To odkrycie ułatwi kolonizację Księżyca
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki i zagadki przyrodnicze To odkrycie ułatwi kolonizację Księżyca

To odkrycie ułatwi kolonizację Księżyca

Naukowcy potwierdzają, że na Księżycu istnieje woda! „Jednoznaczne wykrycie wody molekularnej” zwiększy nadzieje NASA na utworzenie bazy księżycowej.

fot. shutterstock

fot. shutterstock
W przeciwieństwie do poprzednich detekcji wody w stale zacienionych częściach księżycowych kraterów, naukowcy wykryli teraz cząsteczkę w oświetlonych słońcem obszarach powierzchni Księżyca.

Przemawiając podczas wirtualnej telekonferencji, współautorka odkrycia Casey Honniball, doktorantka w Centrum Lotów Kosmicznych NASA Goddard w Maryland, powiedziała: „Ilość wody odpowiada w przybliżeniu 12-uncjowej butelce wody w metrze sześciennym księżycowej gleby”.


Jej kolega z NASA, Jacob Bleacher, z dyrekcji agencji ds. Eksploracji ludzi, powiedział, że naukowcy nadal muszą zrozumieć naturę złóż wodnych. Pomogłoby im to określić, jak bardzo będą dostępne dla przyszłych odkrywców Księżyca.

I chociaż wcześniej były ślady wody na powierzchni Księżyca, nowe odkrycia sugerują, że jest jej więcej niż sugerują wcześniejsze analizy.

„Daje nam to więcej opcji dla potencjalnych źródeł wody na Księżycu” ‒ powiedziała BBC News Hannah Sargeant, planetolog z Open University w Milton Keynes.

Nasa szczegółowo odwzorowała powierzchnię Księżyca, ale dostępność wody pokieruje wyborem lokalizacji dla bazy Księżyca.  

„Miejsce umieszczenia bazy księżycowej w dużej mierze zależy od tego, gdzie jest woda”.

Amerykańska agencja kosmiczna zapowiedziała, że wyśle pierwszą kobietę i następnego mężczyznę na powierzchnię Księżyca w 2024 r., Aby przygotować się na „kolejny gigantyczny skok” ‒ ludzką eksplorację Marsa już w latach trzydziestych XX wieku. Dr Sargeant wyjaśnił, że oznacza to opracowanie „bardziej zrównoważonego sposobu eksploracji kosmosu”.

„Częścią tego jest wykorzystywanie tych lokalnych zasobów, zwłaszcza wody” ‒ powiedziała BBC News.

Jak naukowcy znaleźli księżycową wodę? Pierwsze z tych nowych odkryć zostało dokonane za pomocą teleskopu na podczerwień znanego jako Sofia. Obserwatorium, na pokładzie zmodyfikowanego Boeinga 747, lata nad znaczną częścią ziemskiej atmosfery, dając w dużej mierze niezakłócony widok na Układ Słoneczny. Korzystając z teleskopu na podczerwień, naukowcy uchwycili „charakterystyczny” kolor cząsteczek wody. Naukowcy uważają, że jest on przechowywany w bąbelkach szkła księżycowego lub między ziarnami na powierzchni, które chronią go przed trudnym środowiskiem. W innym badaniu naukowcy poszukiwali trwale zacienionych obszarów, znanych jako zimne pułapki, które mogłyby być potencjalnym źródłem wody. Znaleźli te zimne pułapki na obu biegunach i doszli do wniosku, że „około 40 000 kilometrów kwadratowych powierzchni Księżyca ma zdolność zatrzymywania wody”. Co oznacza to odkrycie? Dr Sargeant powiedział, że może to „poszerzyć listę miejsc, w których moglibyśmy zbudować bazę”.

W ciągu najbliższych kilku lat w rejonach polarnych Księżyca pojawi się sporo jednorazowych misji. Ale w dłuższej perspektywie istnieją plany kolonizacji powierzchni Księżyca.

Eksperci twierdzą, że lód wodny może stanowić podstawę przyszłej gospodarki księżycowej, gdy tylko wymyślimy, jak go wydobyć. O wiele taniej byłoby wyprodukować paliwo rakietowe na Księżycu niż wysłać je z Ziemi. Kiedy więc przyszli badacze Księżyca chcą wrócić na Ziemię lub udać się w inne miejsca, mogą zamienić wodę w wodór i tlen powszechnie używane do napędzania pojazdów kosmicznych. Tankowanie na Księżycu mogłoby zatem obniżyć koszty podróży kosmicznych i uczynić bazę księżycową bardziej przystępną cenowo.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://www.bbc.com/news/science-environment-54666328; 2020-10-27;
4.7/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments