Czy Twoje koty dobrze się bawią czy walczą? | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Czy Twoje koty dobrze się bawią czy walczą? Oto kilka sposobów, aby to rozpoznać

Czy Twoje koty dobrze się bawią czy walczą? Oto kilka sposobów, aby to rozpoznać

Okazuje się, że pewne zachowania kotów domowych mogą być wyraźnymi oznakami tego, że interakcja jest przyjazna, agresywna lub coś pomiędzy, podają naukowcy w Scientific Reports.

Fot. Nils Jacobi/Shutterstock

Fot. Nils Jacobi/Shutterstock

„To pytanie często słyszymy od opiekunów kotów” – mówi ekspert ds. zachowania kotów Mikel Delgado z Feline Minds. „Byłem więc podekscytowany, widząc, że badacze zajmują się tym tematem”.

Naukowcy badali relacje społeczne kotów – zarówno z innymi kotami, jak i ludźmi – ale stwierdzenie, czy dwa koty bawią się, czy walczą, może być trudne – mówi weterynarz i badaczka zachowań kotów Noema Gajdoš-Kmecová z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Farmacji w Koszycach (Słowacja).

Czasami właściciele kotów nie zauważają oznak napiętego związku, ponieważ myślą, że ich zwierzęta tylko się bawią, co może prowadzić do stresu i chorób u zwierząt – mówi. Innym razem właściciele przywracają swoje koty do domu po błędnym założeniu, że ich zwierzęta walczą.

Aby ocenić i sklasyfikować interakcje, Gajdoš-Kmecová i współpracownicy obejrzeli około 100 filmów przedstawiających koty współdziałające w parach. Po obejrzeniu około jednej trzeciej filmów Gajdoš-Kmecová zidentyfikowała sześć typów zachowań, w tym zapasy i pozostawanie w bezruchu. Następnie obejrzała wszystkie filmy i zauważyła, jak często każdy kot wykazywał jedno z określonych zachowań i jak długo. Przeprowadzając analizy statystyczne zachowań, wskazała trzy typy interakcji między parami kotów: zabawowe, agresywne i pośrednie.

Aby potwierdzić wynik, pozostali członkowie zespołu również obejrzeli filmy i sklasyfikowali każdą interakcję między kotami.

Pojawiły się pewne wyraźne powiązania. Na przykład ciche zapasy sugerowały czas na zabawę, podczas gdy pogoń i wokalizacje, takie jak warczenie, syczenie lub bulgotanie, sugerowały agresywne spotkania. Interakcje pośrednie zawierały elementy zarówno zabawowych, jak i agresywnych spotkań, ale w szczególności obejmowały długotrwałą aktywność jednego kota wobec drugiego, taką jak rzucanie się na innego kota lub pielęgnowanie go. Te spotkania pośrednie mogą sugerować, że jeden kot chce się bawić dalej, a drugi nie, przy czym bardziej zabawny kot delikatnie szturcha, aby sprawdzić, czy jego partner chce kontynuować zabawę – twierdzą autorzy.

Praca zapewnia wstępny wgląd w interakcje kotów, mówi Gajdoš-Kmecová, ale to dopiero początek. W przyszłości planuje badać bardziej subtelne zachowania, takie jak drganie uszu i machanie ogonem.

 

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. Are your cats having fun or fighting? Here are some ways to tell; https://www.sciencenews.org/article/cats-play-fighting-aggression-tell; data dostępu: 28-12-2023;
4.6/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments