Bocian czarny pod specjalną ochroną
Bocian czarny należy do ptaków nielicznych, a nawet rzadkich. Liczebność bociana czarnego w Polsce szacowana jest na 1400-1600 par lęgowych. W Lubuskiem, gdzie gnieździ się 60 par tych okazałych ptaków wytyczono ok. 50 stref ochronnych wokół gniazd.
Bocian czarny jest objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Wyjątkową ochroną otoczone są także jego siedliska. Jak wygląda ta ochrona? Wokół bocianich gniazd tworzy się specjalne strefy ochronne, o promieniu do 200 i 500 m, w których występują zakazy − m.in. zakaz przebywania ludzi w takiej strefie, wycinania drzew i krzewów czy też zmian stosunków wodnych.
„Wszystko po to, aby zapewnić tym ptakom, spokój i bezpieczeństwo podczas wysiadywania i wychowywania młodych. Obecnie w województwie lubuskim, utworzono prawie 50 stref ochronnych dla ochrony i zachowania siedlisk lęgowych bociana czarnego. Ptaki te właśnie odchowują młode”.
Hajstra – bo tak nazywa się również bociana czarnego − wzrostem przypomina białego krewniaka, jest jednak lżejsza, waży do 3 kg, rozpiętość skrzydeł sięga 190 cm. Ciconia nigra jest czarny z zielonkawym i purpurowym połyskiem, ale ma biały brzuch i spód ogona. Jego dziób i nogi są czerwone. Bocian czarny jest gatunkiem wędrownym, który przylatuje do nas w drugiej połowie marca.
Bocian czarny – nazywany też hajstrą – jest bliskim krewnym bociana białego. Podobnie jak on należy do rodziny bocianowatych Ciconiidae i rzędu brodzących Ciconiiformes. Jest gatunkiem wędrownym, który do Polski przylatuje najczęściej już w drugiej połowie marca.
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp.;



