Medycyna chińska obędzie się bez łusek łuskowców
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Medycyna chińska obędzie się bez łusek łuskowców

Medycyna chińska obędzie się bez łusek łuskowców

Łuski łuskowca zostały usunięte z oficjalnej listy składników zatwierdzonych do stosowania w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jest to krok milowy w ochronie dzikiej przyrody, bowiem łuski tych zwierząt od dawna były sprzedawane w aptekach w Chinach jako składnik leków na wszystko, od problemów z laktacją po zapalenie stawów.

Sproszkowane łuski łuskowca wykorzystuje tradycyjna medycyna chińska i wietnamska, fot. shutterstock

Sproszkowane łuski łuskowca wykorzystuje tradycyjna medycyna chińska i wietnamska, fot. shutterstock

Pangoliny są owadożernymi zwierzętami wielkości kota domowego, które w Azji są bardzo cenione za mięso i łuski. Tylko w ubiegłym roku władze skonfiskowały ponad 130 ton produktów związanych z łuskowcami.

Chociaż łuski tych zwierząt są wykonane z keratyny ‒ tego samego materiału, który występuje w ludzkich paznokciach i w rogu nosorożca – w tradycyjnej medycynie chińskiej panuje przekonanie, że poprawiają krążenie krwi i zmniejszają stany zapalne.

Właśnie to przekonanie o leczniczych właściwościach łusek pchnęło gatunki łuskowców – zamieszkujących Azję i Afrykę ‒ na skraj wyginięcia.

Decyzja o usunięciu łuskowców z oficjalnej listy Chińskiej Farmakopei zapadła zaledwie kilka dni po tym, jak Chińskie Państwowe Biuro ds. Leśnictwa i Użytków Zielonych ogłosiło, że status ochrony łuskowca chińskiego zostanie z klasy drugiej do klasy pierwszej, co stawia go na równi z ochroną pand i tygrysów.
 
Katheryn Wise z grupy ds. Kampanii na rzecz dobrostanu zwierząt, World Animal Protection, powiedziała, że to „wspaniała wiadomość”, że Chiny podniosły poziom łuskowców do najwyższego poziomu ochrony i usunęły je z Farmakopei Chińskiej.

Wezwała do objęcia nią wszystkich dzikich zwierząt, które „podobnie jak pangoliny, są często umieszczane w ciasnych klatkach, tworząc śmiertelne siedlisko chorób”.

Pangoliny pokryte są warstwą łusek, które mają chronić je przed drapieżnikami. Łuski są bardzo pożądane przez praktyków tradycyjnej medycyny chińskiej, a mięso łuskowców jest postrzegane jako przysmak.

W Azji i Afryce występuje osiem gatunków łuskowców. Trzy gatunki ‒ chiński łuskowiec, łuskowiec filipiński i łuskowiec Sunda ‒ są wymienione przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako krytycznie zagrożone. Pozostałe pięć gatunków, w tym łuskowiec indyjski, wymieniono jako wrażliwe lub zagrożone.

Pangoliny są w centrum uwagi, ponieważ stwierdzono, że mogą być nosicielami szczepów koronawirusów podobnych do Covid-19. Naukowcy badają, czy przemycane pangoliny mogły odgrywać rolę w przenoszeniu wirusa ze zwierząt na ludzi.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://www.theguardian.com/environment/2020/jun/09/china-protect-pangolins-removing-scales-medicine-list-aoe; 2020-06-10;
4.7/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments