Wtorek 19.03.2019

Martwy wieloryb miał 40 kg plastikowych śmieci w żołądku

Czterdzieści kilogramów różnorodnych plastikowych śmieci znaleziono w żołądku martwego wala Cuviera, który w piątek został wyrzucony przez ocean w filipińskiej prowincji Compostela Valley.W żołądku młodego wala znaleziono ponad 40 kg plastikowych odpadów. Fot. D\' Bone Collector Museum Inc.W żołądku młodego wala znaleziono ponad 40 kg plastikowych odpadów. Fot. D' Bone Collector Museum Inc.

W sobotę, 16 marca br., kuratorzy w muzeum historii naturalnej w Davao City na Filipinach otrzymali telefon od lokalnej agencji morskiej: Ocean wyrzucił na brzeg wynędzniałego wieloryba, który wymiotuje krwią. Zaraz po telefonie zwierzę zmarło.
Kiedy Darrell Blatchley, ekspert od ssaków morskich i kurator w D'Bone Collector Museum Inc. w Davao City, przetransportował wieloryba do laboratorium, by wykonać sekcję, znalazł coś szokującego: ponad 40 kilogramów plastikowych odpadów zostało zakleszczonych w jego brzuchu.

„Plastik dosłownie wylewał się z brzucha. Wyciągnęliśmy pierwszą torbę, potem drugą. Potem trafiliśmy na 16 worków z ryżem - na plastikowe torebki i torebki z przekąskami i duże sploty nylonowych lin…” ‒ powiedział Darrell Blatchley.

Plastikowe śmieci były tak gęsto upakowane w żołądku martwego wieloryba, że brzuch był twardy i wyglądał jak piłka baseballowa, tylko wielokrotnie większa. Część z odpadów była w żołądku tak długo, że zaczęła się zwapniać.

Młody samiec wala Cuviera prawdopodobnie zmarł z głodu i odwodnienia spowodowanego plastikiem wypełniającym jego brzuch. Wieloryby pobierają wodę z pożywienia, które połykają. Sekcja zwłok wykazała, że zwierzę nie jadło przez wiele dni. Jego ciało niszczyło się od środka: kwas żołądkowy, niezdolny do rozbicia plastikowych odpadów, wypalił dziury w jelitach i w wyściółce żołądka.

Wraz z rosnącym rosnącym zanieczyszczeniem środowiska tworzywami sztucznymi, coraz więcej delfinów, wielorybów, ptaków i ryb ginie w wyniku spożycia plastiku. UNESCO szacuje, że każdego roku 100 000 ssaków morskich umiera z tego powodu.

Przyczyna śmierci jest różna. Czasami, tak jak w tym przypadku młodego wala, plastik zapycha żołądek i i zwierzę umiera z głodu, innym razem ostre krawędzie wbijają się w ich narządy wewnętrzne.
W żołądku młodego wala znaleziono ponad 40 kg plastikowych odpadów. Fot. D' Bone Collector Museum Inc.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/2019/mar/18/dead-whale-washed-up-in-philippines-had-40kg-of-plastic-bags-in-its-stomach”; data dostępu: 2019-03-19
Ocena (5.0) Oceń: