Naturalne czyszczenie pralki
Mimo że pralka należy do najczęściej używanych sprzętów domowych, bywa, że zapominamy o konieczności jej regularnego czyszczenia. We wnętrzu pralki odkłada się kamień, który negatywnie wpływa na jej pracę, prowadząc w konsekwencji do usterek. Z kolei nieczyszczony bęben zaczyna z czasem wydzielać nieprzyjemny zapach. W jaki sposób naturalnymi sposobami możemy utrzymać prawidłową higienę naszej pralki?
Czyszczenie pralki może wydawać się ironicznym zadaniem… w końcu cała jej funkcja polega na czyszczeniu! Ale po pewnym czasie w pralce mogą gromadzić się brud i pleśń, które mogą przenosić się na nasze ubrania. Aby uniknąć odkładania się kamienia i powstawania nieprzyjemnego zapachu, którego źródło jest w pralce, powinniśmy ją regularnie czyścić. Do wyboru mamy środki chemiczne lub naturalne, o prostym składzie. Ogólnodostępne syntetyczne produkty przeznaczone do czyszczenia pralki niestety nie są w pełni bezpieczne dla zdrowia, więc w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są sprawdzone, domowe sposoby na usunięcie kamienia i przykrego zapachu naszego piorącego urządzenia. Ekologiczne środki wykonamy z dostępnych w każdym domu podstawowych produktów kuchennych, takich jak ocet, kwasek cytrynowy i soda oczyszczona.
Ocet + kwasek cytrynowy
Najskuteczniejszą metodą oczyszczenia i odkamienienia wnętrza pralki jest wlanie do opróżnionego bębna ok. 3 litrów zwykłego octu spożywczego i dodanie do tego 2 pełnych opakowań kwasku cytrynowego. Następnie wystarczy włączyć urządzenie na pełne pranie w możliwie najwyższej temperaturze.
Soda oczyszczona
Inny sposób, również sprawdzony, polega na wsypaniu do dozownika na proszek do prania sody oczyszczonej. Po tym zabiegu wystarczy nastawić pralkę na pełny cykl prania w wysokiej temperaturze.
Pamiętaj o filtrze!
Bardzo często przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pralki jest zabrudzony filtr. Filtr pompy pomaga filtrować kłaczki i inne zanieczyszczenia przed dostaniem się do systemu odpływowego pralki. Zalecane jest czyszczenie filtra pompy co najmniej raz w miesiącu (lub około 40 prań). Utrzymanie filtra pompy w czystości pomoże zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, zmniejszy prawdopodobieństwo pleśni oraz zapewni prawidłowe spuszczanie wody z pralki.
Pralkowa profilaktyka
Uzupełnieniem każdego z przedstawionych sposobów czyszczenia urządzenia piorącego jest manualne doczyszczenie pralki. Należy przy pomocy mieszanki octu i sody oczyszczonej dokładnie wyszorować wszystkie pokryte osadem miejsca – filtr, uszczelki, podajnik na proszek i podajnik na płyn. Ważne, aby po tym zabiegu każdy z elementów pralki wytrzeć do sucha. Tak przeprowadzone czyszczenie pozostawia pralkę lśniącą i pachnącą.
Pralka ‒ zasady konserwacji
Istnieje kilka procedur konserwacyjnych, które należy wykonać po każdym praniu (lub podczas instalacji), aby pleśń, brud i nieprzyjemne zapachy nie gromadziły się w pralce. Rutynowa konserwacja zapewni utrzymanie urządzenia w czystości na długo.
- Wypoziomuj pralkę: woda i dodatki do prania nie spuszczają się prawidłowo, gdy pralka nie jest wypoziomowana, pozostawiając resztki płynów, które z czasem powodują nieprzyjemny zapach.
- Pierz optymalną ilość ubrań ‒ jeśli pralka jest zbyt pełna, w urządzeniu może pozostać nadmiar wilgoci. Jeśli nie jest wystarczająco napełniona, po praniu może pozostać detergent, który również może powodować nieprzyjemny zapach.
- Wietrz pralkę: pozostaw pokrywę lub drzwiczki pralki otwarte między cyklami, aby umożliwić jej wyschnięcie.
- Natychmiast wyjmuj pranie: wyjmij mokrą odzież, gdy tylko cykl prania się zakończy.
- Nie nadużywaj detergentu do prania: używaj zalecanej przez producenta ilości detergentu dla każdego wsadu, a następnie eksperymentuj z użyciem mniejszej ilości, aż znajdziesz minimalną ilość niezbędną do prania ubrań.
- Unikaj środka zmiękczającego tkaniny: Płynne środki zmiękczające tkaniny często pozostawiają po sobie resztki, które przyczyniają się do rozwoju pleśni. Aby ubrania pachniały świeżością, spróbuj użyć destylowanego białego octu zamiast płynu do płukania tkanin.
- Osusz pralkę po każdym użyciu: poświęć około minuty, aby wytrzeć szufladę na detergent, bęben, a zwłaszcza gumową uszczelkę wokół drzwi za pomocą czystej, suchej szmatki.
