Myszarka zaroślowa - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Gryzonie Myszowate Apodemus Myszarka zaroślowa
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Myszarka zaroślowa (Apodemus sylvaticus)

Nazywana/y także: mysz zaroślowa
Myszarka zaroślowa
Spis treści

Wygląd

Myszarka zaroślowa ma uszy i oczy stosunkowo duże. Pysk wyposażony jest we włosy czuciowe. Ogon długi (zwykle krótszy od długości ciała) i cienki. Grzbiet żółto lub rudobrunatny. Brzuch białawy. Na piersi występuje niewyraźna żółta plama bądź jej brak. Linia między żółtobrunatną barwą boków ciała i jaśniejszą strona brzuszną jest niewyraźna. Gatunkiem podobnym jest myszarka leśna (Apodemus flavicollis).

Występowanie

Myszarka zaroślowa zamieszkuje Europę południową, zachodnią i centralną, Wyspy Brytyjskie i Islandię oraz północno-zachodnie skraje Afryki. W kontynentalnej Europie jej zasięg najdalej na północ sięga południowej Skandynawii, na wschodzie dochodzi do wschodniej Ukrainy, Białorusi i Litwy.

Tryb życia

Myszarka zaroślowa bardzo dobrze przystosowuje się do różnorodnych siedlisk. Spotykana jest w niemal wszystkich typach lasów, na skrajach lasów, polanach leśnych, wrzosowiskach, suchych stepach, wilgotnych łąkach, śródpolnych zadrzewieniach i zakrzewieniach. Zamieszkuje również antropogeniczne środowisko pól uprawnych, pastwisk, ogrodów, parków, sadów i nieużytków. Czasem spotykana w domach. Aktywna jest przez cały rok, nie zapada w sen zimowy. Prowadzi nocny tryb życia (ze szczytem aktywności o zmierzchu i świcie). Buduje gniazda z traw, liści i mchów w korzeniach, pniakach, dziuplach oraz pod kamieniami. Kopie lub zajmuje nory innych zwierząt. Gniazdo składa się z komory gniazdowej i spiżarni. Jej natuealnymi wrogami są między innymi lisy, myszołowy i sowy. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). W Polsce gatunek pod częściową ochroną.

Odżywianie

W diecie myszarki zaroślowej dominuje pokarm roślinny: nasiona (drzew, traw), jagody, części roślin (kwiaty, pędy, pąki, korzenie), ponadto żywi się bezkręgowcami (owadami i ich larwami, pajęczakami, mięczakami, pierścienicami) oraz grzybami.

Rozmnażanie i rozwój

Myszarka zaroślowa do rozrodu przystępuje od kwietnia do września. W ciągu roku może mieć 3 mioty. Ciąża trwa 23 dni. Samica rodzi od 3 do 9 młodych. Młode rodzą się ślepe i nagie. Po ok. 18 dniach otwierają oczy. Samodzielność uzyskują po upływie trzech tygodni. Dojrzałość płciową osiąga w ósmym tygodniu życia. Żyje krótko, w naturze do 12 miesięcy, zwykle jednak krócej, do ok. 6 miesięcy. W niewoli żyje do czterech lat.
4.7/5 - (6 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

mój kot /imieniem Kot Pstrot/ konsumuje całe to towarzystwo -jak myszarki, norniki, nornice i zwykłe mysze!!~!~ Ps.: ryjówek nie jada…

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!