Co to jest tofu?

Szukasz zdrowych zamienników dla mięsa? Znane głównie z kuchni Dalekiego Wschodu tofu zyskuje w Europie coraz większą popularność nie tylko wśród wegan i wegetarian, ale również wśród osób na tak zwanej diecie tradycyjnej. Czym jest jednak ten bogaty w białko roślinne produkt i jak można ciekawie wykorzystać go w kuchni? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, dzięki któremu odkryjesz zupełnie nowe smaki! Jeśli chcesz dowiedzieć się, co to jest tofu, ten artykuł jest dla Ciebie!Tofu to serek produkowany z mleka sojowego. Źródło: SpeedKingz/ShutterstockTofu to serek produkowany z mleka sojowego. Źródło: SpeedKingz/Shutterstock
  1. Z czego robi się tofu?
  2. Tofu nie tylko dla wegetarian
  3. Tofu na słodko? Oczywiście, że tak!
  4. Czego użyć zamiast tofu?
  5. Tofu - pytania i odpowiedzi

Z czego robi się tofu?


Najważniejszym składnikiem tego wegańskiego zamiennika mięsa jest soja, a właściwie mleko sojowe. Właśnie dlatego produkt ten bywa nazywany serkiem. Czym jest tofu i z czego się je robi? Podobnie, jak w wypadku tradycyjnego twarogu krowiego, powstaje ono poprzez podgrzewanie, a następnie zakwaszanie – na przykład sokiem z cytryny – napoju sojowego. Można łatwo zrobić go w domu, zarówno z mleka sojowego kupionego w sklepie, jak i wytworzonego samodzielnie z ziaren soi.

Jeszcze niedawno tofu było dostępne w Polsce niemal tylko w sklepach ze zdrową żywnością, co powodowało skojarzenie, że jest ono drogie. Obecnie można kupić je praktycznie w każdym popularnym dyskoncie spożywczym. Dodatkowo jest sprzedawane w różnych wariantach, na przykład naturalne, wędzone oraz z różnymi przyprawami.

Tofu nie tylko dla wegetarian


Wegetarianizm zyskuje sobie coraz większą popularność w Polsce, chociaż jeszcze nie tak dawno trudno było nam wyobrazić sobie obiad bez mięsa. Tymczasem bogate w białko roślinne zamienniki są kupowane w coraz większej ilości nie tylko przez wegetarian i wegan, ale również osoby, które chcą skosztować czegoś nowego. Jednym z najlepiej sprzedających się produktów pochodzenia roślinnego jest tofu. Co to takiego?

"Twaróg" sojowy pochodzi z kuchni Dalekiego Wschodu, gdzie jest wykorzystywany nie tylko jako zamiennik produktów odzwierzęcych,. W wielu potrawach pełni rolę wkładu białkowego. Z powodu swojego neutralnego smaku równie dobrze sprawdzi się jako zastępstwo dla kawałków kurczaka, jak i mięsa mielonego. Wszystko zależy od przypraw. W Japonii często używa się sosu sojowego, który nadaje produktowi nieco mięsny, słony smak. Aby go podkreślić, warto użyć także papryki wędzonej, bulionu, a także mieszanek przypraw do mięsa.

Tofu na słodko? Oczywiście, że tak!


Chociaż wegański twaróg sojowy kojarzy nam się głównie z zastępstwem dla mięsa, nie jest to jedyne zastosowanie tego produktu. Z powodzeniem można użyć go także jako zamiennik:
  • jajek w tak zwanej tofucznicy, czyli wegańskim odpowiedniku jajecznicy. Rozdrobnione tofu z przyprawami, podsmażone na oliwie z czosnkiem i cebulką to świetny pomysł na zdrowe i pożywne śniadanie;
  • twarogu w ciastach i innych deserach. Ponieważ produkt ten ma podobną do białego sera strukturę, można śmiało użyć go do niemal każdego sernika i stworzyć w ten sposób równie pyszny, wegański odpowiednik;
  • sera paneer w tradycyjnych potrawach indyjskich, takich jak na przykład butter masala czy shahi. W takim wypadku najlepiej wykorzystać naturalne tofu o najbardziej neutralnym smaku.

Jak jeszcze można skorzystać z tego wyjątkowo wszechstronnego produktu? Warto próbować nowych sposobów i eksperymentować ze smakami. Twaróg można marynować, na przykład w sosie sojowym z przyprawami i sokiem z cytryny, ale również podgrzewać w towarzystwie czosnku i wędzonej papryki, panierować i smażyć w tempurze, a nawet zapiekać.

Czego użyć zamiast tofu?


Chociaż produkty sojowe są bardzo zdrowe i stanowią bogate źródło białka, warto pamiętać, że soja może być silnym alergenem. Oprócz tego dla niektórych ludzi, którzy wyczuwają jej specyficzny, lekko kwaskowy posmak, jest ona zwyczajnie niesmaczna. A więc co zamiast tofu? Obecnie na rynku dostępne są zamienniki mięsa, których skład opiera się na innych roślinach strączkowych, takich jak groch, czy fasola. To świetna alternatywa dla osób, które są uczulone lub nie lubią smaku soi. Popularnym zamiennikiem jest również seitan, który strukturą bardzo przypomina mięso, jest jednak znacznie uboższy w składniki odżywcze. Dla tych, którzy uważają tofu za zbyt neutralne w smaku, ciekawą alternatywą może być również tempeh, czyli twardy "ser" ze sfermentowanych ziaren soi.

Tofu - pytania i odpowiedzi


1. Co to jest tofu?

Jest to podobny do odzwierzęcego twarogu produkt wytworzony z niepasteryzowanego napoju sojowego.

2. Do jakich potraw można użyć tofu?

W wielu potrawach tofu pełni rolę zamiennika mięsa lub sera. Może być traktowane po prostu jako wkładka białkowa do wielu dań, zarówno kuchni europejskiej, jak i azjatyckiej.

3. Jak smakuje tofu?

Chociaż samo w sobie tofu jest bardzo neutralne w smaku, można kupić je w wielu wariantach, na przykład wędzone lub z ziołami czy dodatkami, takimi jak papryka, suszone pomidory czy oliwki. Produkt ten bardzo dobrze przyjmuje przyprawy, można więc go samodzielnie zamarynować.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

1. Alina Petre, MS, RD (NL); “What Is Tofu, and Is It Healthy?”; data dostępu: 2023-01-10
2. Jessica Migala; “All About Tofu: Nutrition Facts, Health Benefits, and How to Use It”; data dostępu: 2023-01-10

Ocena (5.0) Oceń: