Mrówki przeprowadzają operacje i amputują kończyny
Ekologia.pl Wiadomości Szokujące zachowania mrówek! Zobacz, jak ratują życie swoich towarzyszy!

Szokujące zachowania mrówek! Zobacz, jak ratują życie swoich towarzyszy!

Mrówki to dość niezwykłe stworzenia. Od poruszania się w polu magnetycznym Ziemi po opryskiwanie wrogów kwasem – te maleńkie kolonie są zdolne do wielkich rzeczy, zarówno jako jednostka, jak i na poziomie grupowym. Teraz nowe badania wykazały, że mrówki potrafią nawet przeprowadzać operacje, amputując kończyny swoim towarzyszom, ratując im przy tym życie.

Mrówki

Mrówki potrafią leczyć i amputować kończyny

Mrówki (Camponotus floridanus) leczą osobników z tej samej kolonii, najpierw oceniając ranę, oczyszczając ją, a następnie podejmując decyzję o wykonaniu amputacji.

„Kiedy mówimy o zachowaniach związanych z amputacją, jest to dosłownie jedyny przypadek, w którym w królestwie zwierząt dochodzi do wyrafinowanej i systematycznej amputacji kończyny przez innego przedstawiciela tego gatunku” – powiedział pierwszy autor Erik Frank, ekolog behawioralny z Instytutu Uniwersytet w Würzburgu w oświadczeniu.

Zespół odkrył, że mrówki oceniają obrażenia albo oczyszczają ranę, po czym dokonują pełnej amputacji, co może trwać nawet 40 minut. W badaniu urazów uda (górnej części kończyny) zawsze oczyszczano, a następnie amputowano, natomiast goleń poddawano jedynie oczyszczeniu. Co więcej, wskaźnik przeżycia mrówek po leczeniu i amputacji był wyjątkowo wysoki.

„W przypadku urazów uda, kiedy zawsze amputuje się nogę, skuteczność wynosiła około 90–95%. A w przypadku golenia, wskaźnik przeżycia wynosił około 75%” – powiedział Frank.

Podejrzewano, że decyzję o oczyszczeniu lub amputacji nogi można podjąć na podstawie ryzyka infekcji. Korzystając ze skanera mikro-CT, zespół odkrył, że kończyna udowa składa się z dużej ilości tkanki mięśniowej i może pompować krew lub hemolimfę do reszty ciała. Natomiast goleń zawiera bardzo mało tkanki mięśniowej i znacznie mniej uczestniczy w ruchu krwi.

„W przypadku urazów golenia przepływ hemolimfy był mniej utrudniony, co oznaczało, że bakterie mogły szybciej przedostać się do organizmu. Podczas urazów uda prędkość krążenia krwi w nodze została spowolniona” – wyjaśnił Frank.

Ponieważ przepływ krwi w udzie został spowolniony w wyniku urazu, mrówki mogły poświęcić więcej czasu na usunięcie kończyny, nie ryzykując rozprzestrzenienia się infekcji. Jednak w przypadku golenia szybszy przepływ krwi oznacza, że ​​nie ma wystarczająco dużo czasu na amputację bez rozprzestrzenienia się infekcji, więc kończynę trzeba dokładniej oczyścić.

„Ponieważ mrówki nie są w stanie przeciąć kończyny wystarczająco szybko, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodliwych bakterii, starają się ograniczyć prawdopodobieństwo śmiertelnej infekcji, spędzając więcej czasu na czyszczeniu rany golenia” – zauważył starszy autor i biolog ewolucyjny Laurent Keller z czasopisma Uniwersytet w Lozannie.

To niezwykłe zachowanie pokazuje, że mrówki z Florydy potrafią zlokalizować rany swoich współtowarzyszek i zmienić sposób leczenia w zależności od lokalizacji, zwiększając w ten sposób prawdopodobieństwo przeżycia rannego owada. Zespół uważa, że ​​jest to pierwszy przypadek amputacji w świecie zwierząt innych niż człowiek. „Fakt, że mrówki są w stanie zdiagnozować ranę, sprawdzić, czy jest zakażona lub sterylna, a następnie odpowiednio ją leczyć przez długi czas – to jedyny system medyczny, który może z nim konkurować, to ludzki” – powiedział Frank .

Badanie opublikowano w czasopiśmie Current Biology.

 

Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia
  1. Eleanor Higgs; "Watch An Ant Amputate A Leg From A Fellow Nestmate To Save Its Life"; https://www.npr.org/sections/shots-health-news/2024/07/02/nx-s1-5025130/ants-treat-certain-leg-injuries-with-life-saving-amputations; 03-07-2024;
5/5 - (4 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments