Dzień Morza Bałtyckiego. Jak chronić polskiego wybrzeże Bałtyku?
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Błękitny Patrol świętuje Dzień Morza Bałtyckiego

Błękitny Patrol świętuje Dzień Morza Bałtyckiego

Błękitny Patrol podczas wypuszczania fok © WWF Polska / Danuta i Ryszard Felkner
Błękitny Patrol podczas wypuszczania fok © WWF Polska / Danuta i Ryszard Felkner

W sobotę 22 marca obchodzimy Dzień Morza Bałtyckiego. Z tej okazji 200 wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF, wyruszy na patrol całego polskiego wybrzeża. Będą szukać rzadkich gatunków morskich ssaków i ptaków, które występują na polskim wybrzeżu.

− W ramach naszego patrolu jego uczestnicy sporządzą raporty z przeprowadzonych obserwacji, a także przygotują specjalną fotodokumentację – tłumaczy Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – Dzięki temu utrwalimy obraz polskiego brzegu od Świnoujścia po Piaski, o tej samej porze dnia. Mamy też nadzieję, że w czasie tegorocznego patrolu uda się nam zaobserwować bałtyckie ssaki i rzadkie gatunki ptaków, który występują na polskim wybrzeżu.

Wolontariusze z Błękitnego Patrolu WWF przypomną w ten sposób, że powinniśmy zwracać większą uwagę na Bałtyk, który jest jednym z najmniejszych mórz świata. Bez względu na to, czy mieszkamy w Krakowie, czy w Helu, wszyscy odpowiadamy za jego stan. Ponad 99 procent mieszkańców Polski żyje w zlewni Bałtyku i ma wpływ na to, co z nim się dzieje.

− Po raz pierwszy kilkunastu wolontariuszy odbędzie swój patrol na morzu – dodaje Pietrasik. – Wspólnie z ekspertem zajmującym się badaniem ptaków, doktorem Szymonem Bzomą, wypłyną na specjalny rejs, na którym będą mieli okazje obserwować migrujące obecnie ptaki.

Błękitny Patrol WWF liczy obecnie ponad 200 osób, które prowadzą regularne obserwacje polskiego wybrzeża, zbierając dane na temat obecności fok, morświnów oraz pięciu gatunków ptaków. Zbierane przez nich informacje posłużą lepszej ochronie Bałtyku i związanych z tym morzem zwierząt, szczególnie ssaków morskich. Patrolowicze są też przygotowani do udzielenia pierwszej pomocy fokom i morświnom, jeżeli zaistnieje taka potrzeba. Każdy, kto zaobserwuje fokę lub morświna na brzegu, powinien niezwłocznie zadzwonić do Błękitnego Patrolu WWF 795 536 009.

WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl.

4.5/5 - (17 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!