Niedźwiedź to nie maskotka do przytulania
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Niedźwiedź nie jest pluszowym misiem do przytulania

Niedźwiedź nie jest pluszowym misiem do przytulania

Niedźwiedź brunatny nie jest pluszowym misiem do przytulania – przypomina Paweł Średziński z WWF Polska. Niestety część osób przebywających na górskich szlakach zdaje się o tym nie pamiętać. Kiedy widzą niedźwiedzia, próbują podejść bliżej, zrobić mu zdjęcie, schodzą z wytyczonych tras, pozostawiają resztki jedzenia, które prowadzą potem do powstania sytuacji konfliktowych. To my, ludzie, prowokujemy niedźwiedzie do ataku, jesteśmy sprawcami problemów, z którymi muszą się borykać te największe polskie drapieżniki.

Niedźwiedź jest drapieżnikiem, a nie słodkim misiem i trzeba go traktować z należytym szacunkiemBy Carl Chapman from Phoenix, usa (Driving To Alaska) [CC-BY-2.0], via Wikimedia Commons

Niedźwiedź jest drapieżnikiem, a nie słodkim misiem i trzeba go traktować z należytym szacunkiemBy Carl Chapman from Phoenix, usa (Driving To Alaska) [CC-BY-2.0], via Wikimedia Commons

Rusza kolejna edycja akcji „Nie mów do mnie misiu”, prowadzonej przez WWF Polska we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Tatry są jedną z dwóch głównych ostoi niedźwiedzia brunatnego w Polsce. Z powodu dużego natężenia ruchu turystycznego i niewielkiego obszaru tych gór turyści powinni zachować szczególną rozwagę podczas górskich wędrówek. Tatrzański Park Narodowy ma wiele doświadczeń związanych z przeciwdziałaniem sytuacjom konfliktowym. Cały czas jednak istnieje ryzyko nieodpowiedzialnego zachowania ludzi, które może prowadzić do tragicznych zdarzeń.

Tak stało się w przypadku niedźwiadka zabitego w Dolinie Chochołowskiej – dodaje Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego. − Sprowokowane przez ludzi zwierzę zginęło z ich rąk. Wcześniej w Parku musieliśmy sobie poradzić z niedźwiedzicą Magdą. Ta samica, „zdemoralizowana” przez dokarmiających ją turystów, nie mogła już żyć w naturze i trafiła do wrocławskiego ZOO, gdzie zginęła. Dlatego tak ważna jest edukacja Polaków.

W poprzednich edycjach akcji WWF Polska rozdawał specjalne ulotki i pocztówki, które wyjaśniały, jak powinniśmy zachować się na szlaku. Trafiły one do schronisk i górskich parków narodowych w polskiej części Karpat. W tegorocznej edycji do akcji włączyło się dziewięcioro znanych osób. Wśród nich jest aktor Michał Żebrowski.

Akcja WWF „Nie mów do mnie misiu” wydaje się szczególnie ważna przed takimi okresami w roku, jak długi weekend czerwcowy czy wakacje, gdy górskimi szlakami wędruje mnóstwo turystów – mówi Michał Żebrowski, ambasador akcji WWF „Nie mów do mnie misiu”. − Będąc w górach, często zapominamy, że znajdujemy się w domu największego polskiego drapieżnika – niedźwiedzia. Od tego, jak się zachowamy na szlaku, zależy nasze bezpieczeństwo oraz los tych wspaniałych zwierząt.

W Polsce żyje około 100 niedźwiedzi. Dwiema najważniejszymi ostojami tego gatunku są Bieszczady i Tatry. Oprócz akcji edukacyjnej WWF prowadzi inne działania zapobiegające powstawaniu sytuacji konfliktowych z niedźwiedziami. Wśród nich jest ustawianie specjalnych koszy na śmieci, które uniemożliwiają niedźwiedziom dostęp do ich zawartości, a także rozdawanie specjalnych elektrycznych pastuchów właścicielom pasiek zlokalizowanych w rejonie występowania tych drapieżników.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. WWF Polska;
4.6/5 - (19 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments