Kobiety śpią lepiej obok psów niż ludzi
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Kobiety śpią lepiej obok psów niż ludzi

Kobiety śpią lepiej obok psów niż ludzi

Jeśli chcesz się wyspać zaproś psa do swojego łóżka. Może to zabrzmieć ekstremalnie, ale nowe badania wskazują, że zwierzęta są lepszymi towarzyszami dla kobiet w łóżku, niż mężczyźni.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Naukowcy z Canisius College odkryli, że psy są najlepszym przyjacielem kobiet, jeśli chodzi o odpoczynek. Badanie, które swoim zasięgiem objęło 962 kobiet w USA, przeanalizowało ich sypialniane nawyki, szczególnie jeżeli chodzi obecność zwierząt w łóżku. Analiza wykazała, że 55 procent kobiet dzieli łóżko z psem (co najmniej jednym), a 31 procent śpi z kotem.

„W porównaniu z partnerami psy, które spały razem z kobietami w łóżku, były postrzegane jako mniej zakłócające sen i kojarzone były z silniejszym poczuciem komfortu i bezpieczeństwa” – napisali naukowcy. „Dane z ankiety wykazały, że koty i ludzie w równym stopniu zakłócają sen kobiet.

Innymi słowy, psy są najlepsze, a koty najgorsze – jeżeli chodzi o ilość i jakość snu.

Kobiety, które spały z psami, również wcześniej chodziły spać i wcześniej wstawały niż kobiety, które spały z kotami.

„Opieka nad psem i związane z nim obowiązki mogą powodować, że jednostki będą przestrzegać bardziej rygorystycznej rutyny” – kontynuowali naukowcy. „Przestrzeganie harmonogramu snu może być korzystne dla właścicieli psów”.

Nie po raz pierwszy badania udokumentowały kojące działanie czworonożnych przyjaciół na nasz sen. Analiza z 2017 r. opublikowana w Mayo Clinic Proceedings wykazała, że niektórzy ludzie spali lepiej, gdy w sypialni spały również ich psy.

„Większość ludzi uważa, że posiadanie zwierząt domowych w sypialni zakłóca jakość snu” – powiedziała ScienceDaily autorka badań Lois Krahn, specjalista medycyny snu. „Okazało się, że ludzie czują się komfortowo i bezpiecznie podczas snu ze swoimi zwierzętami”.

Niezależnie od tego, czy Twój czworonożny przyjaciel śpi pod kołdrą, czy na własnym leżaku, jedno jest pewne: relacja pomiędzy ludźmi i innymi zwierzętami, ma niebagatelny wpływ na zdrowie, jak i samopoczucie obu stron.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. https://www.simplemost.com/study-finds-women-sleep-better-next-to-dogs-than-humans/; 2020-06-01;
4.7/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Prawdziwe. Choć raz eksperci się nie mylą.

Masakra co sie dzieje z tym światem pies w sypialni pod kołdrą???

Proszę zauważyć, że spanie z psem w jednym łóżku to raczej dziedzictwo niż nowy trend. Kiedyś ubożsi mieszkali z cała chudobą w jednej izbie a panów arystokratów charty zalegały gdzie popadło w łożu również. Tak więc, ze świtem to się porobiło, że zrobili się niektórzy tacy „bułka przez bibułkę”

Śpię ze swoim psem od lat i nie narzekam.

Najważniejsze żeby spać na dobrym materacu, godne polecenia można znaleźć na https://materace-viscotherapy.pl/