Myszy jak dinozaury
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Myszy jak dinozaury

Myszy jak dinozaury

Mysz zaroślowa żywi się paprociami – podobnie jak dinozaury z rzędu zauropodów żyjące miliony lat temu. Jak informuje „Mammalian Biology” większość współczesnych zwierząt unika spożywania paproci z powodu ich trujących właściwości.

mysz zaroślowa

mysz zaroślowa (GNU)
Zespół biologów z Uniwersytetu w Coimbrze (Portugalia) podczas badań w Hiszpanii zainteresował się śladami ugryzień, jakie regularnie pojawiały się na endemicznych paprociach z gatunku Culcita macrocarpa. Ponieważ ich sprawca by bardzo dyskretny naukowcom pozostała analiza odchodów znalezionych pod roślinami. Okazało się, że tajemniczym ssakiem jest mysz zaroślowa (Apodemus sylvaticus), która odżywia się zarodnikami paproci od grudnia do lutego. W tym okresie trudno o bardziej kaloryczny, bogaty w białka i tłuszcze pokarm.

Z powodu trujących właściwości paproci, współcześnie rośliny te są spożywane przez nieliczne zwierzęta. Gustują w nich jedynie niektóre gatunki ślimaków i owadów oraz nieliczne kręgowce. Wśród tych ostatnich zarodniki paproci są zjadane jedynie przez gile azorskie oraz pewien gatunek nietoperza. Co ciekawe paprocie były ulubionym pokarmem wielu roślinożernych dinozaurów, w tym diplodoków, należących do największych zwierząt lądowych.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. „Mammalian Biology”;
4.6/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments