Jak uratować populację trzmieli ogrodowych?
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki i zagadki przyrodnicze Jak uratować populację sympatycznych trzmieli?

Jak uratować populację sympatycznych trzmieli?

Jak uratować populację zagrożonych wyginięciem trzmieli? Zdaniem naukowców z brytyjskiego Plymouth University rozwiązaniem może być zwiększenie różnorodności roślin w ogrodach. O swoich wynikach poinformowali na łamach czasopisma „Annals of Botany”

Trzmiel ogrodowy (Bombus hortorum)By Rasbak (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Trzmiel ogrodowy (Bombus hortorum)By Rasbak (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Miejskie ogrody mają ogromny potencjał jeżeli chodzi o utrzymanie różnorodności biologicznej – przekonują brytyjscy ekolodzy. W jaki sposób? Zdaniem dr Micka Hanleya z Plymouth University obecność różnych gatunków roślin kwitnących odpowiada potrzebom żywieniowym różnych zapylaczy. 

Naukowcy uważają, że jeżeli chodzi o poszukiwanie pokarmu, to większość gatunków trzmieli nie wybrzydza i karmi się tym, co obecnie kwitnie w ogrodzie. Ekolodzy zwracają uwagę, że są też takie gatunki tych owadów, które wolą rodzime rośliny z Europy. Dlatego tak ważne jest, by zachować różnorodność roślin w ogrodach.

„Oprócz uprawiania lokalnych roślin, takich jak naparstnice, ogrodnicy mogą pomóc owadom zapylającym, wydzielając mały obszar np. z rodzimymi jeżynami, wyką, jasnotą czy koniczyną. (…) kombinacja roślin ogrodowych z całego świata pomoże zachować populacje trzmieli dla przyszłych pokoleń” powiedział w komunikacie prasowym dr Mick Hanley. 

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. Czasopisma Annals of Botany;
4.7/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments