Groszek zielony warzywo - właściwości, witaminy i wartości odżywcze groszku zielonego

Fot. Ruth Hartnup [CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. Ruth Hartnup [CC BY 2.0 ], Flickr.com

Groszek zielony jest jedyną rośliną strączkową, której nasiona można spożywać także na surowo. Najsmaczniejsze jest młode warzywo, wyjęte prosto z łupiny albo gotowany, w towarzystwie marchewki. Walory smakowe powodują, że jedzenie groszku zielonego to czysta przyjemność. Na szczęście dobroczynne działanie składników w nim zawartych sprawia, że nie jest to „grzeszna” przyjemność.


Groszkiem zielonym nazywamy niedojrzałe nasiona grochu zwyczajnego (Pisum sativum L.), należącego do rodziny bobowatych. Uprawia się go tak, by za pomocą czepnych wąsów mógł wspinać się po podporach. Spożywa się same nasiona. W Polsce groch zwyczajny spotyka się jako antropofit dziko rosnący albo w formie rośliny uprawnej.

Przybysz z Tybetu, ulubieniec Króla Słońce

Zielone kuleczki rosną dziko w południowo-zachodniej Azji i mają historię, którą szacuje się na 10 tysięcy lat. Zalety groszku zielonego najwcześniej odkryli Chińczycy i mieszkańcy Indii. Do Europy trafił w już średniowieczu, jednak dopiero na przełomie XVI i XVII stulecia stał się popularnym dodatkiem do wielu dań, gdy jeszcze nie znano ziemniaków. Swoją renomę groszek zielony zawdzięcza Ludwikowi XIV, który przepadał za tym warzywem. Znane francuskie powiedzenie z tamtej epoki brzmi: „Kto ma dość grochu i chleba, słoniny i wina oraz 5 sous w kieszeni, ten może mówić, że mu się świetnie powodzi”.

Na początku wieku XX niebywale popularny stał się groszek konserwowy, jednak proces pasteryzacji pozbawiał warzywo intensywnej zielonej barwy. Lepszym sposobem na przedłużenie jego świeżości stały się wszechobecne w późniejszej epoce mrożonki. Dzisiaj doceniamy zalety spożywania świeżego zielonego groszku.

Naturalna antykoncepcja

W medycynie ludowej można znaleźć informacje o rzekomym działaniu antykoncepcyjnym groszku zielonego. Co ciekawe - badania naukowe potwierdzają tę właściwość. Eksperyment przeprowadzony w 1935 roku przez indyjskiego doktora Sanyala wykazał, że szczurze samice i samce karmione grochem stały się bezpłodne. Ustalono, że składnik, który odpowiada za działanie antykoncepcyjne to m-ksylohydrochinon. Na bazie tego związku wytworzono w późniejszym czasie preparat, który spowodował spadek częstości ciąż do 60 proc.. Potencjału groszku zielonego w tym zakresie nie wykorzystano jednak w pełni, ponieważ szybko weszła na rynek pigułka hormonalna.


Groch zwyczajny (fot. z prawej By Przykuta (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons) fot. z lewej (Bmdavll at the English language Wikipedia [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons)
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy