Różnorodność biologiczna w Europie jest zagrożona

Według KE różnorodność biologiczna w Europie jest zagrożona, a wymieranie gatunków następuje na niespotykaną dotychczas skalę – informuje Associated Press.
W UE około 25 proc. europejskich gatunków zwierząt – ssaków, płazów, gadów, ptaków i motyli – jest zagrożone wyginięciem. Do kryzysu różnorodności biologicznej przyczyniają się m. in. utrata siedlisk, zanieczyszczenie środowiska, inwazja obcych gatunków.
Wśród gatunków zagrożonych jest m. in. ryś iberyjski z południowej Hiszpanii, mniszka śródziemnomorska (gatunek ssaka płetwonogiego z rodziny fokowatych) żyjąca w wodach Morza Śródziemnego w okolicy Grecji i Turcji czy darniówka pospolita, które żyje na wysoko położonych łąkach w Alpach.
– Różnorodność biologiczna przechodzi kryzys, wymieranie gatunków odbywa się na niespotykaną skalę – twierdził komisarz UE ds. środowiska Janez Potočnik.
– Życie na Ziemie możliwe jest dzięki bioróżnorodności – powiedziała Ana Nieto, z Międzynarodową Unii Ochrony Przyrody (ang. IUCN). – Wszystko zależy od różnorodności biologicznej i dobrze funkcjonujących ekosystemów – dodała.
Jak poinformował rzecznik KE Joe Hennon degradacja ta oznacza ogromne straty społeczne i gospodarcze dla UE. Zmniejszenie liczby ptaków powoduje, że jest coraz więcej owadów, które niszczą uprawy, z kolei wymieranie pszczół, sprawia, że w Europie dramatycznie zmniejsza się zapylanie roślin. Zmniejszenie powierzchni lasów w konsekwencji spowoduje, że zwiększy się prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi – wymienia Hennon.
Nieto z IUCN powiedziała, że utrata różnorodności biologicznej jest poważniejsza w Europie niż w innych częściach świata ze względu na skalę zabudowy mieszkaniowej i przemysłowej na kontynencie. Ze średnią 70 osób na kilometr kwadratowy, Europa jest drugim najgęściej zaludnionym kontynentem, przegrywając tylko z Azją.
– Niektóre gatunki roślin i zwierząt żyły na ziemi wcześniej niż my, więc jest to też problem natury moralnej – podsumowała Nieto.





