To jest najcięższe zwierzę, jakie kiedykolwiek istniało na Ziemi
Naukowcy zidentyfikowali nowego kandydata na najcięższe zwierzę na świecie. Łowcy skamieniałości odkryli szczątki ogromnego i dawno wymarłego wieloryba w formacji skalnej na pustyni Ica w południowym Peru. W pełni dorosłe osobniki mogły ważyć setki ton, uważają naukowcy.
Skamieniałe kości stworzenia zostały wykopane na pustyni w południowym Peru, dlatego nadano mu nazwę Perucetus colossus. Datowanie osadów wokół szczątków sugeruje, że żył około 39 milionów lat temu.
„Skamieliny odkryto właściwie 13 lat temu, ale ich rozmiar i kształt sprawiły, że samo dostarczenie ich do Limy (stolicy Peru) zajęło trzy lata” – powiedział dr Eli Amson, współautor badania.
„To było bardzo niepodobne do niczego, co widziałem wcześniej” – powiedział Alberto Collareta, paleontolog z Uniwersytetu w Pizie, który pracował nad skamielinami. Jest to „najcięższy szkielet, jeśli chodzi o ssaki, prawdopodobnie najcięższy kręgowiec w historii” – powiedział.
Od ssaka morskiego – wczesnej odmiany wieloryba znanego jako bazylozaur – wydobyto osiemnaście kości. Obejmowały one 13 kręgów, cztery żebra i część kości biodrowej. Ale nawet biorąc pod uwagę te fragmentaryczne elementy i ich wiek, naukowcy wciąż byli w stanie rozszyfrować ogromną ilość informacji o stworzeniu.
W szczególności oczywiste jest, że kości były wyjątkowo gęste, co było spowodowane procesem znanym jako osteoskleroza, w którym wypełniane są wewnętrzne ubytki. Kości były również duże, w tym sensie, że miały dodatkowy wzrost na zewnętrznych powierzchniach – coś, co nazywa się pachyostozą. Zespół powiedział, że nie były to cechy choroby, ale raczej adaptacje, które zapewniły temu dużemu wielorybowi niezbędną kontrolę pływalności podczas żerowania na płytkich wodach.
Podobne cechy obserwuje się na przykład u współczesnych manatów lub krów morskich, które również zamieszkują strefy przybrzeżne.
Do tej pory płetwal błękitny był powszechnie uważany za rekordzistę o największej wadze ciała. Gigantyczny szkielet płetwala błękitnego Hope, który unosi się nad gośćmi Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, ma ponad 25 metrów długości i waży 4,5 tony. Ale Perucetus colossus jest cięższy niż płetwal błękitny, stwierdzili naukowcy. Mimo że miał zaledwie 20 metrów długości, szkielet P. colossus byłby dwa do trzech razy cięższy niż 25-metrowego płetwala błękitnego ze względu na gęstsze kości.
„Każdy jego kręg waży ponad 100 kg, co jest po prostu oszałamiające” – powiedziała współpracowniczka dr Rebecca Bennion z Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych w Brukseli.
„Potrzebowałem kilku ludzi, aby przesunąć je na środek podłogi w muzeum, abym mógł wykonać skanowanie 3D”.
Mając szkielet dawno wymarłego gatunku naukowcy próbują zrekonstruować kształt ciała i masę zwierzęcia za pomocą specjalnych modeli. Robią to w oparciu o to, co wiedzą o biologii porównywalnych żywych stworzeń. Przewiduje się, że Perucetus miał około 17-20 m długości, ale sama masa kości wynosiłaby od 5,3 do 7,6 ton. A kiedy dodać do tego masę mięśni i tłuszczu, to stworzenie mogło ważyć – w zależności od założeń – od 85 do 320 ton.
Dr Amson, kurator w niemieckim Państwowym Muzeum Historii Naturalnej w Stuttgarcie, uważa, że średnia waga tych zwierząt oscylowała w granicach 180 ton.
Travis Park, doktor habilitowany i pracownik naukowy Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, który nie był zaangażowany w prace, powiedział, że odkrycie sugeruje, że walenie osiągały ekstremalne masy ciała około 30 mln lat wcześniej niż wcześniej sądzono.
„Pokazuje nam, że wciąż musimy się wiele dowiedzieć o tym, do czego zdolne były walenie przed ewolucją współczesnych grup” – powiedział Park.
- "New early whale is possibly the heaviest animal of all time"; https://www.naturkundemuseum-bw.de/en/press/detailansicht/new-early-whale-is-possibly-the-heaviest-animal-of-all-time; data dostępu: 03-08-2023;








