Hałas drogowy zmienia zachowania ptaków | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Świat Hałas drogowy zmienia zachowania ptaków

Hałas drogowy zmienia zachowania ptaków

Naukowcy odkryli, że hałaśliwe, ruchliwe drogi mogą wpływać na zachowanie ptaków. W jaki sposób? Hałas uliczny osłabia zdolności zwierząt do przetrwania w miejskim środowisku.

Zeberki, fot. shutterstock

Zeberki, fot. shutterstock

Badanie opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B wykazało, że hałas uliczny zmniejsza zdolność zeberek do nabywania nowych umiejętności motorycznych, zapamiętywania lokalizacji obiektów, kontrolowania impulsów i uczenia się przez obserwację innych ptaków.

Zespół twierdzi, że odkrycia mogą mieć znaczenie dla różnych gatunków ptaków. Profesor Christopher Templeton z Pacific University w Oregonie w USA kierował badaniem, które przeprowadził w laboratorium behawioralnym z zeberkami zwyczajnymi. Badacze postawili ptakom zadania zarówno w cichym otoczeniu, jak i podczas odtwarzania ruchu drogowego. „Sam hałas przejeżdżającego samochodu wystarczy, aby naprawdę wpłynąć na ich osiągi” – wyjaśnił prof. Templeton. Zadania miały naśladować rozwiązywanie problemów i żerowanie (znajdowanie i zbieranie pożywienia) na wolności. Jedno polegało na wydobywaniu pożywienia spod przypominających liście „pokrywek”, które ptaki musiały odwrócić, aby odsłonić nagrodę. W innym teście ptaki musiały znaleźć drogę do cylindra, w którym znajdował się kawałek jedzenia. „Zeberki prawie dwa razy częściej wykonują zadanie poprawnie, jeśli nie słyszą hałasu ulicznego” ‒ wyjaśnia prof. Templeton. „Myślę, że te wyniki będą miały szerokie zastosowanie do innych gatunków” ‒ kontynuował.  

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że hałas wytwarzany przez człowieka ma szereg negatywnych skutków dla dzikiej przyrody. Jedno z badań wykazało, że ptaki faktycznie inaczej śpiewały podczas lockdownu. Nawet w głębokim oceanie hałas sonaru, badań sejsmicznych i transportu wodnego może zakłócać komunikację między zwierzętami. W innym badaniu opublikowanym w tym tygodniu naukowcy wykazali wpływ hałasu ulicznego na świerszczedźwięk pojazdów drogowych osłabia zdolność owadów do rozróżniania potencjalnych partnerów na podstawie ich zalotów. Dr Adam Bent, zoolog z University of Cambridge, powiedział BBC News: „Powoduje to ogromne zakłócenia w systemach doboru par, które istnieją od setek tysięcy lat. „To wpływa na to, jak gatunek będzie ewoluował, rozwijał się i dostosowywał w czasie.

 Dr Sophie Mowles z Anglia Ruskin University w Cambridgeshire dodała, że ludzie „nieustannie zmieniają charakterystykę środowiska, w tym poprzez wytwarzanie hałasu antropogenicznego”. Naukowcy twierdzą, że ochrona środowiska naturalnego przed tym hałasem będzie wyzwaniem. „To dość smutne” – powiedział prof. Templeton. „Naprawdę, bardzo trudno jest znaleźć całkowicie ciche otoczenie, w którym nie ma hałasu. „Ale możemy zmienić nawierzchnię drogi, pomyśleć o przeprojektowaniu opon pojazdów. Myślę, że istnieje wiele możliwości, aby spróbować zmniejszyć hałas – po prostu musimy być sprytni z naszą inżynierią”.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://www.bbc.com/news/science-environment-55910424; 2021-02-05;
4.8/5 - (10 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!