- https://www.realhomes.com/advice/how-to-clean-a-washing-machine; 2020-03-16;
- https://account.greenredeem.co.uk/greener-living/home---garden/5-little-known-ways-to-green-your-washing-machine; 2020-05-20;
Ocet jest ok, trzeba wyprać octem na 90 stopni na dłuższy program jeśli można to ustawić. UWAGA, niektóre pralki przed rozpoczęciem prania włączają na chwilę odpompowanie wody, więc dolanie octu przed włączeniem mija się z celem. Lepiej dolać octu przez szufladkę jak pralka zacznie sama pobierać wodę.
Według mnie to lepiej już kupić porządną pralkę z programem samoczyszczącym bęben, wystarczy przejrzeć rankingi, np. ten – https://www.prorankingi.pl/rankingi/agd/pralki/ – sporo pralek coś takiego ma i nie trzeba się męczyć z octem czy sodą
Moja pralka nie byla w jakims okropnym stanie ale zapach stechlizny i jakby piasku utrzymywal sie non stop. Probowalam octu(potem dwa kolejne prania musialam plukac powtornie unrania tak wszystko smierdzialo jakas kapusta…) ,potem pusty program na 90stopni, potem jakis specjalny detergent do czyszczenia pralek na 60stopni, potem domestos i do bebna i do szufladki na 60stopni, potem jeszcze sama soda oczyszczona zeby zabic zapach domestosa znow na 90 stopni, nic absolutnie nie pomoglo tak do konca.Siegnelam po instrukcje pralki,a tam mowa o “autoclean” program trwa 70 minut nie dodalam nic absolutnie do pralki,otworzylam po 70 minutach i nie czuc absolutnie nic-jak nowa pralka. Wiem,ze nie kazda pralka ma taki program ale chcialam tez podkreslic,ze mimo ze moja pralka nie byla cala czarna i zagrzybiala to nic za bardzo nie pomagalo na zapach…. aaa jeszcze filtr na dole tez czyscilam na samym poczatku-tez nic nie zmienilo
ZDECYDOWANIE ODRADZAM sodę oczyszczoną – spróbowałam tego sposobu i efektem jest brzydki osad na bębnie pralki, którego nie było wcześniej – bęben zrobił się matowy. I teraz pytanie: jak oczyścić pralkę z czyszczenia jej sodą?!?
Pytanie – dlaczego coś, co wcześniej lśniło, po „wyczyszczeniu” pokrywa się osadem? Czy to aby na pewno jest metoda czyszczenia, czy raczej zanieczyszczania?
Ten osad dalej jest, chociaż upłynęło półtora roku ciągłego używana tej pralki. Żadne przecieranie na to nie pomaga. Takie jest MOJE doświadczenie; nikt o tym wcześnie nie napisał, więc chciałam ostrzec, że tak może się wydarzyć.
A kierując się twoją logiką mogłabym napisać, że proszę nie polecać tej metody, bo co dla jednych nie jest problemem, dla kogoś innego może nim być. No przecież to bez sensu. Niech każdy czytający sam dla siebie to oceni.
Cytat- „ZDECYDOWANIE ODRADZAM sodę oczyszczoną – spróbowałam tego sposobu i efektem jest brzydki osad na bębnie pralki, którego nie było wcześniej – bęben zrobił się matowy. I teraz pytanie: jak oczyścić pralkę z czyszczenia jej sodą?!?”
Klaudia – Sobota, 5 Maj 2018, 8:56
Ty odradzasz, bo…bęben nie lśni jak od nowości, ale nie wszystkim zależy na bębnie jak po wyjściu z linii produkcyjnej, ale każdemu zależy, aby pralka była czysta i pranie nie śmierdziało.
To co dla Ciebie jest problemem(brak lśnienia bębna, no w końcu nie przyrządzasz w tym jedzenia, czyli nie musi być „estetycznie”), to dla innych błahostka, bo liczy się czystość pralki, co w rezultacie przenosi się na efekt prania.
A jak przeszkadza Tobie matowość bębna :O ,to po prostu przetrzyj go ściereczką, bez detergentów, lub papierem szarym(wedle starych metod wycierania szyb w oknach, aby smug nie było), ręcznikiem papierowym.
Mnie, za Chiny Ludowe by się nie chciało z tą błahostką „walczyć”.
Czy podczas prania z dodatkiem sody należy wyłączyć wirowanie czy ustawić na najniższe (400)?
Nie ma roznicy. Mozna zostawic wlaczone lub wylaczone
PANI REDAKTOR ZAPOMNIAŁA NAPISAĆ ILE SODY TRZEBA DAĆ DO DOZOWNIKA!!!!
ja uzywam naturalnego środka Isokor Cleaner swietnie radzi sobie z pleśnia, osadem w pralce
a znacie jakies dobre środki naturalne do czyszczenia? bez chemii?
Naturalne środki do czyszczenia pralki bywa, że są o wiele efektywniejsze od tych kupnych.
https://tipy.interia.pl/artykul_12369,jak-czyscic-pralke.html