papuga ara?
  4. Papuga ara – hodowla domowa
  5. Ile kosztuje papuga ara?
  6. Pytania i odpowiedzi - papuga ara
Ara tak naprawdę nie jest odosobnionym gatunkiem, ale rodzajem papug. Jego nazwa pochodzi od słowa zapożyczonego z języka tupi, typowego dla Południowej Ameryki, i jest onomatopeją naśladującą charakterystyczne krzyki jaskrawych ptaków.

Gdzie występuje papuga ara?

Z ośmiu przetrwałych gatunków ary aż cztery występują przede wszystkim w bujnym dorzeczu Amazonki i na pograniczu Panamy oraz Kolumbii. Najszerzej rozprzestrzeniona papuga ara czerwona (Ara macao) spotykana jest od południowego Meksyku aż po Peru, a oprócz dżungli upodobała sobie również nabrzeże rzeczne i sawanny. Z kolei ara różowooka (Ara rubrogenys) preferuje półpustynne górskie obszary Boliwii, gdzie z braku drzew zakłada gniazda w skalnych szczelinach.

Ary najczęściej widywane są w parach i małych grupach po 6-10 papug, czasem w stadach po 30 ptaków. Komunikują się w sposób bardzo głośny, co przy większej liczebności oznacza hałas słyszalny w promieniu kilku kilometrów. Lęg odbywa się raz rocznie, a samica papugi składa jednorazowo 1-3 jaja, z których po ok. miesiącu wykluwają się młode. Pisklaki spędzają z rodzicami często cały rok, a w wieku ok. 5 lat osiągają dojrzałość płciową.

Jak wygląda papuga ara?

Ary to generalnie ptaki dość duże, ale między poszczególnymi gatunkami panują spore różnice. Najmniejsza, ara kasztanowoczelna (Ara sverus) ma długość ok. 45 cm, podczas gdy najdorodniejsza, ara zielonoskrzydła (Ara chloroptera) od czubka głowy do końca ogona mierzy nawet 95 cm. To ile waży papuga ara, zależy oczywiście od gatunku, ale również diety i stylu życia – największe osobniki osiągają nawet 1,7 kg.

Cechy charakterystyczne ar to długie, wąskie skrzydła zdolne do pokonywania imponujących dystansów, długie ogony oraz pozbawione pierza okolice oczu. Rozpoznanie ułatwia również silny, zagięty w dół dziób oraz wyjątkowo żywe upierzenie – to ostatnie jest kluczową kategorią rozróżniania poszczególnych gatunków. Cztery z nich są głównie zielone, dwa niebiesko-żółte, a kolejne dwa w przeważającej części czerwone. Za najbardziej urodziwą uchodzi przy tym papuga ara czerwona, z kontrastującymi jasnoniebieskimi piórami na kuprze i pokrywach nadogonowych oraz skrzydłami w barwach żółci, ciemnego niebieskiego i metalicznej czerwieni.
ararauna, papuga ara
Ara ararauna, fot. vanchai/Shutterstock

Co je papuga ara?

Podstawę diety kolorowych papug stanowią owoce oraz nasiona. Silne dzioby są w stanie roztłuc nawet te największe pestki, więc w przeciwieństwie do innych ptaków ary nie wspomagają rozmnażania roślin, ale raczej wykorzystują do maksimum dostępne związki odżywcze. Ponieważ zawartość pestek bywa jednak często trująca, ary znane są z zamiłowania do podjadania gliny, która niczym apteczna smecta wyścieła ściany układu pokarmowego i chroni je przed toksynami.
Ara oliwkowa (Ara ambiguus) nie gardzi też kwiatami, orzechami, a nawet korą, a w poszukiwaniu swoich ulubionych drzew Dipteryx oleifera jest w stanie przelecieć dziesiątki kilometrów. Z kolei ara czerwona okazyjnie zarzuca wegańską dietę i raczy się owadami, larwami oraz ślimakami.
Tabela przedstawiająca fakty o papudze ara; opracowanie własne

Papuga ara – hodowla domowa

Niewiele jest ptaków o tak wyrazistych formach i osobowościach jak papugi ary. Są skore do zabawy, sprytne i ciekawskie, a interakcje z nimi dostarczają wielu wspaniałych przeżyć. Jako domowe pupile są jednak dość wymagające i zdecydowanie nie powinny być traktowane jako ozdoba wnętrz.

Domowa hodowla ary wymaga dużej klatki (minimum 1,2-1,5 m wysokości) wyposażonej w pręty do siedzenia oraz drewniane zabawki. Zalecana dieta składa się ze specjalnych granulek do nabycia w sklepach zoologicznych oraz świeżych owoców i warzyw. Papuga ara potrzebuje też dużo ruchu, więc powinna być regularnie wypuszczana z woliery. Codzienny kontakt z ludźmi lub innym ptakiem jest warunkiem zachowania psychicznego zdrowia.

Przeciwnicy przetrzymywania ar w domu, w klatce, wskazują, że to właśnie olbrzymia popularność wśród hodowców zagraża przyszłości papug na wolności – te najpiękniejsze są chętnie wyłapywane i przeznaczane na sprzedaż. Poza tym ary kochają wolność i niezależność, a życie bez bodźców wprowadza je w stan depresji. Badania amerykańskie wskazują, że te długowieczne z natury papugi trafiają średnio do pięciu różnych domów, zanim przedwcześnie umrą.
cena, papuga ara, koszt
Krytycznie zagrożona wyginięciem ara różowooka, fot. Ondrej Prosicky/Shutterstock

Ile kosztuje papuga ara?


Nie każdego stać będzie na papugę arę. Ceny zależą od gatunku – arę araraunę można kupić już za 7 tys. zł, ale ara zielonoskrzydła to wydatek rzędu 10-12 tys. złotych. Do tego należy oczywiście doliczyć koszty woliery (od kilkuset do ponad tysiąca złotych) oraz bieżące wydatki na karmę oraz zabawki – te ostatnie są dość szybko niszczone.

Pytania i odpowiedzi - papuga ara

Czy papuga ara mówi?

Ary są bardzo wokalne i chętnie naśladują zasłyszane dźwięki. Przy odrobinie cierpliwości można nauczyć je imitować słowa lub całe nawet całe zdania.

Jak długo żyje papuga ara?

Na wolności ary żyją zwykle 30-50 lat. W domowej hodowli, jeśli zapewni się im dobrze warunki i komfort psychiczny, dożywają jednak 60 lat, a rekordziści nawet 100 lat.

Czy ara bywa agresywna?

Ara z natury jest empatyczna i dobroduszna. Pod wpływem stresu lub z czystej nudy może jednak być agresywna wobec ludzi – jej ugryzienia mogą złamać palec!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. „Macaw” Britannica; https://www.britannica.com/animal/macaw, 26/01/2024
2. “Macaws” National Geographic, https://www.nationalgeographic.com/animals/birds/facts/macaws, 26/01/2024
3. “Macaw” San Diego Zoo Wildlife Alliance, https://animals.sandiegozoo.org/animals/macaw, 26/01/2024
4. “The truth about parrots as pets” IDA USA; https://www.idausa.org/campaign/wild-animals-and-habitats/parrots-as-pets/, 26/01/2024
5. “10 Incredible Macaw Facts” Patrick Sather, https://a-z-animals.com/blog/10-incredible-macaw-facts/, 26/01/2024

Ocena (2.3) Oceń: