Kret europejski (Talpa europaea)

Wygląd
Długość ciała kreta europejskiego mieści się w granicach 11 -17 cm, długość ogona 2 -3,5 cm, masa ciała 70 -120 g. Ciało ma kształt walcowaty, pysk jest wydłużony w spiczasty ryjek, głowa mała, szyja nie jest wyodrębniona. Kończyny są krótkie, przednie, zaopatrzone w szerokie i silne dłonie zwrócone na zewnątrz, zakończone są szpadlowatymi pazurami. Bardzo małe oczy ukryte w futrze potrafią jedynie rozpoznawać natężenie światła. Uszy nie posiadają małżowin. Futro jest krótkie, gęste i aksamitne, nieprzepuszczające wody i ziemi. Może ono układać się w dowolnym kierunku, nie stawia więc oporu przy poruszaniu się w tunelach, zarówno do przodu, jak i do tyłu. Najczęściej ubarwienie jest czarne lub grafitowe, ale zdarzają się osobniki łaciate, cynamonowe, białe, kremowe lub złociste. Strona brzuszna jest nieco jaśniejsza.
Występowanie
Kret europejski zamieszkuje tereny trawiaste, pola, ogrody i polany leśne Europy, za wyjątkiem Irlandii, oraz środkowej Azji. W Polsce jest pospolity na terenie całego kraju, z wyjątkiem szczytowych partii Tatr. Podlega ochronie.
Tryb życia
Kret europejski większość życia spędza pod ziemią, gdzie kopie długie, kręte, rozgałęzione chodniki. Opuszcza je tylko, żeby zebrać źdźbła traw i opadłe liście na wyściółkę do gniazda, lub w sytuacji, kiedy zostanie przegoniony z własnego terytorium przez silniejszego osobnika. Podziemne budowle kreta dzielą się na część łowiecką i część mieszkalną. Tą pierwszą stanowią chodniki łowne, do których wpadają bezkręgowce. W części mieszkalnej centralny punkt stanowi komora z kulistym gniazdem wysłanym mchem, trawą, korzonkami i liśćmi. Podczas kopania kret co jakiś czas wypycha wygrzebaną ziemię na powierzchnię, tworząc tzw. kretowiska. Potrafi kopać z prędkością 13 m na godzinę. Latem chodniki usytuowane są płycej (10 -40 cm), zimą głębiej. Kret nie zapada w sen zimowy.
Najsłabiej rozwiniętym zmysłem tego zwierzęcia jest wzrok, natomiast słuch i węch są wykształcone znakomicie.
Odżywianie
Pokarm kreta europejskiego stanowią dżdżownice, larwy owadów, chrząszcze, czasami ślimaki i drobne kręgowce (jaszczurki, węże, małe ptaki, myszy), które przypadkiem wpadły do tunelu. Na zimę kret gromadzi zapasy składające się przede wszystkim z żywych dżdżownic, unieruchomionych przez nakłucie zębem segmentu głowowego.
Rozmnażanie i rozwój
Okres godowy u kreta europejskiego trwa 1-2 dni. Młode rodzą się w okresie od kwietnia do lipca. Samica daje 1 lub 2 mioty rocznie. Po ciąży trwającej 35 -42 dni na świat przychodzi 2 -7 nieowłosionych i ślepych młodych. Laktacja trwa miesiąc, młode usamodzielniają się po 2 miesiącach, a dorastają po roku. Długość życia kreta wynosi prawdopodobnie 3 -4 lata.
czyli na wiosnę trzeba tępić towarzystwo zanim się rozmnoży
ile dasz gwiazdek?
Super strona! Polece kolegom!
ile gwiazdek dasz
SUPER STRONA BARDZO MI POMOGŁA. NIGDZIE NIE MOGŁAM ZNALEŹĆ TAKICH INFORMACJI JAK TUTAJ, DZIĘKI !