Nurdle zanieczyszczają nasze oceany setkami tysięcy plastikowych granulek | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Świat Nurdle zanieczyszczają nasze oceany setkami tysięcy plastikowych granulek

Nurdle zanieczyszczają nasze oceany setkami tysięcy plastikowych granulek

Na wybrzeżach 21 krajów znaleziono setki tysięcy plastikowych granulek, zwanych nurdles. Nurdle, czyli granulki żywicy o średnicy mniejszej niż 5 mm, to surowe elementy budulcowe produktów z tworzyw sztucznych. Są wykonane z różnych polimerów i występują w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. I właśnie miliardy tych maleńkich plastikowych granulek unoszą się w oceanie, powodując tyle samo szkód, co wycieki ropy.

Nurdle, to granulat używany przy produkcji produktów z tworzyw sztucznych, fot. shutterstock

Nurdle, to granulat używany przy produkcji produktów z tworzyw sztucznych, fot. shutterstock

Kiedy w maju br. kontenerowiec X-Press Pearl zatonął na Oceanie Indyjskim, Sri Lanka była przerażona, że 350 ton ciężkiego oleju opałowego ze statku wyleje się do oceanu, powodując katastrofę ekologiczną dla dziewiczych raf kroralowych i rybołówstwa. Jednak wbrew pozorom największych szkód nie spowodował ciężki olej opałowy. Nie były to również niebezpieczne chemikalia znajdując się na pokładzie, w tym kwas azotowy, soda kaustyczna i metanol. Według ONZ najbardziej „znacząca” szkoda wynikała z przedostania się do oceanu 87 pojemników pełnych plastikowych granulek wielkości soczewicy: tzw. nurdli.

„Nurdle” brzmi jak urocze i milutkie wyimaginowane zwierzę, które możesz znaleźć w sklepie z zabawkami. Jednak błędem byłoby sądzić, że te mikrodrobiny plastiku nie są ogromnym problemem dla oceanów. Znane również jako „łzy syreny”, nurdle są klasyfikowane jako pierwotne mikroplastiki (rozmiar od 1 mm do 5 mm) i trafiają do oceanu w zatrważających ilościach.

Na szczęście rośnie świadomość ogromnego zagrożenia, jakie stwarzają maleńkie granulki.

Po pierwsze, te maleńkie drobinki występują w różnych kolorach i rozmiarach, które są niesamowicie kuszące dla ryb, które mylą je z pożywieniem. Mają również tendencję do gromadzenia toksyn zwanych trwałymi zanieczyszczeniami organicznymi (POP) na swojej powierzchni. Toksyny te mogą przetrwać w środowisku i gromadzić się w tkance tłuszczowej ryb przez długi czas, wędrując w górę łańcucha pokarmowego. Te małe tworzywa sztuczne mogą nie tylko gromadzić POP, ale niedawne badania przeprowadzone w East Lothian w Szkocji wykazały, że nurdle zebrane na pięciu plażach zawierają E. coli, bakterię powszechną w zatruciach pokarmowych.

„Wyciek produktów chemicznych i plastikowych granulek do mórz Sri Lanki – spowodowało niewypowiedziane szkody w życiu morskim i zniszczyło lokalne źródła utrzymania” – mówi Hemantha Withanage, dyrektor Centrum Sprawiedliwości Środowiskowej na Sri lanka. Mówi, że spożycie ryb, głównego źródła białka dla 40% mieszkańców Sri Lanki, drastycznie się zmniejszyło.

Dlatego tak ważne jest sklasyfikowanie nurdli jako niebezpieczne – tak jak w przypadku materiałów wybuchowych, płynów łatwopalnych i innych substancji szkodliwych dla środowiska – spowodowałoby, że podlegałyby surowym warunkom transportu. „Muszą być przechowywane pod pokładem, w solidniejszych opakowaniach z wyraźnym oznakowaniem” – mówi Tanya Cox, specjalista ds. tworzyw morskich w organizacji charytatywnej Flora & Fauna International. „Byłyby one również objęte protokołami reagowania na katastrofy, które, jeśli zostaną wdrożone w sytuacji awaryjnej, mogą zapobiec najgorszemu wpływowi na środowisko”.

Tymczasem na Sri Lance trwają prace porządkowe. Jak mówi Withanage, niektóre z 470 żółwi, 46 delfinów i osiem wielorybów, które wyrzuciło morze, miały w ciałach nurdle. Chociaż nie ma dowodu na to, że nurdle były odpowiedzialne za śmierć zwierząt, mówi: „Widziałem niektóre delfiny i miały w środku drobinki plastiku. Jest 20 000 rodzin, które musiały przestać łowić ryby. „Rybacy mówią, że kiedy zanurzają się [sami] w wodzie, granulki dostają się do ich uszu. To ma wpływ na turystykę, na wszystko”.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. Karen McVeigh; "Nurdles: the worst toxic waste you’ve probably never heard of"; theguardian.com; 2021-11-29;
4.7/5 - (15 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!